Odešel Mons. Josef Stejskal

Verze pro tisk |

V pondělí 27. ledna nad ránem se rozezněl hlas zvonu - umíráčku, aby občanům Horní Police a širokého okolí oznámil, že jejich mnohaletý pan farář Mons. Josef Stejskal, opustil svoji farnost a svou obec.

Po šedesátileté věrné a obětavé službě hornopolickým tiše zesnul v neděli 26. 1. 2014 ve věku 92 let.

Pohřební mši svatou, která se uskuteční v sobotu 1. února (ve výroční den 60 let příchodu pana arciděkana do Horní Police) v 10.00 h v kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici, bude sloužit litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.
Po obřadu spočine tělo pana faráře na místním hřbitově.

Jen pár slov…
Práce, kterou za šedesát let působení v Horní Polici vykonal, je obdivuhodná. Za tuto dobu se pro mnohé stal někým, kdo je se zdejším krajem a lidmi neodlučitelně propojen. Ještě než nastoupil do Horní Police, zhruba dva roky působil v České Lípě. Za tuto krátkou dobu si získal srdce i mnoha českolipských občanů, takže za ním jezdívali do Horní Police.
Byl to velmi vzdělaný a moudrý člověk a kněz. Mimo věřících, kteří u něj nacházeli radu a povzbuzení, na něj budou vzpomínat i mnozí, které připravoval na další studia. Zájemce, především budoucí lékaře, doučoval latinu, hebrejštinu, ale i historii a zeměpis. Měl hluboké znalosti v mnoha oborech a paměť ho neopustila ani v pokročilém věku. Sám byl nesmírně skromný a pracovitý. Vždy byl připravený svůj čas věnovat všem, kdo k němu přicházeli a potřebovali pomoc. O tom, jak náročné muselo být spravovat krásný, ale na údržbu a opravy náročný poutní areál, si udělá obrázek každý poutník, který toto místo navštíví.
Jeho srdce a modlitby byly otevřeny pro každého.

P. Stejskal: „Každý člověk dostal rozum a svobodnou vůli. To na něm samotném záleží, jestli bude nebo nebude věřit, my ho nemůžeme nutit. Pán Bůh nikoho nenutí, naprosto nikoho. Člověk je jediná bytost tady na Zemi, která má rozum a svobodnou vůli. Nesmíme nad nikým lámat hůl.“

V poslední době opakoval: „Nebyl to lehký život, ale byl krásný. A přeji každému, aby si to na konci života mohl říci také.“

Velké díky za vše, Otče Stejskale.


Vzpomínka na P. Stejskala:
http://www.i-noviny.cz/lide-mezi-nami/monsignor-josef-stejskal-slavil-de...

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru