Zastupitelé schvalovali finanční prostředky z grant. programů

Verze pro tisk |

Finanční příspěvky z celkem šesti grantových programů města a z Programu regenerace na rok 2014 rozdělovali mezi nejrůznější kulturní, sociální, sportovní a další organizace zastupitelé na svém březnovém zasedání. Při svém rozhodování se zcela řídili doporučením výborů, které žádosti do grantových programů projednávají jako první.

V rámci grantů na životní prostředí rozdělili zastupitelé celých 500 tisíc korun, které měli pro letošní rok k dispozici. Mezi podpořenými subjekty byla například Českolipská psí akademie, Petr Jasanský, který provozuje v České Lípě veřejné akvárium, Euroškola, městská knihovna nebo občanské sdružení Za klidný Sever.

V rozpočtu na kulturní granty ještě zbývá po prvním rozdělení peněz zhruba 300 tisíc korun z celkové sumy jeden milion korun, které jsou pro letošek k dispozici. Až do konce dubna totiž mohou jednotlivá sdružení žádat o peníze na konkrétní kulturní akce. Mezi podpořenými, kterým město přispělo na celoroční činnost, je například Českolipský dětský sbor, Filosofický klub Progres, DK Jirásek nebo Kulturní ŠUM.

Ani v rámci školských grantů se nevyčerpaly veškeré finanční prostředky. V rámci první etapy zastupitelé rozdělili zhruba 407 tisíc korun s tím, že necelých 600 tisíc v grantovém programu zůstane do druhé etapy. Kromě českolipských mateřinek nebo základních škol získaly finanční prostředky z tohoto programu také i městská knihovna nebo českolipský turistický oddíl TOM CHIPPEWA.

Určitá část peněz zůstala také v rozpočtu sportovních grantů, protože zastupitelé schvalovali pouze první etapu žádostí. Na mezinárodní reprezentaci i významné sportovní akce mohou organizace podávat žádostí průběžně až do 29. srpna 2014, dospělí sportovci si o cílenou podporu mohou žádat až do 30. dubna 2014. V první etapě tak zastupitelé rozdělovali příspěvky především na celoroční činnost klubů s mládežnickou základnou, a to podle přesně stanoveného bodového systému.

I v rámci grantů v sociální oblasti si zastupitelé dle doporučení výboru nechali rezervu zhruba 209 tisíc pro mimořádná řízení. Mezi žadatele tak rozdělili necelých 800 tisíc korun. Mezi žadatele, kteří získali z rozpočtu příspěvek, patří například českolipská pobočka ADRY, územní organizace Svazu diabetiků ČR nebo místní organizace Svazu tělesně postižených ČR.

Zato v rámci grantů na prevenci kriminality byla rozdělená celá částka. Co se týče grantů prevence kriminality, byla rozdělena částka 290 tisíc korun. Mezi podpořenými je třeba i Farní charita Česká Lípa, českolipská praktická základní škola nebo občanské sdružení Naše město. Většina podpořených projektů se týká smysluplného využití volného času pro děti a mládež.

V rámci Programu regenerace je v letošním roce k dispozici 200 tisíc korun. Na březnovém zasedání zastupitelé přiklepli celkem 140 tisíc korun dvěma žadatelům. Bazilika Všech svatých v České Lípě se tak dočká výměny střešní krytiny a nové fasády. Novou střechu pak bude mít také měšťanský dům č. p. 4 na náměstí T. G. Masaryka.

„Kromě příspěvků jsme schvalovali také zásady poskytování grantů v oblasti cestovního ruchu. I zde jsou nově doplněna přesná kriteria hodnocení jednotlivých žádostí. K nim patří například vícezdrojové financování, cílová skupina, tradice činnosti a adekvátnost rozpočtu. Schválili jsme i zásady pro poskytování grantů na obnovu památkově hodnotných budov na území města Česká Lípa,“ upřesnila starostka České Lípy Hana Moudrá.  

Nahoru