Noc kostelů 2016 opět i v našem okrese

Verze pro tisk |

Již tento pátek 10. června proběhne další ročník celorepublikové akce Noc kostelů. V českolipském okrese bude v rámci této akce otevřeno přes dvě desítky kostelů či modliteben.

 

 

 

Blíževedly, kostel sv. Václava

Program: Po celý večer možnost ztišení a meditace
18:00–22:00 Volná prohlídka s možností výkladu historie kostela

Cvikov, modlitebna BJB

Informace o kostele: Modlitebna BJB Cvikov je rohový dům na křižovatce ulic ČSA a Kollárovy, naproti kostelu. Nachází se zde také mateřské centrum.

Česká Lípa, evangelická modlitebna, Svárov

Informace o kostele: Farní sbor Českobratrské církve evangelické v České Lípě vznikl v roce 1947. Bohoslužby se zpočátku konaly v bývalém luterském kostele v městském parku. Do vlastního sborového domu v Chelčického ulici (bývalý německý hostinec) se sbor přestěhoval v roce 1951. V přízemí domu se nachází sborová modlitebna (kaple), v patře farní kancelář, byt faráře a byt domovníka. V letech 2003 - 2004 byl adaptován interiér modlitebny - do sborového sálu byly umístěny dřevěné kostelní lavice, okna osazena ručně vyrobenými uměleckými skly.

Program: V rytmu Ducha - Ruach
18:00–23:00 Židovské tance, židovské zpěvy, modlitby, představení židovských svátků a židovská pohádka na dobrou noc.

Dubnice, kostel Narození Panny Marie

Informace o kostele: Původem raně barokní kostel Narození Panny Marie, nejvýznamnější architektonická památka v obci a její duchovní a kulturně-historická dominanta, je zděnou jednolodní stavbou, jíž dominuje na západě hranolová věž ukončená cibulovou střechou. Kostel je tvořen obdélnou lodí, k níž na východě přiléhá odsazený presbytář s trojbokým závěrem. Loď i presbytář kryjí sedlové střechy, na východní straně zvalbené. K presbytáři na severu i jihu přiléhají patrové přístavby s valbovými střechami. Kostel je obklopen hřbitovem, na nějž se vstupuje trojicí kamenných pilířových bran.

Program:
17:00 Komentovaná prohlídka kostela s výkladem historie
17:00–19:00 Výstava výtvarných prací dětí ze ZŠ Dubnice, volná prohlídka kostela

Holany-Hostíkovice, kostel Nejsvětější Trojice

Program: Po celý večer možnost ztišení a meditace
18:00–22:00 Volná prohlídka s možností výkladu historie kostela

Horní Police, kostel Navštívení Panny Marie

Informace o kostele: První zmínka o kostele pochází z roku 1291. Tehdy patřilo patronátní právo premonstrátskému klášteru v Doksanech (až do roku 1849). V roce 1426 byla Horní Police dobita husity a kostel zničen. V roce 1523 byla na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie. Dle tradujícího vyprávění ji zbožné ruce vytáhly z vody a darovaly zdejšímu kostelíku. Od této doby se traduje vznik poutního místa. Soška byla brána jako nebeský dar a lidé se jí přicházeli poklonit. V roce 1682 byl zaznamenán takový příchod poutníků (na 4000 lidí), že se farář Michael Gabriel Jantsch obrátil s hejtmanem panství Janem Jiřím Hertychem na majitele a patrona kostela Julia Františka, vévodu Sasko – Lauenburského, aby nechal kostel rozšířit. Této žádosti vyhověl a povolal k sobě litoměřického stavitele Julia Broggia, který v roce 1688 začal se stavbou nového kostela. Starý kostelík byl téměř celý zbořen a na jeho místě postaven větší. Je to vlastně střední část nynějšího kostela, kterou tvoří střední loď s přilehlou věží. V roce 1689 převzala panství po Juliu Františkovi jeho dcera Anna Marie Františka, která po něm stavbu kostela dokončila. Brzy se ukázalo, že nový kostel se stal opět nedostatečným a tak Anna Marie rozhodla o jeho dalším rozšířením.

Nová stavba začala v roce 1717. Práce probíhaly podle projektu dvorního stavitele Anny Marie Františky Toskánské Václava Špačka (1689-1751). K nově postavenému kostelu se přistavovaly obě postranní lodi, zbudovány empory a byl přistaven chór a sakristie. V roce 1722 byla ještě nová volně u vchodu stojící zvonice a v následujících letech křížová cesta a fara. To vše bylo hotové v roce 1725. V roce 1723 byla zřízena zadní budova pro čtyři kaplany, tzv. kaplanka a v roce 1725 byl mezi farou a kaplankou zřízen spojovací trakt.
Nejen v oktávu svátku Navštívení Panny Marie, ale i v ostatních mariánských svátcích sem putovalo mnoho poutníků. Proto se velkovévodkyně rozhodla zdejší faru povýšit na arciděkanství, založila nadaci pro jednoho arciděkana a čtyři kaplany. Tento výnos schválil 10.září 1723 litoměřický biskup Jan Adam hrabě Vratislav z Mitrovic a byl zanesen do zemských desek 22. listopadu 1723.
Anna Marie Františka stále usilovala o zvýšení lesku a prestiže poutního místa. Na její žádost udělil papež Klement XII: 6. července 1736 arciděkanu v Polici práva používat pantifikálie ad instar abbarum, tzn. právo nosit při slavnostní mši sv. biskupskou mitru a pedum (berlu) a mši svatou odsloužit jako biskup (dnes je titul arciděkanství spojeno jen s poutním místem a právo nosit berlu a mitru už bylo zrušeno). Pro povznesení velkovévodkyně darovala dvě těla svatých, tělo mučednice sv. Kristiny získala od papeže Innocence XIII. dne 3. června 1722 a tělo mučedníka sv. Pavla od papeže Alexandra VII. dne 10. ledna 1727.
V roce 1861 nechal majitel panství císař Ferdinand provést renovaci kostela s čímž se započalo ve středu 3.dubna. Byla položena nová střecha, proběhla oprava zdiva kostela a věže. Do presbytáře a střední lodi kostela byly dány nové dlažební desky...
Poslední úprava střech kostela i křížové cesty, jakož i zdiva začal provádět, z důvodu poničení od bomb na konci války roku 1945, správce arciděkanství Mons. Josef Stejskal za pomoci několika dobrovolníků z řad věřících. Mons. Josef Stejskal byl 15. a zároveň nejdéle slouužícím arciděkanem v Horní Polici. Odsloužil zde na den přesně 60 let. V současné době se připravuje kompletní rekonstrukce objektu.
Vrcholnou návštěvnost lze vidět v údobí let 1730 – 1760. Některé prameny dokonce uvádí, že Mariánská Police byla vedle Bohosudova nejvíce navštíveným poutním místem v severních Čechách.

Program:
18:00–18:15 Přivítání
18:15–19:15 Koncert duchovní hudby: Chrámový sbor Hvězda
19:30–21:00 Poutní místo Horní Police - minulost a pohled do budoucnosti: Ing. Petr Macek, Ph.D. - Filosofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Ing. Arch. Richard Cibik - atelier FACIS
21:00–21:30 Pozvánka na farní dobroty v ambitech poutního areálu
21:30–22:30 Mariánská Police, Toskánsko, Evropa a budoucnost Západu: RNDr. Alexandr Vondra - Univerzita Karlova, Cevro Institut
22:30–23:00 Četba z exhortace Ecclesia in Europa
23:00–23:15 Modlitba za svět, Evropu, národ a obec

Chlum-Drchlava, kostel sv. Mikuláše

Program: Po celý večer možnost ztišení a meditace
18:00–22:00 Volná prohlídka s možností výkladu historie kostela

Chlum, kostel sv. Jiří

Program: Po celý večer možnost ztišení a meditace
18:00–22:00 Volná prohlídka s možností výkladu historie kostela

Jestřebí-Pavlovice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Program: Po celý večer možnost ztišení a meditace
18:00–22:00 Volná prohlídka s možností výkladu historie kostela

Kamenický Šenov, kostel Narození sv. Jana Křtitele

Informace o kostele: Katolický farní chrám „Narození sv. Jana Křtitele“ v Kamenickém Šenově byl postaven v letech 1715-18 v barokním stylu italským stavitelem Petrem Pavlem Columbanim. Hrabě-knížecím patronátním úřadem rodu Kinských v České Kamenici byl pečlivě prováděn patronát až do roku 1939, což dodnes dokazuje erb se 3 kančími zuby nad hlavním portálem chrámu.
Obraz na hlavním oltáři představující „Křest Ježíše“ vytvořil Anton Wenzel z Trutnova v r. 1896 namísto dřívějšího obrazu, který s ohledem na děti se nezdál vhodný a později, v r. 1908, padl za oběť plamenům při požáru fary.
Půvabný malý hlavní oltář - kopule na 7 sloupech, má připomínat Chrám Boží moudrosti. Obrazy na postranních oltářích: Sv. Jan z Nepomuku, Nanebevzetí Panny Marie a Sv. Antonín Paduánský, jakož i zdařilou kopii „Poslední večeře“ od Leonarda da Vinci, vymaloval František Hochelber z Děčína.
Ze starého kostelíka pochází dřevěný reliéf „Jan Nepomucký před králem Václavem IV.“, umístěný vedle kazatelny a je pozoruhodný svým originálním námětem a stářím – asi 300 let.
Zprvu byla ke kostelu přistavěna dřevěná zvonice, do které byly z poblíž stojícího staršího dřevěného kostela přeneseny dva zvony z r. 1615 od Tomáše Zvonaře z Roudnice. Dřevěná zvonice nového kostela byla v letech 1753-4 nahrazena kamennou, která stojí dodnes. Poměrně dlouho zůstal stát při novém kostele i ten starý, který byl stržen až r. 1753.
První varhany byly do nového kostela přeneseny ze starého roku 1718 Johannem Georgem Wehlerem ze Žandova, který je také opravil a seřídil. Zcela nové varhany byly postaveny kolem roku 1765. Roku 1888 byla provedena jejich generální oprava. Po častých opravách však byly, i následkem krádeže, už v r. 1917 neupotřebitelné. V r. 1934 bylo proto podnětem Harry Palmeho a za pomoci řady šenovských rodin zakoupeno harmonium z kina „Eliseum“ v Ústí n/L a firmou Rieger v Krnově upraveno na dvě klaviatury. V roce 1943 byl tento nástroj u varhanářského závodu Georg Schuster - Zittau v Sasku rozšířen znovu po obou stranách o další klaviaturu, takže nyní má tři klaviatury se 34 rejstříky. Před pár lety prošly varhany poslední významnější opravou. Skleněný lustr uprostřed chrámu byl okolo roku 1856 věnován zdejší továrnou na lustry Elias Palme.

Kravaře, kostel Narození Panny Marie

Program: Po celý večer možnost ztišení a meditace
18:00–22:00 Volná prohlídka s možností výkladu historie kostela

Nový Bor, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Informace o kostele: Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vystavěn v letech 1786–1788 stavitelem J.V. Koschem. Je to pozdně barokní stavba se 60 m vysokou věží. V kostele se nachází starobylý zvon z roku 1607 a slouží dodnes. V kostele jsou varhany z pražského kostela sv. Karla Boromejského, zrušeného Josefem II.

Prysk-Horní Prysk, kostel sv. Petra a Pavla

Program:
18:00–22:00 Otevření kostela pro veřejnost, komentované prohlídky kostela, návštěva věže kostela
21:00–22:00 Koncert Českokamenického pěveckého sboru

Ralsko-Kuřívody, kostel sv. Havla

Informace o kostele: Kostel sv. Havla v Kuřívodech byl založen spolu s městěm Kuřívody na začátku 2. poloviny 13. století, kdy jej založil král Přemysl Otakar II. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1279. V letech 1722-1727 došlo k barokním úpravám, při nichž byla k severní straně presbitáře dostavěna věž. Po 2. světové válce se objekt stal součástí vojenského výcvikového prostoru Ralsko, jeho vnitřní vybavení bylo zničeno a sloužil jako skladiště, díky čemuž nedošlo k jeho asanaci. Po zrušení vojenského újezdu byl v havarijním stavu předám farnosti a začala jeho pozvolná rekonstrukce, která probíhá dodnes. Při rekonstrukci interiéru byla v presbytáři objevena odborníky vysoce ceněná gotická výmalba, která byla s velkou pravděpodobností zhotovena krátce po založení kostela. V současné době prochází restaurováním.

Program:
18:00–21:30 Výstava fotografií zaniklých kostelů a kaplí bývalého VVP Ralsko: Fotografie kostelů a kaplí s popisem doplňující informace podá Jiří Štastný připravilo Gymnázium Mimoň, výstava je jedním z výstupů projektu Historie a současnost našeho domova
18:00–21:30 Výstava liturgických potřeb: výstava předmětů používaných při slavení mší svatých a dalších liturgických úkonech
18:00–19:00 Zahájení Noci kostelů: otevření kostela pro veřejnost
18:30–19:30 Koncert duchovní hudby: Kytlický chrámový sbor pod vedením Marie Šťastné
19:30–20:00 Komentář k výstavě o zaniklých kostelích VVP Ralsko: Komentář: Jiří Šťastný
20:00–21:15 Komentovaní prohlídka kostela: Výklad bohaté historie kostela Prohlídka nově objevené gotické výmalby presbitáře Výklad: P. Václav Horniak, administrátor farnosti
21:30–22:30 Putování liturgickým rokem: zpěvy proložené textem
22:30–23:00 Adorace se zpěvem, požehnání městu

Stráž pod Ralskem, kostel sv. Zikmunda

Informace o kostele: Pozdně barokní kostel vznikl v letech 1772-1779 kompletní přestavbou původně gotického kostela ze 13. století. Věž pochází z roku 1605. Drobné stavební úpravy probíhaly i v průběhu 18. a 19. stol. Pozoruhodná je výmalba vnitřních kleneb a bosáží z 80. let 19. století. Za zmínku též stojí výmalba boční kaple z let 1980-82 od známého akademického malíře Vojmíra Vokolka. Mezi léty 1945-1989 byl kostel značně zdevastován, v současné době probíhá jeho postupná obnova.

Program:
18:00–19:00 Pěvecký sbor ZŠ a MŠ Lentilky Stráž p. R.
19:00–20:00 Promítání filmu o historii Stráže p. R., program probíhá na faře
20:00–21:00 Koncert duchovní hudby - Canzonetta: účinkuje Smíšený pěvecký sbor Canzonetta Osečná, provedení řídí Radek Starý
21:00–22:15 Komentovaná prohlídka kostela: historie kostela, prohlídka s průvodcem
21:00–22:15 Výstava liturgických potřeb
22:30–23:00 Adorace, modlitba, požehnání našemu městu

Stružnice-Jezvé, kostel sv. Vavřince

Informace o kostele: Existence středověkého kostela je prokázána dokladem z roku 1352, jsou však nepřímé doklady jeho existence dávno předtím. V červenci 1746 byl starý kostel zbourán a vzápětí byla zahájena stavba nového. Stavebníkem a patronem byl Jan Adolf hrabě Kounic, majitel novozámeckého fideikomisního panství. Na stavbu přispěli i panští úředníci a měšťané. Náklady přesáhly částku 11 600 zlatých.

Dnešní kostel zasvěcený sv. Vavřinci je z let 1746–1756 a je dílem italského architekta Anselma Luraga. V roce 1798 velká část celé obce shořela a oheň poničil i kostel. Rok poté byl opraven strop i věž s makovicí a křížem. Fasáda byla ještě upravena v roce 1800 a byl tehdy upraveno i požárem poničené schodiště. V roce 1937 byla vězni provedena velká oprava věže kostela a menší u střechy a na zdech.

Po roce 1946, kdy byl s Němci odsunut místní farář, začal kostel pustnout. Zachránil jej až administrátor farnosti Horní Police, Mons. Josef Stejskal, který dostal jezveckou farnost na starosti ve 2. polovině 50. let 20. století.

Kostel byl opraven a začal opět sloužit bohoslužebným účelům. Pak se zde na čas přestaly bohoslužby konat, kostel byl sice opraven, ale nepoužíval se. Toho zneužili zloději a kostel byl dvakrát vykraden. Zhruba od roku 1999 se v kostele opět začaly sloužit bohoslužby a tak je tomu dodnes. Kostel stojí na náměstí v Jezvé, naproti zdevastované budově bývalé fary. Je to jednolodní stavba orientovaná přibližně k severu, má elipsovitě uzavřený presbytář a po jeho stranách dvojici sakristií, na západě a na východě. Na průčelí má znak stavitelů, hrabat Kouniců, pánů na Zahrádkách a Jezvé. Znak je z načervenalého mramoru.

Zařízení je jednotné ze 3. čtvrtiny 18. století, zajímavostí je dvoupatrová kruchta s varhanami. Na kazatelnu se vystupuje po schodišti ve zdi ze západní sakristie. Barokní hlavní oltář je portálový s brankami, nad nimiž jsou umístěny sochy sv. Petra a Pavla v životní velikosti. U vchodu je vstup na kruchty, jejichž protějškem je malá adorační kaple (zřejmě s tzv. Božím hrobem). V kostele je náhrobek jednoho ze Salhausenů z roku 1596.

Farnost (a s ní kostel) spravuje duchovní správce z Horní Police, pouť se slaví v sobotu nejblíže 10. srpnu, na který připadá svátek sv. Vavřince.  

Program:
18:00–18:10 Přivítání: P. Stanislav Přibyl
18:05–18:15 Vystoupení žáků ZŠ Stružnice (hra na zobcové flétny)
18:15–19:10 Komentovaná prohlídka kostela: Mgr. Jana Šubrtová – Národní památkový ústav

Stvolínky, kostel Všech svatých

Program: Po celý večer možnost ztišení a meditace.
18:00–22:00 Volná prohlídka s možností výkladu historie kostela

Tuhaň-Tuhaň u Dubé, kostel sv. Havla

Informace o kostele: Kostel sv. Havla byl postaven v barokním slohu v letech 1708 - 1711 na místě staršího dřevěného kostela ze 14. století. Postavil ho nákladem hraběte Františka Arnošta Walsteina z Warknburku italský stavitel Nicolo Raimondi. obrazy v kostele maloval akademický malíř Josef Gruss z Litoměřic, truhlářské práce zhotovil Ignác Minkse z Dubé. Vedle kostela stojí zvonice z r. 1833. Po požáku roku 1839 byl kostel znovu opraven. Mezi kostelem a farou se nachází Getsemanská zahrada je to lidová práce z pískovce z roku 1736. Kostel byl mnohokrát vykraden.

Program:
18:00–00:00 putování po kostelích spravovaných dubskou farností, program bude zaměřen na naše světce, historii kostela + prohlídka, hudební vystoupení - program není úplný, bude ještě upřesněn 

Zahrádky, kostel sv. Barbory

Informace o kostele: Nejstarší zprávou o existenci fary v Mnichově je zachovalý rejstřík papežských desátků z roku 1352. Dnešní barokní stavba má renesanční původ, související se zachovalým letopočtem 1582 na zdi kolem areálu kostela, hřbitova a zvonice. Archeologický průzkum lokality provedený roku 1976 odhalil gotické základy zvonice z druhé poloviny 15. století a keramiku dosvědčující osídlení plošiny až z roku 1319. Je též známo, že pod kostelem se v letech 1584 až 1792 rozléval Mnichovský rybník. Část stavby kostela pochází z roku 1588, zbytek byl přestavěn.

Areál kostela je od roku 1958 chráněnou kulturní památkou s číslem v rejstříku 45588/5-3406. Na parcelách 611, 612, 613 chráněné lokality je kostel, přilehlá zvonice, barokní schodiště, ohradní zeď, poškozené sochy svatého Judy Tadeáše a svatého Václava. Poblíž areálu je několik rekreačních stavení na místě zvaném Kostelní domky. Vzhled areálu značně poškodil kamenolom otevřený roku 1840.

Vybavení kostela bylo z velké části po roce 1990 rozkradeno včetně původního obrazu svaté Barbory na oltáři. Zachovala se dřevěná kazatelna, rozměrná trojramenná kruchta, hlavní oltář

Ze Zahrádek, od vyhořelého zámku ke kostelu vede červeně vyznačená turistická cesta (mezinárodní trasa E10), z větší části po silnici ze Zahrádek do obce Borek. 

Program: Po celý večer možnost ztišení a meditace
18:00 Rozezní se zvony
18:10 Divadlo Děvčátko se sirkami od H. CH. Andersena – Honzík Žižka a Anežka Kirschnerová
18:30 Šárka Raichová – básně a obrazy
19:00 Noční život v kostelech a neb zázrak zrození života a láska mateřská – Daniel Horáček

Zákupy-Brenná, kostel sv. Jana Křtitele

Program:
16:00 – 17:30 Prohlídka kostela s výkladem

Zákupy, kostel sv. Fabiána a Šebestiána

Program:
18:00–18:10 Slavnostní zvonění, přivítání
18:10–18:40 Zpíváme rády a s radostí – vystoupení dětí ze zákupské školy vedené paní učitelkou Bartošovou
18:40–19:10 Dějiny kostela a obce Brenná – přednáška Mgr. Martina Aschenbrennera
19:10–19:45 Komorní kytarový orchestr paní Zdislavy z Lemberka pod uměleckým vedením Katky Suchánkové – koncert
19:45–20:00 Oslava 70 let Obce baráčníků v Zákupech – povídání rychtářky paní Marie Živnůstkové o vzniku, akcích minulých i budoucích
20:00–20:30 Duo Martin a Katka – rockový koncert duch. hudby
20:30–22:00 Děkanský kostel je chlouba Zákup, prohlídka kostela s výkladem, prohlídka varhan s ukázkami a výkladem, individuální prohlídka kostela

Aktuální informace naleznete zde.

Nahoru