Filmové tipy na duben

Verze pro tisk |

Dokument ze Severní Koreje, český film oceněný na MFF Berlinale, legendární Mlčení jehňátek, nové zpracování Knihy džunglí, drama s Hermionou ad. ad. I v dubnu se vyplatí zajít do kinosálů.

Nikdy nejsme sami – drama
Režisér Petr Václav (Marian, Paralelní světy), jehož předchozí film, sociální drama Cesta ven, získal před rokem několik Českých lvů, nám představí další portrét české společnosti ve filmu s Karlem Rodenem, Lenkou Vlasákovou a Klaudií Dudovou. Snímek měl světovou premiéru na letošním MFF Berlinale a odvezl si dokonce i jednu z cen. Petr Václav opět dokazuje, že má velkou schopnost pozorovatelského talentu, s nímž dokáže zobrazit českou realitu. Do obce roztažené podél státní silnice se nastěhuje paranoidní pracovník vězeňské správy a jeho rodina. Spřátelí se se svým novým sousedem, nezaměstnaným hypochondrem, kterého živí jeho žena pracující v místní prodejně. Unavená životem a starostí o dva syny, všimne si vyhazovače z nočního klubu. Ten ale miluje striptérku. Ta však čeká na otce svého dítěte, který sedí v nedaleké base, kde pracuje náš bachař. Sociální drama o současné době a lidech, kteří jsou obětmi i strůjci jejích běsů, které se nebojí humoru a rozhodně se vyhýbá jakémukoli citovému vydírání.
Česko, 2016

Mlčení jehňátek – thriller
Po legendárním westernu Sedm statečných a Felliniho 8 1/2 přichází do kin v rámci Projektu 100 pěti Oscary oceněný temný thriller s nejcharismatičtějším vrahem v dějinách kinematografie. Snímek byl natočen Jonathanem Demmem podle románu Thomase Harrise, mimochodem do češtiny přeloženého překladatelkou z České Lípy Janou Odehnalovou. Mladá adeptka FBI Starlingová se s pomocí zašifrovaných nápověd mnohonásobného kanibalského vraha Hannibala Lectera pokouší odhalit totožnost bestiálního zabijáka mladých žen, který své oběti posmrtně stahuje z kůže. Děsuplný, spletitě strukturovaný film i čtvrt století po své premiéře fascinuje přízračně zneklidňující atmosférou, neproniknutelným tajemstvím i skvělými hereckými výkony J. Fosterové a A. Hopkinse.
USA, 1991

Menandros & Thaïs – dobrodružný
Pozoruhodný počin dvou mladých českých debutantů na poli filmové režie. Antická road movie je poetistickou, surrealistickou adaptací stejnojmenné knihy jednoho z nich, českého autora žijícího a píšícího ve Vídni, Ondřeje Cikána, a scénografa a světelného designéra Antonína Šilara, který se filmu věnuje v divadelních představeních v tendencích life cinema (obraz i zvuk vznikají v jeden moment přímo v projekčním prostoru). Odysseovský příběh vypráví o Thaïs, která je během své svatby s Menandrem unesena piráty. Ve snaze vysvobodit ji se ženich mění v krvelačné monstrum, jeho koni narostou křídla, čarodějnice jej zaslíbí jiné ženě, král Xerxés ho zbaví mužnosti, ale přesto na konci vše dopadne šťastně. Snímek, který svým trailerem připomíná surrealistické snímky Alejandra Jodorowského, Svatý grál Monthy Pythonů stejně jako Petersonovu Troju, nám ukáže, že česká kinematografie může mít vícero pozoruhodných tváří.
ČR, Rakousko, 2016

Pasolini – životopisné drama
Výrazný nezávislý filmař Abel Ferrara, jehož film Poručík zařadil Martin Scorsese do Top 10 nejoblíbenějších filmů 90. let, natočil biografické drama o jednom z mistrů italského filmu 20. století Pieru Paolu Pasolinim. Kontroverzního a provokativního tvůrce, původem neorealistu a souputníka Federica Felliniho, Ferrara zobrazuje na sklonku života v roce 1975, kdy se myšlenkově otevřel natolik, že si dovolil natočit legendární a v mnoha zemích zakázaný snímek Saló aneb 120 dní Sodomy (pornografický a filozofický román markýze de Sade přenesený do fašistické Itálie), v němž zobrazil s velkým odporem společnost, ve které vyvolení a silnější zneužívají moci vůči slabým. Proti neskrývanému homosexuálovi a komunistovi se po jeho uvedení postavila dobová veřejnost, filmová kritika i politické elity. A bohužel i muž s baseballovou pálkou.
Francie, Itálie 2014

V paprscích slunce – dokumentární
Tvůrci chtěli natočit film o pravé Severní Koreji, ale při realizaci zjistili, že v ní neexistuje reálný život, tak jak jej známe. Vše je pouhou vizí mýtu o skutečném životě. Film tak portrétuje Koreu asi jediným možným způsobem – jako nezáměrnou situační tragikomedii. V průběhu jednoho roku film sleduje život běžné pchjongjangské rodiny, jejíž dcera byla vybrána k účasti na jedné z mnoha slavných korejských „spartakiád". Snímek ruského dokumentaristy Vitalije Manskijeho na letošním festivalu Jeden svět pobavil plný sál diváků a chystá se pobavit i vás.
Rusko, ČR, Severní Korea ad., 2015

Spotlight – drama

Držitel letošního Oscara za nejlepší film a původní scénář všem velkofilmům ukázal, že i malý film se silným tématem a skvělým hereckým obsazením může zabodovat třeba na úkor nabubřelosti plazícího se lovce kožešin. Děj mrazivého snímku režiséra Thomase McCarthyho vychází ze skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ, který díky investigativním novinářům neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví, posléze získal Pullitzerovu cenu a především dodal odvahu dalším, kteří se podělili o své nepříjemné zážitky.
USA, 2015

Kniha džunglí – dobrodružný
Režisér Iron Mana John Favreau a Walt Disney se rozhodli, že přilákají do kina diváky na nové, počítačově vyladěné, digitálně realistické, leč stále pohádkové zpracování novely nositele Nobelovy ceny Rudyarda Kiplinga. Notoricky známý příběh vypráví o chlapci Mauglím (jediný herecký protagonista filmu), který je vychován v džungli vlčí smečkou, o jeho boji s tygrem Šér Chánem, o pardálu Baghírovi, veselém medvědu Balúovi, krajtě Ká či marnivém orangutanním králi Ludvíkovi, který by chtěl znát tajemství překrásného, leč smrtonosného Rudého květu: ohně. Je zajímavé, že další americká produkční firma chystá na příští rok obdobný projekt pod stejným názvem, jen s přízviskem Originál. Tak uvidíme, která Kniha džunglí bude podařenější.
USA, 2016

Boj – válečný
Vojenský důstojník Claus je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena Maria se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu. Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Mistr tichého napětí, režisér a scénárista Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další působivé drama, které si hned po premiérovém uvedení na festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace, korunované nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Dánsko, 2015

Zlo nikdy nespí – horor
Mike Flanagan je čirým žánrovým režisérem a scénáristou, který se snaží rozvíjet horor netradičními postupy, které si přinesl z nezávislého filmu. I ve svém šestém celovečerním filmu buduje Flanagan především tísnivou atmosféru, která se rozprostírá v průběhu celého filmu, a uvěřitelné postavy, pro které divák dýchá a netouží, aby jim bylo ubližováno. Snímek vypráví o osiřelém dítěti, které trápí jeho vlastní děsivé noční můry, jež přecházejí ze snů do reality.
USA, 2016

Kolonie – drama
Drama režiséra Floriana Gallenbergera je inspirované skutečnými událostmi odehrávajícími se v chilské kolonii Dignidad za Pinochetova režimu. Kolonii Dignidad založil a vedl bývalý nacistický lékař Paul Schäfer. V 70. letech, kdy z uzavřené kolonie utekli někteří z členů, se ukázalo, že v sektě docházelo k mučení Pinochetových odpůrců a k sexuálnímu zneužívání dětí. Nejen fanoušci Hermiony by si neměli nechat tento pozoruhodný snímek ujít.
Německo ad., 2015

Orel Eddie – sportovní komedie
Jestli jste příznivci skoků na lyžích, pak vám tento snímek představí život vůbec prvního britského skokana, který v roce 1988 v Calgary vstoupil do olympijských dějin jako nezapomenutelný „Orel Eddie." Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards, nemá jen tak někdo. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. Příběh o maximálním odhodlání a nezničitelné vůli, díky nimž si člověk dokáže splnit svůj velký sen.
VB, 2016

Jak se zbavit nevěsty – česká romantická komedie
Režisér Hodinového manžela Tomáš Svoboda pro nás přichystal novou komedii s Davidem Matáskem a Lenkou Vlasákovou v hlavních rolích. Co vše se stane, když se chcete dát znovu dohromady se svým bývalým manželem, který má však z ničeho nic novou snoubenku? Je potřeba aktivovat všechny zbraně, včetně svérázné maminky, která se nikdy nevzdává, vždy si ví rady a zničit cizí svatbu je pro ni ta správná výzva. Pak stačí jen uspořádat společný výlet k moři a legrace může začít.
Česko, 2016 

Nahoru