Štafeta: Zdeněk Ježák

Verze pro tisk |

Před komunálními volbami jsem nabídl stranám, že mohu některé jejich kandidáty představit v rámci seriálu Štafeta. Zdeněk Ježák je jedničkou na kandidátce subjektu, který se jmenuje NaS - Nezávislí a soukromníci, a moc představovat nepotřebuje.

Po minulých volbách byl nejprve členem radniční koalice, aby se záhy stal nejvýraznějším hlasem opozice.  

Já to vezmu rovnou k politice. Pamatuji si, jak jsme se o ní poprvé bavili ve školní jídelně, po asi tisíci rozhovorech o ženských, a mně jsi přišel jako typicky sociální demokrat. Byl jsem rád, že se o politiku zajímáš, respektoval jsem tvé názory a najednou prd, kandidoval jsi za Babišovo ANO. Proč jsi nakonec nešel logickou cestou sociálního demokrata?

Nijak jsem se do politiky netlačil. Ale z dálky ji vždy sledoval, usínal jsem u ČT24 a přenosů ze sněmovny a výhledově se ji chtěl účastnit. Vše rozhodlo, když mi v únoru 2014 volala paní Šafránková, jestli nechci kandidovat do zastupitelstva. Byla tehdy předsedkyní ANO v České Lípě a já příliš dlouho neváhal.

Fascinoval tě Babiš, nechtěl jsi do zavedené strany?

ANO bylo tehdy nové hnutí, které se profilovalo jako levý střed. Babiš mi tenkrát nevadil, s ním přišel do politiky nový vítr, zatímco ODS a ČSSD byly v tu chvíli pro mě nedůvěryhodné strany. Samozřejmě jsem cítil, že v novém hnutí dostanou moje myšlenky a názory jiný prostor, než v zavedené straně.

A jak se to vůbec stane, že někdo tvého věku a tvého finančního zabezpečení někomu jako mně připadne jako typický sociální demokrat? Byl jsi veden doleva už od mládí nebo to nějak přišlo samo?

Celý život se cítím být víc vlevo, teď spíš středolevo, nejsem krajní pravice s heslem „postarejte se každý o sebe sám“. I náš program, se kterým chceme kandidovat do zastupitelstva, je založen na zkvalitnění služeb pro občany, chceme zřídit odlehčovací služby pro lidi, kteří mají v rodině někoho těžce dlouhodobě nemocného, chceme a umíme téměř okamžitě otevřít zubní pohotovost, chceme právníka zdarma, který by pomohl těm, kteří si tyto služby nemohou dovolit. To jsou hodně levicová témata.

A proč jsi následně z ANO vystoupil? Mohla za to místní politika nebo ta celostátní?

Určitě oboje. Diplomaticky bych řekl, že pro moje ambice a někdy příliš přímé řešení nebylo v místní buňce pochopení. Odchod byl logický a pomohl oběma stranám. A nakonec mi vadilo celostátní řízení jedním mužem, kvůli kterému se nakonec měnily i stanovy. Podle původních stanov hnutí už by dnes Andrej Babiš nebyl členem hnutí. Po obvinění by musel vystoupit.

Poměrně rychle jste se po předchozích volbách domluvili na radniční koalici. Kdo v ní byl tehdy jasný lídr? Bez ohledu na volební výsledek?

Byli jsme jasní nováčci. Čtyři amatéři. Za ANO jsem tehdy formuloval podmínky a vedl diskusi já. Když na to vzpomínám dnes, lídři za ODS a ČSSD byli Romana Žatecká a Juraj Raninec. Doktor Tejnora se snažil už hodinu po volbách prosadit pana Ranince na místostarostu, Pavel Císař se mlčky účastnil a čekal, zda mu dopadne p. o. Sport. Ty dva subjekty vlastně byly dohodnuté už dávno, nás a Uděláme pořádek potřebovali jako křoví. Tohle jsem pochopil po třech měsících.

Dost po sobě na zasedání jdete. Myslím ty jako představitel opozice a současná koalice představovaná především starostkou Žateckou a místostarostou Ranincem. Je to spíše naoko pro voliče nebo je to skutečně osobní, jak to někdy vypadá?

Osobní urážky jsou slovníkem starostky i místostarosty. Takové to ztrapňování. No jo, učitel. Měl byste se to doučit. Jsme tu jak ve školce. Ze začátku to bolelo, bral jsem to osobně, ale po čase to člověka nechává klidným. Vidím to jako jejich slabost. Zvlášť poté, co ti vyjádří podporu lidé, kteří tam buď sedí, nebo jednání poslouchají. Dnes už se snažím na jejich řeči nereagovat. Ne vždy se to ale povede. Myslím si, že vedení nečekalo, že s Tomášem Vlčkem budeme důsledná opozice celé tři a půl roku. 

Umíš si s někým z nich představit povolební spolupráci?

Měl bych problém, aby mi záda kryl Juraj Raninec. Tlačením společného dopravního podniku se pro mě stal nedůvěryhodným. S ostatními lidmi na jejich kandidátce ale nemám problém, několik jich znám osobně. ČSSD má pak asi problém se mnou.

Jak to myslíš?

Na zastupitelstvu to jsou většinou členové ČSSD, kteří podávají návrhy na ukončení diskuse (Máška), na vynětí bodu jednání (Máška, Binder), který jsem navrhl já, popřípadě se brání vydat mi dokumenty, které jako zastupitel požaduji (Císař, Binder). A většinou článků Romany Žatecké se moje jméno táhne jako červená nit, některé mi dokonce věnovala celé. Oba volební lídři (ODS a ČSSD) prostě mají z voleb strach a já se jim nedivím.

Ještě jedna otázka, která nás trochu přehodí z politiky do nepolitického života. Působíš trochu jako floutek. Takový antipionýr. Vždy nepřipraven. Myslíš, že bys dokázal i se svou povahou být starostou, na kterého se v dobrém nezapomene?

Nezapomeň, že starosta má pod sebou úřad o 230 lidech. Nejde být nepřipraven, pokud se nestydíte zeptat a konzultovat s úředníky. To se dnes téměř neděje. Navíc za mnou stojí spousta odborníků. Máme garanta na dopravu, lékařství, školství, dotace, všechno lidé s životními zkušenostmi. Navíc starosta by měl být přístupný lidem. A to je s mojí povahou právě výhoda.

Co tvá profese? Vždy jsi chtěl být učitelem?

Chtěl jsem být učitel až v druhém ročníku po první praxi. Zjistil jsem, že tato práce dokáže přinést obrovský pocit uspokojení a zadostiučinění. Je skvělý pocit dokázat někoho naučit a vidět jeho vývoj a pokroky.

Šel jsi na pedagogickou školu a ještě jsi nevěděl, jestli půjdeš učit?

Přesně tak. Bylo to okolo roku 2000. Chtěl jsem vystudovat pro mě „jednoduchou“ VŠ, proto matematika a fyzika, a pak v nejhorším případě jít učit. Plat učitele byl tehdy často terčem vtipů. Takový byl plán, ale nakonec je to nejlepší práce, kterou jsem si mohl vybrat.

Máš vystudovanou matematiku a fyziku. To byla první volba? Humanitní obory tě nelákaly?

Ne, to nikdy. Mám rád přesnost, exaktní vědy, ne co by kdyby J. Ostatně mi literatura, dějepis a ZSV nikdy nešly do hlavy.

Tvůj hlavní příjem je ale z pronájmu nemovitosti. Nedostáváš se kvůli tomu do střetu zájmů? Vím, že už se to párkrát vytáhlo. Jak to vnímáš?

Není to můj hlavní příjem. Když to vlastně spočítáš, s investicemi to není žádný příjem. Nevím, jak bych se dostal do střetu zájmů, když pronajímám byty.

Prozraď ještě čtenářům, jak jsi na tom s rodinou. To by ti mohlo pomoct, ne? Aby tě nebrali právě jako toho floutka…

Mám dva krásné kluky, Michálka, čtyři roky, a Zdendu, dva roky. K tomu hodnou ženu, teď jsme oslavili sedm let spolu a dva roky jako manželé. Mít děti je úplně nej věc. S dětmi je velká zábava, i když někdy jsem rád, že oba usnou.

A rodina tvou politickou angažovanost respektuje?

S výhradami ano. Zjistit si relevantní fakta k projednávaným věcem zabere hodně času. Schůzky, četba, telefony atd.  Snažím se ale přes den vidět rodinu a pracovat až večer. Ale žena to chápe a podporuje mě.

Také máš rád auta, ne? Někde mám video, jak jedeš některý z demoličních závodů.

Já mám rád auta stejně jako lednici nebo mixér. Je to pro mě spotřební věc. K autu žádný zvláštní vztah nemám. Kdybys někdy ke mně kouknul, mám tam docela binec, a do myčky jezdím jen po zimě opláchnout sůl. Demoliční závody jsem jel pokaždé, pořádají to moji kamarádi. Tedy letos poprvé jsem nejel. Je to super adrenalin, ale už cítím, že mám strach a ty skoky tělu nesvědčí. Čtyřicítka se blíží.

A čísla se ti také nějak promítla do koníčků?

Asi jo. S kamarády rád hraju poker, to je o pravděpodobnosti, rád to počítám, nebo teď občas šachy. Vše ale hodně rekreačně.

Na škole pořádáš Astronomickou olympiádu. Je to část fyziky, která tě baví?

Fyzika je skvělá celá. Ale vesmír, to je jedna velká neznámá. Vždycky se při soutěži něco nového naučím. Je to tajemné, hvězdy podle mě musí přitahovat každého. Doma v televizi si pouštím buď ČT24 nebo dokumenty o vesmíru. To mě fakt baví.

Koníček ženský musíme vynechat. Ještě jsem na něco zapomněl? Něco ve škole tajíš?

Každý má svá tajemství. Ale netajím nic, co by měli ve škole vědět. Zvlášť ty ne.

Naplňuje tě teď více učitelství nebo politika?

Naplňuje mě úspěch. Je jedno, jestli pomůžu ve škole studentovi, nebo pomůžu v Dobranově s bezpečností křižovatky.

Podařilo se ti za ty roky v zastupitelstvu něco prosadit? Co by sis připsal jako zásluhu?

Zásluh máme několik. Největší zásluhu vidím v nepřijetí společného dopravního podniku. Byl by to nevyzkoušený experiment. Dalo spousty práce nastudovat zákony, jednat s odborníky atd. Byli jsme nakonec tak tři zastupitelé, kteří v tomto dokázali vedení argumentovat. Dalším úspěchem je zastavení stavby bazénu u Kauflandu. Návrhem referenda se vytvořil veřejný tlak a vedení pak stavbu muselo odložit, i když oficiální důvod zněl vysoká cena. Protože jsem byl jeden z nejaktivnější v opozici, žádný můj návrh mi neprošel. Vlastně jeden. Aby město vzalo na vědomí petici za obchvat I/9, ale kdyby mi nepřijel na pomoc senátor Jiří Vosecký, návrh by neprošel.  Původně ho chtělo vedení vyřadit z programu, pak ale hlasovali pro. Takhle konstruktivní jsou. Vidíš, další důkaz, jak to z jejich strany bylo osobní.

Nemyslíš, že ti může uškodit tvá upřímnost? Z některých rozhovorů cítím, že na nich makají celé volební týmy.

Na tomto taky maká volební tým Vlček – Ježák - Ježáková. Tomáš mi pár žoviálních výrazů poškrtal a žena doplnila pár slov. Ale abych rozhovor nedělal sám a sledoval při tom, jak to vypadá, to se mi příčí. Musím z něj cítit právě tu upřímnost. Že je to napsané přesně tak, jak to cítím.

Asi tu otázku budu dávat všem předvolebním respondentům. Kdybych ti jako mecenáš dal miliardu, jak bys ji v Lípě investoval?

Postavil bych západní obchvat, na to pak navazuje městský okruh, nové městské byty, domov důchodců, vyčistil bych Dubici, postavil divadlo, pravidelnou investicí bych v dalších letech podpořil služby jako pohotovost, odlehčovací služby, postavil pavilon F, přidal peníze školám, školkám a jídelnám, atd.

Dej mi ještě nějaký tip na povolební Štafety. S kým by sis časem rád přečetl v i-novinách rozhovor?

Je před volbami, máme zveřejněnou kandidátku, tak pokud můžu, rád bych vyzdvihl Radka Holčáka, který za NaS také kandiduje. Je to kapitán Predátorů Česká Lípa, skvělý rybář, myslivec a můj dlouholetý kamarád.

Nahoru