Povodně 2010- Aktualizovaná tisková zpráva HZS Libereckého kraje

Verze pro tisk |

Informace o činnosti HZS Libereckého kraje, aktualizovaná tisková zpráva.  Na Chrastavsku se šíří poplašná zpráva, že došlo k protržení hráze vodní nádrže Mlýnice u Nové Vsi u Chrastavy. Tato zpráva se nezakládá na pravdě.

 

Na Chrastavsku se šíří poplašná zpráva, že došlo k protržení hráze vodní nádrže Mlýnice u Nové Vsi u Chrastavy. Operační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje má ověřené informace, že tato zpráva se nezakládá na pravdě. Přehradní hráz stojí a je nadále monitorována.

15:30 hod.

Na Chrastavsku se šíří poplašná zpráva, že došlo k protržení hráze vodní nádrže Mlýnice u Nové Vsi u Chrastavy. Operační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje má ověřené informace, že tato zpráva se nezakládá na pravdě. Přehradní hráz stojí a je nadále monitorována.

 14:45 hod.

Řeka Ploučnice v České Lípě - Dobranově kulminovala a je zaznamenáván mírný pokles hladiny. V průmyslové zóně v České Lípě byla zastavena výroba z důvodu zabránění možného úniku nebezpečných látek v případě zatopení. Díky hrázi z pytlů s pískem zatím zatopení nedošlo. Hráze z pytlů jsou budovány na řece Ploučnici v obci Stružnice a na říčce Libchavě v obci Dolní Libchava.

12:50 hod.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje organizuje ve spolupráci s humanitárními organizacemi humanitární pomoc postiženým oblastem. Zájemci z řad právnických a podnikajících fyzických osob (předpokládaný větší objem pomoci) kontaktujte prosím infocentrum organizace ADRA na telefonním čísle 731 705 002. Zde bude domluveno konkrétní místo převzetí pomoci. Zájemci z řad občanů (předpokládaný menší objem pomoci) mohou pomoc přinést do kanceláře Českého červeného kříže v Liberci, Palachova ulice 504/7. Kontaktní osobou je paní Menšíková, telefon 485 101 091.

8.8.2010, 7:30 hod. - Záplavy mají pátou oběť

Již téměř 34 hodin se střídají jednotky požární ochrany při záchraně životů lidí, které postihly sobotní záplavy.

Do Frýdlantského výběžku a Chrastavy v těchto chvílích míří těžká technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína a z HZS Moravskoslezského kraje, která se bude snažit odstraňovat naplaveniny a uvolňovat místní komunikace. Ve Višňové zasahují německé jednotky požární ochrany z okresu Görlitz. Na místě zasahuje také vrtulník Policie ČR s podvěsem a jeden tank Armády ČR. Do Libereckého kraje letí také další vrtulník s termovizí, který bude pomáhat především při vyhledávání osob.

Na Českolipsku probíhala v noci evakuace obyvatel Libchavy. V Holanech došlo k protržení hráze jednoho z rybníků. Voda zda zaplavila především zahrady. Zaplavené jsou také Zákupy a přívalovou vlnu očekávají hasiči ještě v České Lípě.

Podle informací potvrzených Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje mají povodně v našem kraji již pátou oběť.

23:00 hod.

Hasiči na území okresu Česká Lípa dokončili evakuaci obce Kunratice u Cvikova. Jednotky se přesouvají k obci Lindava, kde budou pokračovat v záchraně osob. Podle informací operačního střediska z České Lípy povolila hráz jednoho z rybníků ve Cvikově. Momentálně jsou zaplaveny i Zákupy. Voda z rozvodněné Svitávky míří do řeky Ploučnice.   

V Jablonci nad Jizerou je na řece Jizeře vyhlášen opět III. stupeň povodňové aktivity. Dobrovolné jednotky požární ochrany na místě monitorují horní tok řeky Jizery a provádějí preventivní protipovodňová opatření.
 

21:00 hod.- Čtvrtá oběť záplav byla nalezena v Raspenavě

Podle zatím dostupných informací hasiči evakuovali na Frýdlantsku průběžně asi 100 osob.

V Hrádku nad Nisou hasiči zachránili asi 300 osob, z nichž jich asi 20 zachraňoval vrtulník. 3 osoby byly zraněny, mezi nimi i 1 dobrovolný hasič. V Hrádku nad Nisou byla zřízena 4 evakuační centra.

V Heřmanicích se hasičům podařilo evakuovat ze zaplavených domů asi 20 osob.

V Raspenavě je potvrzena lékařem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje  již čtvrtá oběť povodní.

V Hejnicích byla zřízena další dvě evakuační centra, a sice v místním kině a v základní škole.

19:30 hod.

Momentálně je situace na území okresu Liberec nejvážnější v Hrádku nad Nisou a ve Višňové ve Frýdlantském výběžku. Operační středisko HZS Libereckého kraje do těchto míst soustřeďuje hasiče se čluny, vrtulníky s podvěsy a další dostupnou techniku. Voda v Chrastavě a v Bílém Kostele začíná opadávat, stav ve Frýdlantě a v Raspenavě se zatím stabilizoval.

Do Frýdlantského vyýběžku zamířily také další posily hasičů z Královéhradeckého a Středočeského kraje, z Prahy a na státních hranicích u Habartic čeká také pomoc hasičů z příhraničních oblastí Německa.

Na území okresu Česká Lípa hasiči již téměř 4 hodiny evakuují obyvatele Kunratic u Cvikova, kde hrozí protržení hráze místního rybníka. Situace je vážná také v okolí Mařenic a Mařeniček, kde jsou cesty zaplavené a není možné poskytnout obyvatelům okamžitou pomoc běžnou technikou.

19:00 hod.

Podle zaktualizovaných informací přijali operátoři tísňových linek Libereckého kraje v průběhu 20 hodin více než 1200 telefonátů. Konečný počet řešených událostí bude znám pravděpodoně až v průběhu příštího týdne. Hasiči na místech aktuálně zasahují podle potřeby a řeší stovky událostí.
Do evakučního centra v ZŠ Zeyerova v Liberci bylo přivezeno už asi 30 osob z Chrastavy a Hrádku nad Nisou, kteří zatím ztratili přístřeší.

18:30 hod.

Z civilního skladu HZS Libereckého kraje v Machníně bylo vydáno 1100 pytlů pro stavění protipovodňových zábran v Chrastavě a dalších 250 pytlů bylo poskytnuto do Nového Boru. V současné době je k dispozici ještě asi 1000 kusů. Dále pro vybavení evakuačního střediska v Hrádku nad Nisou HZS Libereckého kraje poskytl 140 dek a dalších 30 dek pro evakuované osoby poskytl Český červený kříž. 

V Hrádku nad Nisou bylo zřízeno evakuační středisko v Základní škole T.G. Masaryka a v Liberci je připraveno evakuační středisko v ZŠ Zeyerova. V Horním Sedle u Hrádku nad Nisou poskytla ubytování pro evakuované také Restaurace U Řeháčků.

17:00 hod.

Právě byl svolán krizový štáb HZS Libereckého kraje, který bude monitorovat situaci v nejvíce postižených oblastech. Zatím nejhorší situace je v Chrastavě a na Frýdlantsku. Přístupové cesty na Frýdlant jsou odříznuty, silnice vedoucí přes Mníšek je zaplavená, další cesty jsou zataraseny naplaveninami.

Více než 200 hasičů Libereckého kraje pokračuje v evakuaci osob. V terénu se záchranou osob zatím pomáhá 5 vrtulníků a další dva jsou do našeho kraje povolány. Z Hlučína k nám míří také odřad  Záchranného útvaru HZS ČR, který by měl dorazit ve večerních hodinách. Počty telefonátů na tísňové linky se žádostmi o pomoc, které stále přijímá operační středisko HZS Libereckého kraje, již překročili počet 140.

Podle informací potvrzených Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje mají povodně již třetí oběť, tentokrát v Raspenavě.

15:30 hod. - Protržení přehrady Mlýnice zatím nehrozí

Podle vedoucího Krajského operačního a informačního střediska HZS Libereckého kraje Martina Rybáře momentálně nehrozí protržení vodní nádrže Mlýnice u Nové Vsi v okrese Liberec. Vodohospodáři postupně vodní nádrž odpouštějí. Hasiči pokračují také v Nové Vsi s evakuací osob z domů, které zaplavila voda z místních rozvodněných potoků a přívalová voda z luk a polí.

Prosíme občany z Nové Vsi a okolí, aby nepodléhali zbytečné panice. 

14:00 hod. - Dvě potvrzené oběti sobotních záplav

Také v okolí Cvikova dosahují řeky a potoky III. stupně povodňové aktivity. Ve 13:30 hodin byli hasiči požádáni o záchranu muže, kterého smetl proud místního rozvodněného potoka v Lindavě na Cvikovsku. Občanům ve spolupráci s hasiči se muže podařilo vytáhnout z vody. Muže, který nedýchal, předali do péče záchranářů zdravotnické služby. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenky Moravcové se muže nepodařilo oživit. Další potvrzená oběť sobotních záplav je v Dětřichově ve Frýdlantském výběžku.

13:00 hod. 

Momentálně zasahuje na území Libereckého kraje okolo 55 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů a 85 zásahových vozidel. V terénu lidem pomáhá více než 200 hasičů. Na nejvíce postižených místech už pomáhá vrtulník Armády ČR, do našeho kraje míří další vrtulník Policie ČR a také dva odřady profesionálních hasičů z Kladna a Prahy. Armáda ČR také posílá těžkou techniku. Počty ohlášených žádostí o pomoc přijatých operačním střediskem HZS Libereckého kraje už dosahují čísla 100.

Hasiči se momentálně soustřeďují na záchranu lidských životů, proto žádáme všechny občany, které voda bezprostředně neohrožuje na zdraví a životech, o trpělivost s řešením záchrany majetku.

Na 14. hodinu svolal hejtman Libereckého kraje krizový štáb, který bude rozhodovat o dalším řešení situace v Libereckém kraji.

12:00 hod.

Momentálně je situace v kraji nejvážnější ve Frýdlantském výběžku. V Dětřichově a v okolí Raspenavy lidé vylézají na stromy a střechy domů, aby se zachránili před rychle stoupající vodou. Hasiči při pokusech o záchranu lidských životů již utopili několik vozidel. Na některá místa se nemohou díky vodě dostat vůbec. Momentálně shánějí veškerou techniku, která je schopná zasahovat ve vodě. O spolupráci již bylo požádáno Generální ředitelství HZS ČR a Armáda ČR. Hejtman Libereckého kraje zvažuje možnost zřízení krizového štábu Libereckého kraje.

Podle zatím neověřených informací strhl po 11. hodině proud vody osobu ve Frýdlantě. Na místo vyjeli také záchranáři zdravotnické služby.

11:00 hod. 

Jednotky požární ochrany Libereckého kraje vyjely během sobotního rána a dopoledne k více než 60 událostem spojeným s prudkým deštěm. Voda z řek i místních rozvodněných potoků zaplavuje oblasti především ve Frýdlantském výběžku, v Hrádku nad Nisou, v Chrastavě, Mníšku a okolí a na Cvikovsku.

10:00 hod

V Mařenicích na Cvikovsku momentálně hasiči evakuují letní dětský tábor s asi 45 osobami.

Podle aktuálních informací z Hrádku nad Nisou je zaplavená celá dolní část města a část Václavice, záplavová vlna se šíří také na Oldřichov na Hranicích. Na Lužické Nise je stále vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity a voda má stále stoupající tendence. Hasiči evakuují obyvatele ze zaplavených oblastí. Evakuační shromaždiště je zřízeno v  jedné ze základních škol v Hrádku nad Nisou. Od 5. hodiny v Hrádku nad Nisou zasedá krizový štáb.

9:30 hod. 

Hasiči také odstraňují popadané stromy z komunikací například v obci Bratříkov na území okresu Jablonec nad Nisou.

Na území okresu Česká Lípa je situace nejvážnější v okolí Cvikova, kde se rozlévá Boberský potok. V Kunraticích u Cvikova hrozí také rozlití místního potoka. U vodní nádrže Naděje se přelévá voda přes bezpečnostní hranu a voda rozvodňuje místní potok. Na místě zasahují dobrovolní hasiči z Nového Boru.

Několik zaplavených domů je hlášeno také v obci Heřmanice ve Frýdlantském výběžku.

9:00 hod.

Od páteční 23. hodiny začalo přijímat operační středisko HZS Libereckého kraje žádosti občanů z území především okresu Liberec o pomoc při čerpání vody ze zatopených zahrad, sklepů a garáží. Profesionální i dobrovolní hasiči vyjížděli už k více než 30 ohlášeným událostem.

Díky prudkým nočním dešťům se rozvodnily také některé vodní toky. III. stupeň povodňové aktivity je vyhlášen na řece Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou, na řece Smědá v části Předlánce obce Višňová. Hasiči zasahují také v Chrastavě, Bílém Kostele, ve Frýdlantu a v okolí Mníšku, kde rovněž došlo k vylití například říčky Jeřice a Václavického potoka.

Po 8. hodině začali hasiči zasahovat také v blízkosti vodních toků v libereckých městských částech, například na Františkově, kde Františkovský potok ucpaly kmeny stromů a další naplaveniny, v Karlinkách, v Doubí, Krásné Studánce a také ve Stráži nad Nisou.

Hasiči v terénu pomáhají stavět protipovodňové zábrany z pytlů s pískem, čerpají vodu a evakuují z nejvíce podtižených domů obyvatele. Zatím nebylo hlášeno žádné zranění.

Autor: por. Mgr. Iva Michalíčková

 

Zdroj a odkaz na aktualizovanou verzi: http://www.hzslk.cz/56.2608-aktualizovano-8-8-hasici-stale-zasahuji-v-libereckem-kraji-v-zaplavenych-oblastech.html

Nahoru