Učitelé z různých koutů republiky navštívili Českolipsko

Verze pro tisk |

V rámci EXODu přijelo minulý týden poznávat náš region třináct učitelů, resp. učitelů v důchodu, se svými rodinnými příslušníky.

Co to je EXOD? EXOD představuje formu rekreace na území České a Slovenské republiky, kterou zabezpečují organizační jednotky Čekomoravského odborového svazu pracovníků školství především pro své členy a jejich rodinné příslušníky. Letos slaví 60 let svého trvání. Místní základnu již několik let vede paní Anna Machová.

Návštěvníci z Přerova, z Tábora, z Hradce Králové, z Ústí nad Orlicí, Města Trnávka, Chrudimi, Šumperka a odjinud mohli celý týden obdivovat krásy našeho města, s jehož historií se seznámili v muzeích a na hradě, ale i současností a to jeho prohlídkou se zasvěceným výkladem právě paní Machové. Nejvíce je v našem městě zaujalo množství zeleně, no samozřejmě i množství paneláků.

Kromě Českolipska, které bylo prezentováno ještě obcemi Horní Police, Holany, Nový Oldřichov, byl tématem EXODu Máchův kraj. Proto se nemohlo vynechat Jestřebí, Bezděz, Doksy, Staré Splavy. V horkých dnech hosté několikrát využili ke koupání místní rybníky, ať už v Dubici, soustavu Holanských rybníků nebo Máchovo jezero. Velké překvapení pro ně byla oblast bývalého vojenského újezdu Ralsko, kde navštívili v doprovodu a s komentářem pana Václava Bilického Muzeum pyrotechnické asanace, letiště v Hradčanech, památník generálmajora Antonína Sochora a Kuřívody.

Samozřejmě měli „exoďáci“ možnost poznat pískovcové skály našeho regionu, ať už v Pekle nebo ve Velenických jeskyních.

Příležitost prázdninového poznávání mohou využívat všichni učitelé se svými rodinnými příslušníky. Základen EXODu je po naší i Slovenské republice několik. Zde informace.

alt
alt
Nahoru