Štafeta: Radek Holčák

Verze pro tisk |

Kapitán českolipských hokejistů, myslivec, účastník první ligy feederového rybaření, ale pro tento rozhovor především kandidát do zastupitelstva České Lípy. Radek Holčák je sedmičkou kandidátky NaS - Nezávislí a soukromníci.

Pro rozhovor mi vás doporučil Zdeněk Ježák a když mi říkal, že vašimi koníčky jsou rybaření a myslivost, nejprve jsem si myslel, jestli to nepopletl. Myslel jsem, že lidi jsou buď jedno, nebo druhé. Ale vy jste mi potvrdil, že skutečně provozujete oboje. Co bylo dříve?

Je pravda, že se většina lidí věnuje buď jednomu, nebo druhému, ale ze svého okolí znám celkem dost lidí, kteří to mají podobně. První byla určitě myslivost, což je dáno tím, že pocházím z myslivecké a lesácké rodiny. Kladný vztah k přírodě jsem si vybudoval od malička, protože pokaždé, když jsem měl volno, tak jsem běhal s kamarády po lese.

Já se věnoval myslivosti před vysokou školou. Pak nebyli peníze, čas a po přistěhování do Lípy ani kontakty. Takže nejprve mě zajímá ta myslivost.

Jak jsem napsal výše, žiju v rodině, kde se myslivost předává z generace na generaci. Zcela přirozeně se tak u mě budoval vztah k lesu a všemu, co k němu patří. Jako malý jsem miloval, když jsem mohl jít s tátou do lesa na čekanou na posed, nebo na šoulačku a procházet se po lese. Ale aktivně jako právoplatný myslivec se myslivosti věnuji až poslední roky. Až po letech jsme se s mým celoživotním kamarádem domluvili a udělali si myslivecké zkoušky. Já ještě rok nato složil úspěšně i vyšší odborné hospodářské zkoušky.

Jste původem z České Lípy nebo jste náplava jako já?

Narodil jsem se v Duchcově u Teplic, ale od školky bydlím v České Lípě, takže ho beru jako své mateřské město.

Kolik lidí se v Lípě myslivosti věnuje?

Přesné číslo nevím, určitě by se to dalo zjistit na příslušném odboru MÚ. Lidí, které znám a o kterých vím, že se myslivosti aktivně věnují, je spousta. Navíc poslední roky přibývá adeptů na první lovecký lístek, takže kdyby měl někdo zájem o myslivost, tak se může podívat na webové stránky OMS.

Jsou tady pro ni ideální podmínky?

V okolí jsou krásné honitby, takže určitě ano.

A co vaše nejlepší trofej? To bude lidi určitě zajímat. I když někteří si možná neodpustí hanlivý komentář.

Co se trofejí týče, tak toho zatím moc k chlubení není, mám střeleno pár srnců, jinak chodím převážně na divoká prasata a občas je potřeba ulovit nějakou holou zvěř.

Jak myslivost vnímáte? Jste spíše typický lovec, nebo milujete ten čas trávený na posedu, atmosféru lečí a posledních lečí …

Myslivost je činnost, jejímž hlavním zájmem je ochrana přírody a udržování její ekologické rovnováhy. Je potřeba udržovat v krajině takové stavy zvěře, aby nedocházelo ke škodám v hospodářství a lesnictví a zároveň bylo zachováno dostatečné množství zvěře pro její úspěšný chov. Tady bych mohl použít citaci, že myslivec nechová zvěř proto, aby ji mohl usmrcovat, ale usmrcuje ji proto, aby ji mohl chovat. Takže to není určitě tak, jak si spousta lidí myslí, že myslivec chodí do lesa a může si střelit, co chce, ale to by bylo na dlouhé povídání. Já chodím do lesa rád kvůli jeho atmosféře, ale zároveň mám rád adrenalin spojený s lovem.

A jak začala vaše rybářská kariéra?

Ryby chytám od malička, ale k závodnímu rybaření jsem se dostal zhruba před čtyřmi lety díky mému kamarádovi, který už závody objížděl dříve a ještě s naším třetím parťákem jsme založili River feeder team.

Říkal jste, že se teď hlavně věnujete sportovnímu rybářství. Mám to chápat, že soutěžíte v rybolovné technice nebo spíše v lovu na co největší rybu?

Jak napovídá název našeho týmu, lovíme ryby technikou feeder, což je v současnosti poměrně moderní styl chytání. Jedná se o lov s krmítkem za pomoci feedrového prutu, kde záběr signalizuje jeho špička. V soutěžích se závodí v tříčlenných týmech, kdy je trať rozdělena do tří sektorů. Členové týmu si pak losují sektor, ve kterém loví, a konkrétní místo v něm. Během závodu se všechny ulovené ryby sakují do vezírků a na konci každého kola zváží. Podle dosažené váhy se pak určuje pořadí v jednotlivých sektorech a součet umístění všech členů týmu dává konečný výsledek.  A musím se pochlubit, protože poslední roky se nám opravdu daří, během dvou let se nám z divize podařilo postoupit mezi elitu do 1. ligy, kterou v polovině sezony dokonce vedeme.

Jako dorostenec a junior jste hrával hokej v Litvínově. Snil jste o NHL?

Jako každý malý kluk jsem o NHL krátce snil.

Proč vám profesionální kariéra nevyšla?

Profesionálním hokejem chápu extraligu a vyšší soutěže. Těch aspektů bylo určitě několik, ono to není tak jednoduché prosadit se do profesionálního hokeje, těch kluků, kteří se tam dostanou je opravdu velmi malé procento. A když už jsem viděl, že to tam nesměřuje, dal jsem před hokejem přednost práci v rodinné firmě.

V Lípě jste kapitánem hokejového týmu. Ten si prožil různé turbulence. Je nyní ambice postoupit do vyšší soutěže nebo je kraj odpovídající současným možnostem?

V současné situaci je krajský přebor určitě odpovídající našim možnostem. Myslím, že při optimálním složení týmu bychom se mohli probojovat do baráže, která by jistě byla atraktivní pro fanoušky, ale na vyšší soutěž to za současných podmínek není.

Jak velký podíl mají na soupisce místní hráči?

Soupiska je tvořena prakticky výhradně domácími hráči, v posledních letech nám jezdí pomáhat i kluci z Děčína, za což jim patří určitě poděkování.

Za fungování tohoto seriálu jsem nikdy žádného hokejistu nezpovídal. Kdo je podle vás nyní největším talentem českolipského hokeje?

Talentovaných dětí tu je jistě spousta, ale hokej je velice náročný sport. Aby se člověk dostal na nějakou lepší úroveň, je potřeba na sobě od malička pracovat, takže uvidíme časem, jestli se někdo z domácích odchovanců prosadí. Zmínit bych snad mohl Michala Kroftu, dvacetiletého nadějného gólmana, který už je v současnosti hráčem BK Mladá Boleslav.

A teď k té politice. Kdo vás oslovil, abyste do ní vstoupil?

Oslovil mě můj dlouholetý kamarád Zdeněk Ježák. Zdeněk je výraznou a aktivní osobností v zastupitelstvu. Jeho postoj k dění v České Lípě se mi líbí, je pro mě slušným člověkem, zastupitelem s odvahou a patřičnou dávkou zápalu pro správné věci. Byl to jeden z hlavních impulsů, pro který jsem se rozhodnul jeho nabídku přijmout a podpořit program, se kterým Nezávislí a soukromníci jdou do podzimních komunálních voleb.

Vzhledem k aktivitám máte poměrně zajímavý volební potenciál. Jste připravený na to, že jednou měsíčně zasednete na radnici a budete se hádat nebo třeba diskutovat s opozicí, respektive koalicí?

Připravený samozřejmě jsem. Chci se aktivně zapojovat do práce zastupitelstva. Mým předsevzetím je diskutovat s každým, kdo bude mít zájem na společném hledání nejlepších řešení a nápadů, které pomohou zpříjemnit život v České Lípě a nejbližším okolí.

Co se myslíte o způsobu financování sportu městem? Máte potřebu pravidla měnit?

Způsob financování sportovních klubů prošel v posledních letech několika změnami. Dá se říct, že současně platný Dotační program města Česká Lípa v oblasti sportu je v podstatě vyhovující. V budoucích letech by však mohlo do oblasti sportu přibývat ještě více finančních prostředků.

Budete za hokejisty lobovat? Někteří sportovci na kandidátkách se nezdráhají prozradit, že za své sporty lobovat chtějí a proto kandidují.

Určitě nekandiduji proto, abych pouze loboval za hokej v České Lípě. Mám rád a podporuji i všechny ostatní sporty. Nicméně hokej patří mezi finančně velmi náročné sporty, a pokud ho budeme jako město podporovat a budeme chtít, aby se tu hrál na vyšší úrovni, bude na to zapotřebí i dostatek finančních prostředků. Hokej a sport všeobecně je součástí kulturně společenského dění ve městě a stejně jako je zapotřebí postavit nové divadlo pro spokojeného diváka, je potřeba uspokojit i sportovního fanouška tak, aby nemusel za kvalitním sportem dojíždět do okolních měst.

Zajímá vás kromě sportu ještě nějaká další oblast, ve které byste se chtěl angažovat například prací ve výboru nebo komisi?

Kromě práce ve výboru pro sport bych se nevyhýbal ani práci v kontrolním výboru nebo výboru pro životní prostředí.

Před volbami pokládám takovou pitomou otázku. Co byste v Lípě zafinancoval, kdybych vám jako mecenáš dal miliardu?

Chtěl bych, aby Česká Lípa byla krásným funkčním čistým městem, plným kultury, zábavy a sportu, kde budou žít spokojení občané. Současně mám zájem na investování do přidružených obcí, které patří k České Lípě, zaslouží si to stejným dílem. Myslíte, že miliarda stačí?

Nahoru