S komunálními volbami proběhne i první kolo voleb do Senátu

Verze pro tisk |

Volby do Zastupitelstva města Česká Lípa se uskuteční 10. a 11. října 2014. V pátek 10. října bude hlasování probíhat v době od 14:00 h do 22:00 h, v sobotu 11. října od 8:00 h do 14:00 h.

Současně s volbami do Zastupitelstva města Česká Lípa proběhne první kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR (dále jen Senát). V případě, že žádný z devíti kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení, proběhne druhé kolo voleb do Senátu 17. a 18. října 2014. V pátek 17. října bude hlasování probíhat opět v době od 14:00 h do 22:00 h, v sobotu 18. října od 8:00 h do 14:00 h.

Hlasování proběhne v České Lípě ve 44 volebních okrscích – ve třech okrscích došlo k poklesu voličů o více než jednu třetinu, čímž nastal zákonný důvod pro změnu v počtu stálých volebních okrsků města Česká Lípa z původních 47 na 44. Upozorňujeme voliče, aby věnovali pozornost informaci o sídle volebních okrsků vč. adres a čísel popisných, která do nich spadají (viz příloha). Zde jsou promítnuty veškeré změny.
Žádáme proto voliče, aby si zkontrolovali zařazení svého čísla popisného do příslušného okrsku a v případě připomínek a dotazů se obraceli na referentky pracoviště evidence obyvatel MěÚ Česká Lípa, nám. T. G. M. č. p. 1 (v přízemí budovy radnice):
pí Musilovou - tel. 487 881 270, e-mail: musilova@mucl.cz
pí Bergmannovou - tel. 487 881 271, e-mail: bergmannova@mucl.cz

Hlasování do přenosné volební schránky – jak pro komunální volby, tak i pro volby do Senátu
Volič může požádat ze závažných, především zdravotních, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Při hlasování postupují členové okrskové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování.
Žádosti voličů o přenosnou volební schránku přijímá již nyní pracoviště podatelny MěÚ Česká Lípa (v přízemí budovy radnice) prostřednictvím referentek:
pí Ondřejové - tel. 487 881 247, e-mail: ondrejova@mucl.cz
pí Effenbergerové - tel. 487 881 238, e-mail: effenber@mucl.cz

Dodání hlasovacích lístků
Hlasovací lístky pro volby do Zastupitelstva města Česká Lípa i pro volby do Senátu budou voličům dodány Českou poštou, s. p. v jedné obálce do poštovních schránek nejpozději tři dny přede dnem voleb, tj. do 7. 10. 2014. Na obálce, která slouží pouze pro doručování, bude vyznačen volební okrsek a volební místnost s adresou, kde bude volič hlasovat. V této souvislosti žádáme voliče o umožnění přístupu k poštovním schránkám a vyzýváme je k jejich řádnému označení tak, aby poštovní doručovatelé mohli hlasovací lístky bez problémů doručit. Pokud by se zcela výjimečně stalo, že by voliči hlasovací lístky ve své poštovní schránce nenalezli, nebo z jakéhokoliv důvodu potřebovali nové hlasovací lístky, budou jim hlasovací lístky vydány na pracovišti evidence obyvatel a ve dnech voleb ve volební místnosti jejich volebního okrsku.

Volby do Zastupitelstva města Česká Lípa
Právo volit má
- občan města za předpokladu, že jde o státního občana České republiky, který alespoň druhý den voleb, tj. 11. 10. 2014, dosáhl věku nejméně 18 let, je v den voleb v České Lípě přihlášen k trvalému pobytu a
- státní občan jiného státu (EU), který alespoň druhý den voleb, tj. 11. 10. 2014 dosáhl věku 18 let, je v den voleb v České Lípě přihlášen k trvalému pobytu a jemuž právo volit přiznává mezinárodní úmluva, kterou je Česká republika vázána a která byla vyhlášena ve Sbírce mezinárodních smluv.

Překážkami ve výkonu volebního práva je
- zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody
- omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva
- zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu (karanténa)
- výkon vojenské základní nebo náhradní služby nebo služby vojáka z povolání v zahraničí.

Každý volič může být zapsán pouze v jednom stálém seznamu voličů nebo dodatku stálého seznamu voličů, a proto si může v úředních hodinách (pondělí a středa od 8:00 do 11:30 h a od 12:30 do 17:00 h, úterý a čtvrtek od 8:00 do 11:30 h) ověřit na MěÚ Česká Lípa, pracoviště evidence, zda je zapsán v seznamu voličů.
Stálý seznam voličů vede MěÚ Česká Lípa pro voliče, kteří jsou v České Lípě přihlášeni k trvalému pobytu. Voliče, který není státním občanem České republiky, zapíše na jeho vlastní žádost MěÚ do dodatku stálého seznamu voličů vedeného jen pro volby podle zákona č. 491/2001 Sb., jestliže tento volič prokáže státní občanství státu (EU) a dále přihlášení se k trvalému pobytu v České Lípě. Z dodatku stálého seznamu voličů lze voliče vyškrtnout na jeho vlastní žádost nebo z důvodu pozbytí práva volit.
Občan může požádat o doplnění údajů nebo provedení oprav. Písemnou žádost o zápis do dodatku stálého seznamu voličů lze podat nejpozději do 8. října 2014 do 16:00 h na pracovišti evidence obyvatel – tiskopis je k dispozici na webových stránkách města nebo jej lze vyzvednout přímo na uvedeném pracovišti.

Zásady hlasování do Zastupitelstva města Česká Lípa
Při volbách do Zastupitelstva města Česká Lípa nelze, na rozdíl od voleb do Senátu, hlasovat v nemocnici či obdobných zařízeních, pokud nemá volič v okrsku, do kterého zařízení spadá, trvalý pobyt, a ani nelze hlasovat na voličský průkaz – tzn., že každý volič může volit pouze ve volebním okrsku, kde je zapsán v seznamu voličů.
- volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné
- volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství ČR, popř. státní občanství státu, jehož občané jsou oprávněni volit na území ČR. Totožnost a státní občanství prokáže volič občanským průkazem nebo cestovním pasem ČR. Jde-li o cizince, průkazem o povolení k pobytu
- po záznamu ve výpisu ze seznamu obdrží volič od okrskové volební komise úřední obálku
- v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise. Volič, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu nebo proto, že nemůže číst nebo psát, si může vzít s sebou do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků jiného voliče, nikoli však člena okrskové volební komise, aby za něj hlasovací lístek upravil a vložil do úřední obálky.
- po obdržení hlasovacích lístků a úřední obálky vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků.

Hlasovací lístek
Hlasovací lístek pro volby do Zastupitelstva města Česká Lípa je oboustranný. V záhlaví hlasovacího lístku je uveden název obce a počet členů zastupitelstva obce, který má být zvolen. V případě České Lípy jde o 25 členů zastupitelstva města.
Kandidáti všech volebních stran jsou uvedeni na jednom společném hlasovacím lístku (v pořadí určeném volební stranou), a to v samostatných zarámovaných sloupcích umístěných vedle sebe. Údaj o členství jednotlivých kandidátů ve volebních stranách je na hlasovacím lístku uveden zkratkou. Hlasovací lístek je na konci textu opatřen otiskem razítka obecního úřadu, který plní pro danou obec funkci registračního úřadu. V případě komunálních voleb do ZM Česká Lípa jde o razítko MěÚ Česká Lípa.

Způsob hlasování do Zastupitelstva města Česká Lípa
Aby byl hlas platný, je nezbytné, aby volič dodržel zákonem stanovenou úpravu hlasovacího lístku. Tu provede jedním z uvedených způsobů hlasování:
1. označí křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Tím dává svůj hlas kandidátům této volební strany v pořadí dle hlasovacího lístku v počtu, kolik činí počet členů ZM, který má být zvolen. Pokud by byla označena tímto způsobem více než jedna volební strana, bude hlas voliče neplatný!
2. označí v rámečku před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoli volební strany, nejvýše však 25 kandidátů (tj., kolik členů zastupitelstva má být zvoleno). Pokud tímto způsobem označí více kandidátů, bude hlas voliče neplatný!
3. kromě toho lze oba způsoby, popsané v předchozích bodech, kombinovat, a to tak, že křížkem označí jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem kandidáta - další kandidáty, pro které občan hlasuje, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany. V tomto případě je dán předně hlas jednotlivě označeným kandidátům a z označené volební strany je dán hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva obce, tj. do 25. Pokud tímto kombinovaným způsobem bude označena více než jedna volební stranu nebo více kandidátů, než je stanovený počet, bude hlas neplatný!
Po úpravě vloží volič hlasovací lístek do šedé úřední obálky velikosti A4, určené pro volby do zastupitelstev obcí.
Pokud volič neoznačí na hlasovacím lístku ani volební stranu, ani žádného kandidáta, hlasovací lístek nevloží do úřední obálky, hlasovací lístek přetrhne, nebo vloží do úřední obálky několik hlasovacích lístků do téhož zastupitelstva, je jeho hlas neplatný!

Volby do Senátu
Právo volit má
- státní občan České republiky
- který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a v případě konání II. kola voleb do Senátu může volit i občan, který alespoň druhý den konání druhého kola voleb dosáhl věku nejméně 18 let.

Překážkou ve výkonu volebního práva je
- zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu,
- omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva.

Pro volby do Senátu se vydávají voličské průkazy, ovšem pouze pro
1. voliče s trvalým pobytem v územním obvodu, v němž jsou vyhlášeny volby do Senátu – tento volič může uplatnit své volební právo v kterémkoliv volebním okrsku spadajícím do senátního volebního obvodu, kde jsou vyhlášeny volby do Senátu a v jehož územním obvodu je tento volič přihlášen k trvalému pobytu. V takovém případě voličský průkaz opravňuje voliče ve dnech voleb (ve volební místnosti) k zapsání do výpisu ze zvláštního seznamu voličů
2. voliče, který je v zahraničí zapsán ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem

Volič může požádat o vydání voličského průkazu
- osobně u toho, kdo stálý (tj. MěÚ Česká Lípa – pracoviště evidence obyvatel) nebo zvláštní seznam (tj. zastupitelský úřad) vede, do okamžiku uzavření stálého seznamu nebo zvláštního seznamu (tj. nejpozději do 8. října 2014 do 16:00 h) nebo
- podáním doručeným nejpozději do 3. října 2014 do 16:00 h tomu, kdo stálý seznam (tj. MěÚ Česká Lípa – pracoviště evidence obyvatel) nebo zvláštní seznam (zastupitelský úřad v zahraničí) vede; toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky.

Zásady hlasování
- volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné.
- volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství ČR platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem ČR anebo cestovním průkazem, nebo platným občanským průkazem
- po záznamu ve výpisu ze seznamu obdrží od okrskové volební komise prázdnou úřední obálku
- volič, který se dostavil do volební místnosti s voličským průkazem, je povinen tento průkaz odevzdat okrskové volební komisi a ta jej přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu
- v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise. Volič, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu nebo proto, že nemůže číst nebo psát, si může vzít s sebou do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků jiného voliče, nikoli však člena okrskové volební komise, aby za něj hlasovací lístek upravil a vložil do úřední obálky
- po obdržení hlasovacích lístků a úřední obálky vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků
Způsob hlasování
V prostoru určeném k úpravě hlasovacích lístků vloží volič do žluté úřední obálky velikosti A5 (v případě druhého kola voleb šedé velikosti A5) jeden hlasovací lístek. Tento hlasovací lístek se nijak neupravuje.

Nahoru