Přednáška o konci 2. světové války na Českolipsku

Verze pro tisk |

S nebývalým ohlasem se setkala první přednáška, která se konala dne 25. února ve sloupském Komunitním centru. Poslechnout uznávaného historika českolipského vlastivědného muzea Ladislava Smejkala si přišlo 113 návštěvníků.

Téma, jež mnohé upoutalo a o němž se až tak často nehovoří, bylo „Konec druhé světové války na Českolipsku - se zaměřením na okolí Sloupu“. Nechyběl v něm výklad sovětské a spojenecké ofenzívy v prvním čtvrtletí 1945 a jejich vliv na postavení a smýšlení obyvatelstva ve zdejším území a různé
zajímavosti z Českolipska i přímo ze Sloupu.

Samotný Sloup v Čechách byl až do roku 1938 velmi oblíbeným letoviskem navštěvovaným převážně zámožnými židovskými rodinami z Prahy. Situace se však pro tuto klientelu změnila v důsledku počínající druhé světové války. Jejich pobyty zde již nebyly vítané z jednoho prostého důvodu - značná část obyvatel Sloupu byla totiž německé národnosti. Po roce 1945 se situace změnila a Němci byli po prohrané válce ze Sloupu odsunuti.

Pan Smejkal se neopomněl zmínit o vraždě hraběte Kaspara Preysinga na sloupském zámku. Jeho život vyhasl poté, kdy ho na konci války zastřelil opilý ruský voják. Hrabě se přitom před ním snažil jenom ochránit svou manželku. Z celé události byl velký skandál a na druhý den ráno byl vrah hraběte popraven svými nadřízenými. Jeho tělo bylo pohřbeno na zahradě blízké vily Pompe a po nějakém čase bylo přesunuto na sloupský hřbitov, kde leží dodnes.  

Nahoru