13/2019

Verze pro tisk |

Poprvé jsem našel odvahu a začal pátrat po zájemcích o křesla v Evropském parlamentu. Čekají nás nejtrapnější volby – s velkým počtem pošahaných kandidátů a s malou účastí.

Volby, které by měly být nejdůležitějšími, ale vinou nás samých, našich zástupců a novinářů nejsou. Zrovna chystám do Štafety rozhovor s Pavlínou Kašparovou, která se angažuje v různých aktivitách mladých zájemců o politiku, a vzpomněl jsem si, jak mizerné je zastoupení našich novinářů v Bruselu. Na rozdíl od tradičních západních demokracií nebo třeba i Polska.

Nalezl jsem 40 subjektů, které se chystají oslovit voliče a je to opravdu sbírka. Už ty názvy: ANO, vytrolíme europarlament, Aliance národních sil, Alternativa pro ČR, Česká suverenita, Cesta, Za práva zvířat, Hlas, Jsi pro, Moravané, Moravská a Slezská pirátská strana, Moravské zemské hnutí, Ne - volím, Patrioti pro neutralitu, Pro Česko, První republika, Rozumní, Strana nezávislosti České republiky, Vědci pro ČR.

Projekt velké Evropy u nás katalyzoval vznik vlasteneckých a někdy spíše náckovských stran. Nebo řekněme antistran. Jen málo seskupení, možná jen jedno, se profiluje jako proevropská. Nikdo nemá odvahu jít do těchto voleb s tím, že chce jednotnou Unii jako protipól jiným mocnostem v podobě USA, Ruska nebo Číny. Světlou výjimkou je jen ESO - Evropa společně, jejímž lídrem asi bude europoslanec a neúnavný kritik nejen Ruska Jaromír Štětina. V preambuli jejich volebního programu stojí: "I když každý členský stát má svůj vlastní kousek evropské země, Evropa je v globálním zmenšujícím se světě náš společný domov. Musíme se o něj tedy i společně postarat!"

Lídry některých seskupení tvoří politické mrtvoly, neúnavní parazité demokracie a komické figurky. Klára Samková (Alternativa pro ČR), David Rath (Česká suverenita), Antonín Baudyš (Cesta), Tomáš Vandas (DSSS), Jaroslav bašta (Hnutí BOS), Adam Bartoš (Rozumní), Ivan David (SPD - i když po úterý to není moc jisté), Miroslav Sládek (SPR - RSČ).

Ve volbách do EP si každý volič vybírá jen jednu kandidátku. Žádné vybírání napříč hlasovacími lístky jako ve volbách komunálních. A já zatím nejsem vůbec rozhodnut. Během svého pobytu jsem se setkal minimálně s půlkou současných poslanců. Ač to nerad přiznávám, největší dojem na mě udělaly europoslankyně za ANO Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Dokázaly jasně vysvětlit, co v Bruselu dělají, měly charisma, ne vždy souhlasily s názory z pražského centra ANO. Někteří další jako by se do EP dostali omylem, případně na mě byli až moc bohorovní, trochu přehnaně přesvědčeni o své jedinečnosti.

Jisté charisma přiznávám i Jaromíru Štětinovi, ale je to příliš velký solitér. Trochu jsem naznačil, že mě jeho program zaujal, ale ještě vyčkám na další vývoj. Už několik let jsem volič TOP 09, ale nesedí mi ani kariérní politik Jiří Pospíšil. Doufal jsem, že se do čela Topky dostane někdo zdola, ne někdo přeskočivší z ODS. Ale volbou pro mě stále zůstávají. Nemám problém s ČSSD, kdyby bylo nejhůř. Nevolitelná pro mě stále zůstává ODS. Z mnoha, zejména personálních důvodů. Hodně uvažuju o Pirátech. Vyjímám z preambule jejich volebního programu: "EU musí dodržovat své zásady subsidiarity. Rozhodnutí by neměla být přijímána na úrovni EU, jestliže je lze lépe vyřešit na národní, regionální nebo místní úrovni. Rovný a snadný přístup ke komunikaci a informovaní občané představují základní požadavky v rámci zákonného demokratického rozhodování. Politickým rozhodnutím na evropské úrovni musí předcházet celoevropská debata a toto rozhodování musí všem umožnit odpovídající účast." Ono mi možná jako věčnému liberálovi nic jiného nezbude, než se časem poohlédnout po straně, kterou budu volit i v dalších volbách. Mám obavy, že TOPka stagnuje. A to je možná i slabé slovo.   

A nyní něco nepolitického. Janek Jiříček (Štafeta zde) si dal práci na youtube vytvořil sbírku kapel, které mají vazby na Nový Bor. Přehrát si je můžete z následujícího odkazu.

 

Fotka v perexu je z malého výletu na Mužský. Mimochodem hospoda Na Krásné vyhlídce byla pro mě velmi příjemným překvapením.

Nahoru