Členové Komise pro životní prostředí navštívili průzkumný vrt v Litoměřicích

Archiv
Verze pro tisk |

Cílem průzkumného vrtu bylo ověřit využitelnou teplotu (dosažení teploty minimálně 60 st. C) a kvalitu podloží. Průzkumný vrt dosáhl hloubky 2 111 m a teplotu 64 st.C, čímž bylo dosaženo cílových parametrů. V dalších fázích bude následovat projektová příprava, výběrové řízení a vlastní realizace technologie, kde mají být realizovány 3 vrty do hloubky 4,5 - 5 km při dosažené teplotě 180- 200 st.C. Princip technologie suchého zemského tepla je založen na vhánění vody do centrálního vrtu a čerpání páry pomocí dalších dvou vrtů, což umožní výrobu elektrické energie a  tepla. Teplem má být zásobeno celé město Litoměřice.


Cílem je dosáhnout lepších ekonomických parametrů při výrobě tepla pro obyvatelstvo (v současné době se předpokládá cena cca 120 Kč/GJ). Návratnost investic se předpokládá cca do 10 let. Tyto informace poskytnul  hlavní řešitel projektu Litoměřice Ing. Vlastimil Myslil, CSc.


Pokud realizace této technologie bude úspěšná, protože se jedná o první aplikaci této technologie v České republice, přičemž v zahraničí je využívána úspěšně již řadu let, tak je to jedno z možných řešení energetické situace i pro Českou Lípu.Nahoru