Kraj podpořil včelaře

Verze pro tisk |

Začátkem roku vyhlásil Liberecký kraj granty na podporu včelařství. Zúčastnil jsem se s projektem Rozšíření počtu včelstev v málo zavčelené
oblasti Lindavy.

Žádosti o dotace byly přijímány od 25. března do 22. dubna 2016. V tomto termínu kraj obdržel 102 žádostí za 2.388.234 Kč.

Dostal jsem se mezi 58 úspěšných žadatelů o dotaci, mezi které se rozdělilo 1.236.810 Kč. Díky téměř 70% částce na pokrytí nákladů chovám v Lindavě v nových úlech deset včelstev s matkami z uznaných chovů.

Včelaření je dnes docela problematickou záležitostí. V první řadě je to roztoč varroa destruktor, který se sem rozšířil z východu v 80. letech minulého století. Tento asi 2 mm velký parazit žije přisátý na včele a saje její lymfu. Mimo to také rozšiřuje různá virová onemocnění. 

Ještě horší je dosud ne plně objasněná příčina Syndromu zhroucení včelstev, někdy tzv. kolaps včel. Jsou oblasti, kde mnohdy i velice poctivým a zkušeným včelařům padne přes zimu více jak třetina chovaných včelstev. Příčina není stoprocentně objasněna a těch jednotlivých faktorů bude více. Zamořujeme pole a přírodu dalšími a dalšími fungicidy, herbicidy, pesticidy a dalšími chemikáliemi. Např v USA přes důkladné pokusy s účinky nejrozšířenějšího herbicidu na včely, kdy byl označen jako neškodný, došlo po rozboru mrtvých vyhladovělých včel na zimních zásobách k překvapivému závěru. Přípravek postupně ničil střevní floru a bez ní nebyly včely schopny zpracovávat potravu. A podobně může působit stovky dalších přípravků.

Včely jsou taky citlivé na elektromagnetické pole. Orientují se podle něj. Při pokusu s mobily položenými vedle úlu a běžně na ně volané (s vypnutou
hlasitostí) včelstvo reaguje velice rozrušeně, podobně jako v případě rojení. Pokud telefon zůstal vedle úlu delší dobu, včelstvo zkolabovalo. Reagují tedy i na to, pro co se vžil pojem elektromagnetický smog.

Včelařství se propaguje, je, jak se říká, in. Kolik včelařů díky mnoha nesnázím zůstane u svého koníčku, je otázkou. Je dobře, že Liberecký kraj se věnuje i téhle problematice a mnohým včelařům tak pomůže.

Mgr. Jiří Walter, Cvikov

Nahoru