Pivovar v České Kamenici vstupuje do vrcholné fáze své obnovy

Verze pro tisk |

Areál Pivovaru Česká Kamenice bude prvně otevřen při příležitosti Mariánské pouti 4. a 5. září 2015 a v rámci exkurze, kterou návštěvníkům společnost K 24, s.r.o. připraví, bude možné nahlédnout do větší části citlivě zrekonstruovaných budov původního panského pivovaru a především ochutnat pivo.

Na přestavbu od počátku dohlížel a stále dohlíží Památkový úřad. Tento velkolepý projekt byl významně podpořen z Evropských fondů.

Původní panský pivovar byl založen před rokem 1640. O několik let později zde vyrostla palírna. V polovině 18. století pivovar vyhořel a jeho opravy trvaly až do roku 1761. Před rokem 1875 byl vybaven parním strojem. Areál prošel významnějšími proměnami v 19. a 20. století. Od 50. let minulého století byl využíván zemědělci pro skladování obilí.

Českokamenický pivovar je ukázkou industriální architektury a především také technickou památkou. Při každém kroku renovace musí investor přísně dodržet všechny požadavky památkového úřadu. Barokní pivovar je již z části zařízen a pivovarnická technologie se připravuje k provozu. Součástí nového vybavení je již technologie nové palírny, moštárny s pasterem a kvasírna ovoce pro pálenku.

„Na Mariánské pouti mohou návštěvníci pivovarského areálu také ochutnat náš první pivní speciál, 13stupňové pivo - Kamenickou Podkovu. Základní řadou našich piv bude Kamenická 10, 11 a 12. Tajemstvím opravdu dobrého piva je přesné dodržení technologie výroby a mít jednoho z nejlepších mistrů sládků,“ říká majitel Ing. Kotouč. „Plánujeme produkovat tři tisíce hektolitrů piva ročně,“ dodává paní Mgr. Kotoučová.

Pivovar Česká Kamenice nabídne také pracovní místa v malém městě: „Projekt v tuto chvíli počítá s nabídkou zaměstnání pro 15 lidí. V následujících letech plánujeme obsadit další pracovní pozice v souvislosti s dalšími plány, které v areálu Pivovaru budeme realizovat,“ říká Ing. Kotouč.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru

Komentáře

Re: Pivovar v České Kamenici vstupuje do vrcholné fáze své ...

To dám. Ten pivovar se vyloupnul do krásy , jako by se znova narodil. Mám ty nejlepší zkušenosti s palírnou
Benátky , kterou manželé Kotoučovi dosud provozovali. Z mých ovocných přebytků posledních několik sezon vypálili výbornou 50% pálenku. Fandil jsem jim, když se rozhodli koupit a obnovit pivovar s palírnou v tom
zchátralém objektu v centru České Kamenice. A fandím jim dál i celému městečku.

Nahoru

Re: Pivovar v České Kamenici vstupuje do vrcholné fáze své ...

Dodatečně si dovolím pokárat autorku čláku p.R. Mimrovou , že nenapsala přesné časové údaje, kdy měly probíhat prohlídky pro veřejnost. My to teda jen odhadli, ale v pátek v poledne tam turistů kolem bloumalo dost a začínalo to až v 15 hod. Jsme jeli domů a po16.hod jsme se tam znova vrátili.
Samotný pivovar s palírnou má velkolepé plány, celková rekonstrukce ještě nějakej rok potrvá.

Nahoru