45/2020

Verze pro tisk |

Nejprve nějaké další tipy na vánoční dárky made in Českolipsko. Také něco dalšího o lidské hlouposti. Na závěr pár videí z naší okenské mediální dílny.

Zajímavé marmelády si můžete koupit nejen od kluků, co podporují naše krajany v Banátu (zde), ale i od Michaely Bílkové, která loni jako první získala cenu Českolipský výrobek. Její e-shop najdete zde. Některé její výrobky má i paní Mothejzíková v krámku U Květu lipového na českolipském náměstí. Cenově jsou sice její marmelády a džemy někde jinde, než pochoutky z Alberta, ale zase jsou z ovoce. Mně se nejvíce líbí její experimenty s různými výchozími surovinami a ladění chutí.

Pokud jste mlsouni, tak za zkoušku stojí i karamel z cukrárny U Madony.

Jen pro zajímavost a inspiraci uvádím, které výrobky se v regionální soutěži umístily letos. V potravinách vyhrála Ivana Hollanová se svými bezlepkovými mrkvánky, druhý byl ležák Král z pivovaru Born a třetí zrající ovčí sýr Michala Sabáčka z Volfartic.

Piva jako dárek

S regionálními pivy se doslova roztrhl pytel, takže nakupovat můžete piva nejen z Lipáka, Bornu nebo Budulínka. Slušný a hodně vánoční výběr má Českolipská pivotéka. Ta před týdnem otevřela svůj e-shop (zde), ale stejně je lepší jít si pokecat o pivě přímo do Klášterní ulice.

V nabídce jsou například vánoční set z pivovaru BrewDog, vánoční Vídeňský speciál od Permonu, XMAS od stejného tvůrce, Tekutý Kapřík a Zlatý Prasátko od Clocku, Linecký Věneček od Ravenu a Vánoční Marshmallow či Kokos od Chrousta.

Ve výše zmíněných Volfarticích sídlí i mýdlárna Magdalény Špeldové s názvem Koukol. Její e-shop naleznete zde. Některé její výrobky opět můžete koupit i U Květu lipového.

Tento týden se mi moc hezky komunikovalo s Vobchůdkem Koza z Mimoně. Vouchery chystá už i nejhezčí české kino – v Doksech. Proč tam nepozvat naše blízké, aby viděli, jak také může kino vypadat.

Vouchery připravila i většina českolipských restaurací. Chcete své blízké nechat ochutnat třeba jedno z nejlepších sushi? Sushi bar v Sokolské má vouchery za 300, 500 a 1000 Kč. Ve stejné ulici sídlí i nový obchůdek s bulharskými potravinami. Otevřeno má jen v sobotu. Zaujaly sýry, uzeniny a lihoviny. Zklamalo, že chybí legendární Zagorka.

Abych jen nefušoval do „byznysu“ Totálně lokálně, tak tu mám několik tipů na titul Hlupák týdne.

Hlupák týdne

Má přítelkyně se neustále pokouší zkrášlovat své okolí. Třeba nám před dům umístila malý stromek s pár ozdobami a světýlky. Dával jsem tomu 48 hodin a měl radost za každý den, kdy jí výzdoba vydržela. Včera, pátý den, už chyběly některé ozdoby a všechna světla. Doufám, že přání nás všech, aby se na každé prase uvařilo dost vody, bude v nejbližší době vyslyšeno. Máme tady sice kamerový systém, ale kvůli pár korunám prudit nebudu. A budu rád, když to ten debil, až vystřízliví, zase vrátí.  

Dalším adeptem je občan Oken, který dorazil na zasedání tamních zastupitelů.

Přibývá nám žáků, tak jsme požádali zastupitele o souhlas, abychom si mohli pronajmout bývalou hospodu. Nakonec jsme byli vyslyšeni. Pod podmínkou, že nebudeme chtít po obci žádné peníze navíc. Možná je potřeba říct, že peníze na provoz školy dostávají města a vsi od státu. Potřebovali jsme od obce navýšit rozpočet při přestavbě půdy, takže jsme se rozhodli peníze na pronájem a úpravy získat z darů, od rodičů, přátel školy apod. Problém je, že před zavřenou hospodou (ale i v ní) vysedávají celé dny týpci s lahváči, kterým se náš nápad nelíbil, a tak vyslali na zasedání delegaci. A bylo to divadlo, které by nevymyslel ani Ladislav Stroupežnický. Argumenty typu – já záchod nepotřebuji, mně stačí park, byly z těch lepších. Naštěstí se zastupitelům podařilo debatu včas umlčet.

Na závěr ještě slíbená videa z naší okenské mediální díly

Epidemiologická situace nám znemožňuje uspořádat tradiční vánoční koncert v kostele, tak jsme zkusili nazpívat písničku každý na mobil a nějak ji poskládat dohromady. Nebylo to jednoduché, přestože jsme všichni hudbu slyšeli ve sluchátkách a zpívali si v domácích podmínkách, museli jsme nakonec vyhodit kytaru autora skladby Vojty Krále. S konečnou podobou nám pomohl majitel i-novin Ruda Živec. Ještě jednou mu tady děkujeme. Udělal to za pekáč buchet.

Moc pěknou sérii videí o historii okenské školy natáčí „mou metodou“ naše paní ředitelka. V prvním díle se stručně vrátila do poválečného období, ale nejvíce se věnovala letům 2000 – 2005, kdy se rodil koncept současné školy.

Třetí video je spíše pro pobavení. Po návratu dětí do škol jsme se nakonec odvážili pozvat Mikuláše s čertem a andělem. Jednu třídu jsme pak museli odbavit on-line. Možná jsme měli jediného on-line Mikuláše v republice. Také nás youtube nasadil hodně vysoko při vyhledávání, takže nám zase letěla čísla sledovanosti nahoru.

Přeji hezkou druhou adventní neděli a klidně zase nějaké tipy na dárky ještě pošlete.

Nahoru

Komentáře

Re: 45/2020

Mohl bych k hlupákům týdne přihodit pár tipů.

Nahoru

Re: 45/2020

Přihoďte. Už mám adepta na tento týden.

Nahoru

Re: 45/2020

Nevím, jestli jste zaznamenal rozbitou knihobudku ... možná ve stejný den jako zmizela vaše světla.

Nahoru

Re: 45/2020

Asi trest - místo vrácení světel zmizel stromek i s květináčem. Smaž se v pekle, debile.

Nahoru

Re: 45/2020

Čemu se,pane Bárto, divíte? Všetkí kradnú. Ale vážně- on ho nebo ji nebo je někdo nebo něco za tu krádež potrestá. Nenechte si kazit advent nějakým debilem... Hezké dny a pevné zdraví!

Nahoru

břídil měsíce

Tak i já mám bohužel kandidáta na debila měsíce.
I když……paní (státní zaměstnankyně) to určitě neudělala schválně tak spíše na břídila měsíce.

V pondělí 30.11. jsem do poštovní schránky na poště Okna vhodila paklík dopisů a vánočních přání do USA, Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Afriky atd.
Schránka se vybírá v 8.00, tak jsem si pospíšila, abych to stihla před osmou.
V současné době je mezistátní poštovní styk pomalejší než před půl rokem, a tak byl nejvyšší čas, aby to do Vánoc došlo.

O 10 dní později, dnes, se mi celý paklík vrátil domů s poznámkou paní pošmistrové, že je nedostatečně ofrankováno.
Není.
Vím to, do zámoří posílám dopisy a pohledy několikrát měsíčně.
Měla jsem vylepeno E (39,-), což je sice Evropa, ale i pozemní pošta do celého světa.
Paní pošťačka vyžaduje známku hodnoty Z (45),-, což je Svět – letecky.

Abych si správnost své znalosti mezinárodního poštovního styku potvrdila a získala zpět otřesenou sebedůvěru, zavolala jsem na hlavní pobočku české pošty a tam mi potvrdili, že mám známky vylepeny správně.

Takže učiním pokus číslo dvě - vhodím vše zpátky do jakékoli schránky, kam vybírací pravomoc okenské pošty nesahá a budu doufat, že mí přátelé dostanou vánoční pozdravy ještě letos.
Místo 30.11. odejdou 14.12. Ach jo......

Nahoru

Re: břídil měsíce

Naše rodina houbaří. Zejména manžel,vnouček už má taky pěkné znalosti a úlovky. Courání po lese se nelze nikdy nabažit v jakémkoliv ročním období.I v zimě jsou houby-máme třeba místa na Jidášova ucha..
Sušené houby posíláme přátelům vinařům do Mutěnic.Udělá jim to radost jako nám zase dělá radost jejich Neuburg, Veltlín nebo klaret z Frankovky aj. Letos odeslány balíčky á 100 Kč poštovného za každý kus dne 13.11. Do 27.11 nedošlo nic, manžel se tedy vypravil na novoborskou poštu a zjistil,že balíčky od 16.11. leží v Mutěnicích na poště.. Byl upozorněn,že už je skoro doba,kdy pošta bude zásilku vracet. Přátelé se tedy vypravili na ten úřad. Jeden prý nebyl doma, tvrdili mu, upozornění na zásilku nenecháno a navíc, u jejich ležící 90ti leté matky vždy někdo v baráku je.. Druhý, místní veterinář, poslal tedy,když se byl dozvěděl,kde balíček je , pro zásilku manželku .Odmítli ji vydat,že je prý do vlastních rukou. Marně se bránila. No, s modrým pruhem houby posílat jistě nebudeme. Když se přivolaný manžel dostavil osobně,tvrdili mu,že nedoručili, protože chybí číslo popisné u ulice. Pak zjistili,že tam je... Zaplaťbůh,že se ty houby někde cestou neztratily- sbírané s láskou, v pohodě a pak by díky šlendriánu nebo lenosti některých lidí přišlo vše vniveč..Co bychom taky za poplatek sto korun chtěli za služby,že...

Přeji Vladaně,aby zásilky došly včas.A nejen jí. Hezké dny!

Nahoru

Re: břídil měsíce

Myslím, že tímto je okenská pošta proslulá. Děti posílají pohledy v rámci postcrossingu a vždy vyžaduje známku za 45,-, přestože máme potvrzeno (a v Lípě to tak funguje), že stačí 39,-. To samé, když jsem se pokusil poslat troje křižovky do Kanady - chtěla po mně vyplnění celního prohlášení, přestože z Lípy mi poslali bez něj. Chápu, že se v tom všem je problém vyznat, ale zase to nejsou tak malé sumy, aby se to nedalo sjednotit.  

Nahoru

Re: břídil měsíce

Ale hlavně, přece pracovnice pošty by toto měla vědět nebo by měla míti nějaký manuál, v kterém si to najde, co stojí to a ono.Když se v tom vyznají na jiných poštách.. A co na to nadřízený orgán? Hezký den!

Nahoru

Re: 45/2020

Já tam v pondělí zajdu a paní pošťačce to vysvětlím.
Nemůže si účtovat, co se jí zamane jen protože si nenastudovala ceník.
Je to náplň její práce. Kdo jiný má znát ceny poštovních služeb než přepážková pracovnice České pošty?
Navíc mě opravdu docela štve, že jí ta moje hromádka ležela na stole 10 dní, než mi ji poslala zpět.

Nahoru

Re: 45/2020

Mě to štve z toho důvodu, že horko těžko sháníme peníze na známky a pak ještě musím řešit tohle. Šest korun je pro nás dvě pohlednice měsíčně méně. 

Nahoru

Re: 45/2020

Velmi ráda zasponzoruji, řekněte si.
Ale s paní to stejně dojdu vyřídit. I kdyby to byla koruna, jde o princip.

Nahoru