Souboj čtvrtí 2017 v České Lípě ovládlo Moderní centrum

Verze pro tisk |

V České Lípě se odehrálo historicky první klání mezi obyvateli České Lípy. Utkali se mezi sebou převážně šestičlenné týmy z osmi městských částí – Špičák, Holý Vrch, Svárov, Slovanka, Lada, Střelnice, Historické a vítězné Moderní centrum, tedy městská část kolem Smetanova nábřeží a hotelu Merkur.

V devítihodinovém čtyřboji, který byl organizován lidmi kolem klubu Progres, DK Jirásek a kulturního ŠUMu za účelem rozvíjení sousedských vztahů a pospolitosti, stejně jako poznání méně známých míst v České Lípě, se týmy utkaly v zápasu v Discgolfu na sídlišti Střelnice, během šifrovací hry po centru města poznaly například nefunkční protiletadlový kryt v Průmyslové škole, soutěžili ve vědomostech během kvízu a na závěr zpívali vlastní píseň o své čtvrti.

Moderní centrum zastoupené jmenovitě kapitánem Ladislavem Zárubou, dále Terezou Panáčkovou, Helenou Paszekovou, Jiřím Jelínkem, Michalem Prokopem a Honzou Suchým jako jediný tým skončil ve všech čtyřech disciplínách na medailové pozici a právem mu tak náleží Mísa Jindřicha z Lipé, kterou navrhla výtvarnice Jana Glaserová.

S jakými dojmy odcházíte ze soutěže, když pomineme, že jste v euforii z vítězství?
Láďa: Super zábava, skvělí protihráči, skvělí organizátoři. Ty písně o čtvrtích na konci soutěže byly úžasné. A rozhodně musím říct, že jsem měl v týmu naprosto skvělé spoluhráče.

Bylo pro vás devítihodinové klání se čtyřmi disciplínami náročné?
Michal: Nechceme dělat úplné mistry světa, že to byla zívačka, to ne. Například šifrovací hra nám dala opravdu zabrat. V jednu chvíli jsme dokonce uvažovali nad tím, že bychom si vzali nápovědu. (smích)
Tereza: Pro mě osobně byly těžké všechny disciplíny. Chcete totiž podat co nejlepší výsledek, protože nevíte, co uhrají ty další týmy. Takže nervy, stres, hrůza.

Věřili jste si na vítězství?
Honza: Vyzradím jednu věc z průběhu druhé zkoušky nácviku písně. Padla tam otázka, jaké umístění si představujete. No a jednoznačně převládl názor, že musíme být na bedně. Ale že budeme přímo první, to nečekal nikdo.
Michal: Měl jsem úplně šílenou vizi, že vyhrajeme každou disciplínu. A když jsem zjistil, že nevyhrajeme hned první discgolf…
Helena: … že neumím házet. (smích)
Jiří: … tak se mu trochu zbortil plán. (smích)
Michal: … tak jsem si uvědomil, že nemůžu být úplnej magor. (smích)
Tereza: Každý hráč má své slabiny, ale jsme tým.

Jak sis užíval zápas ty Honzo, jakožto nejstarší člen týmu?
Honza: No, úžasně, já jsem přitom omládl o 20 let. Takže mi je nyní 54. (smích)
Michal: Já bych chtěl říct, že minimálně čtvrtina úspěchu našeho týmu jde právě za Honzou, který jako jediný z celé soutěže složil do disciplíny Píseň o čtvrti původní muziku a také to skvěle otextoval. Když mě a Jirku navíc na prvním nácviku slyšel zpívat, tak nebyl úplně nadšenej. Museli jsme se rozezpívat na Maličká su, husy pasu, čímž jsme se dostali do formy a mohli jsme zpívat tu jeho krásnou a komplikovanou melodii. A tímto mu za celý tým asi již popadesáté skládáme hold.
Honza: Já děkuji, ale chtěl bych k tomu podotknout, že ta melodie není vůbec složitá a že jsem ji úmyslně skládal tak, aby se uzpívala lehce.

Celá hra byla organizována také kvůli rozvíjení sousedských vztahů a sousedské pospolitosti. Dala vám soutěž něco v tomto smyslu?
Jiří: Kromě toho, že jsme se mezi sebou seznámili jako lidé z jedné čtvrti, tak jsem třeba zjistil, že Helena bydlí přímo ve vedlejším vchodu našeho činžáku. Hned vedle mě a já to nevěděl.
Michal: Někteří jsme o sobě věděli, znali jsme se od vidění z různých akcí, ale až díky soutěži jsme si uvědomili, že jsme z jedné čtvrti, oslovili se, potykali si. Díky tomu jsem poznal další skvělé lidi. A to nejen ze své čtvrti.
Láďa: Dokonce jsem zaslechl, jak jedna starší soutěžící někomu říká, že si vůbec neuvědomila, že v Lípě žije tolik mladejch a chytrejch lidí a že na místní mladé změnila díky Souboji čtvrtí názor. To je super!

Jaká budou závěrečná slova vítězů?
Tereza: Chtěli bychom na závěr znovu poděkovat organizátorům, protože jsme si celé odpoledne i večer moc užili.
Michal: Já bych to formuloval do jedné věty: Děkujeme, že jsme mohli vyhrát. (smích)

Více k soutěži na facebook @soubojctvrti.

alt
alt
Nahoru