32/2019

Verze pro tisk |

Událostí je tento víkend tolik, že se zřejmě dostanu k psaní jen na několik minut, proto si deník předepisuji už ve čtvrtek a postupně ho budu doplňovat.

Land Art

Škola rocku českolipského gymnázia se ve veřejném prostoru České Lípy velmi slušně zabydlela. 21. září obohatí akci s názvem Land Art Park, kterou už potřetí v městském parku pořádá Geopark Ralsko. Kromě studentských kapel vystoupí i Lingers.on a Knock.

Z tiskové zprávy vyplývá i další program. Rodiny s malými dětmi se mohou těšit na ekodivadélko o skřítkovi, který se učil sázet jabloně, na ochutnávku jablek, ukázku moštování, protože všechno tohle k podzimu prostě patří. Pro náročnější jsou připraveny umělecké dílny – focení s koulí, balancování kamenů, sochaření s hlínou a stromy, krajinomalba v praxi nebo tvoření z přírodnin.

Celou akci provází jeden základní motiv a to je odkaz Heinricha Wedricha, českolipského rodáka, podnikatele a sběratele, který v roce 1904 odkázal v závěti své sbírky „mému milému městu Česká Lípa“ a nechal pro ně zřídit samostatnou budovu jako muzeum. Tato stavba však byla v roce 1982 zcela zbořena, část jeho sbírek a vybavení se podařilo zachránit a dodnes je lze spatřit ve Vlastivědném muzeu v České Lípě. Na toto téma je připravena úniková hra pro celé rodiny i přednáška.

Mimochodem z velké části o veřejném prostoru byl poslední díl Štafety, který jste možná přehlédli – přečíst si ho můžete zde. A toto téma ve Štafetě určitě v nejbližší době několikrát otevřeme. Zaměřil jsem se z části na lidi, kterým není život v ulicích České Lípy lhostejný.

IPF

Další akce je z jiného soudku. Pneumologové otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této tradiční akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a zachytit ji včas. Zájemci si mohou nechat prověřit stav svých plic bez objednání a doporučení praktického lékaře. Akce je součástí celorepublikového Týdne IPF.

V kraji se do akce zapojily čtyři pracoviště, jedno z nich je v České Lípě a jedno v Novém Boru.

Seznam všech pracovišť po celé České republice najdete zde.

Oddíl běžeckého lyžování

Dobrá zpráva dorazila z Polevska. Dojde k obnovení dětského oddílu běžeckého lyžování v Lužických horách. Dětský oddíl zaměřený na běžecké lyžování i další doplňkové sporty jako je cyklistika, běh, lezení nebo hry na rozvoj motoriky se na Novoborsku otevírá po několikaleté přestávce. Impuls k oživení oddílu pro malé běžkaře vznikl po dohodě se zástupci  Ski Polevsko a Domem dětí a mládeže Smetanka v Novém Boru. Kroužek bude prozatím určen pro děti ve věku od 9 do 14 let. Pokud bude dostatečný zájem, v dalších letech se předpokládá zapojení i mladších dětí. Tréninky budou probíhat od října 2019 každé úterý od 16:00 do 17:30 hodin dle podmínek venku nebo v tělocvičně. Předpokládaná kapacita je 15 dětí. Úvodní informativní schůzka se koná v úterý 17. 9. 2019 v 16:00 v DDM Smetanka na adrese Smetanova 387 v Novém Boru.

Souboj čtvrtí

Poprosil jsem svého syna, který naši rodinu reprezentoval na Souboji čtvrti, aby akci zhodnotil. Mimochodem až díky Souboji čtvrtí jsem zjistil, že nebydlím na Severu, ale na Střelnici.

„V sobotu jsem se zúčastnil souboje čtvrtí. Jedná se o akci, kterou pořádají českolipští nadšenci a patrioti (alespoň z mého pohledu). Nultý ročník proběhl před dvěma roky a podle všeho slavil úspěch. Já jsem se zúčastnil za tým Střelnice, kde jsem ještě před koncem přestupního období bydlel.

S týmem jsem se seznámil ještě před samotným začátkem soutěže, protože jedním z úkolů bylo natočit "reklamní" video o naší čtvrti. Zbylé čtyři úkoly pak probíhaly najednou v sobotu. Začalo se živým "stolním fotbálkem". V něm se bohužel trochu projevil chybějící šestý člen a skončili jsme poslední. Zábava to ale byla skvělá, a tak jsme do druhého úkolu - šifrovačky, vyrazili plni nadšení.

Po cestě jsme dostali koláč, projeli se na kánoi po Ploučnici nebo na koloběžce po asfaltu. Šifry byly složité a z mého pohledu ne vždy úplně jednoznačné, ale poslední jsme nebyli, tak co.

Cesta nás navíc zavedla do sklepení českolipské radnice, kam se člověk jen tak nedostane, takže za to velké plus.

Zbytek soutěží se odehrával v sále Crystalu. Zde tým musel připravit co nejlepší bramborový salát. Následně proběhl pubquiz s tematikou České Lípy - potřebovali jsme například vědět, která silnice vede Českou Lípou od západu na východ nebo kdy jel naposledy vlak po současné cyklostezce na Varhany.

Na závěr proběhlo promítání videí o jednotlivých čtvrtích, kde jsme konečně získali alespoň dílčí umístění na stupních vítězů.

Na prvním místě se nakonec sešly dva týmy a musela tak rozhodnout populární hra židličkovaná, ve které se proti sobě utkaly celé týmy. V opravdu fyzicky náročném souboji nakonec vítězství získal Holák před obhájci z Moderního centra. Během souboje jsem mohl potkat nové zajímavé lidi, a pokud se bude konat i příště, nejspíš se přihlásím zas.“

A nyní fotografie z víkendových akcí. Více informací v příštím deníku.

Odpoledne jsem strávil na Lesním festiválku v Oknech.

Těsně před zavřením jsem stihl Lípa Fest a aspoň ochutnat podřipské pivo.

A před spaním skvělou akci s názvem Rock for ZUŠ na vodním hradě.

Nahoru