Připomenutí městských slavností

Verze pro tisk |

Ve městě Česká Lípa vrcholí přípravy na jubilejní desátý ročník Městských letních slavností konaných k poctě patronů města, sv. Petra a Pavla. Program letošních slavností je opět rozvržen do tří dnů a uskuteční se ve dnech 18. až 20. června.

„Program bude zahájen v pátek 18. června v 8:00 hodin v Kulturním domě Crystal Česká Lípa, kde se chceme rozloučit s českolipskými žáky devátých tříd, pro které jsme připravili i malý dárek v podobě filmového představení Avatar. Zároveň zde oceníme a odměníme nejlepší žáky z našich základních škol,“ prozrazuje starostka. V pátek ve 13 hodin proběhne i slavnostní odhalení pamětní desky k uctění památky Josefa Maštálka v areálu  ZŠ Dr. Miroslava Tyrše a JUDr. Vladimíra Hory v budově soudu. Od 14:00 hodin se pak koná X. ročník sportovních her seniorů na zahradě Sociálních služeb Česká Lípa, kde proběhne i slavnostní předání nového petanquového hřiště. Páteční program uzavře v 19:00 hodin v kostele Narození Panny Marie slavnostní koncert k poctě patronů města sv. Petra a Pavla, na který je vstupné pro veřejnost zdarma.

Sobotní program odstartuje v 9:00 divácky velmi oblíbená Neckyáda, která byla do slavností zakomponována už po druhé. Sraz účastníků bude opět na břehu Ploučnice u lávky pod nemocnicí.  Vlastnímu zahájení letošních slavností bude předcházet také průvod z nám. T. G. M. s dechovkou a mažoretkami, který se vydá po 10. hodině k hlavnímu pódiu u OD Andy, kde v 10:30 hodin vystoupí zpěvačka Lucie Vondráčková, po níž se zde publiku představí řada dalších zajímavých účinkujících. Například Žosanka (ve 12 hodin), kapela Faráři (12.45), Českolipský dětský sbor (13.45) anebo kapela Gipsy.cz (20hodin). Ve 21:30 pak Libor Bouček zahájí After disco party, kterou bude také po zbytek večera provázet. Návštěvníci slavností se tak v průběhu celého dne mohou těšit na velmi pestrý program, který bude probíhat nejenom na hlavním pódiu ale také na mnoha dalších místech.

„Hrad Lipý tradičně obsadí dobový jarmark, k vidění bude jezdecké, šermířské a kejklířské představení,“ přibližuje program starostka Hana Moudrá. „Pro všechny návštěvníky zde bude připraveno tradiční středověké město, divadlo, hudba a dobová řemesla. U Červeného zámečku pak bude DDM Libertin pořádat dětskou show plnou soutěží, her a dalších překvapení. V době od 10:00 do 20:00 hodin pro Vás organizátoři připravili v kině Crystal také filmový 3D maratón se symbolickým vstupným 60,- Kč. Po celou sobotu bude za zvýhodněné jednotné vstupné 50,- Kč zpřístupněn i plavecký bazén ve Sportareálu. Zajímavý návštěvnický bonus si připravila na sobotu pro návštěvníky také naše Městská knihovna. Pro všechny návštěvníky bude 19. června přihlášení do knihovny bez registračního poplatku a připravena je i čtenářská amnestie pro zapomětlivé knihomoly, kteří tak budou díky slavnostem osvobozeni od poplatků za upomínky. Pro ty nejmenší pak knihovnice připravily loutkové divadélko, které se uskuteční v budově knihovny na náměstí T.G.M. v oddělení dětské literatury od 10 hodin.“ 

 Letošní slavnosti jsou rovněž spojeny se dvěma významnými hasičskými výročími. „Na prostranství před ČSOB se proto budou v sobotu v době od 10:00 do 19:00 konat i oslavy 45 let profesionálního českolipského hasičského sboru a 145 let Dobrovolných hasičů v České Lípě, prozrazuje další programovou nabídku českolipský místostarosta Tomáš Vlček. a dodává, že si hasiči připravili pro návštěvníky řadu ukázek a o doprovodný hudební program se zde postará ZUŠ Česká Lípa.

Organizátoři nezapomněli ani na malé a velké sportovce. „V Sokolské ulici v sobotu přesně v poledne odstartuje dětský cyklistický závod a ve 13. 45 hodin se koná závod dětských atletů AC Česká Lípa. Pro milovníky kopané je na Městském stadionu naplánován v 10:30 zápas Arsenalu Česká Lípa s Motorletem Praha a ve 14:00 hodin se zde utkají Internacionálové AC Sparta Praha proti Internacionálům Česká Lípa,“ vypočítává ze sportovní nabídky starostka.

Městské oslavy pak završí nedělní cyklistické závody. Dětský cyklistický závod v 17:15, po kterém v 18:45 odstartuje velký cyklistický závod legend za účasti mistra světa Zdeňka Štybara a v 19:00 hodin hlavní závod ELITE. Všechny závody startují i finišují v ulici Jindřicha z Lipé.

Jednou z novinek letošních slavností bude také prezentační stánek města Česká Lípa, kde radnice v rámci svého projektu s polským Boleslawiecem představí několik svých investičních akcí včetně víceúčelové haly, muzea textilního tisku či revitalizace koupaliště.

„Jako každoročně bude v sobotu v rámci Městských slavnostní předáno také „Poděkování starostky“ několika nominovaným osobnostem města Česká Lípa, které se výrazným a příkladným způsobem podílely na jeho rozvoji,“ dodala na adresu slavností starostka Hana Moudrá.

Kateřina Kotková
tisková mluvčí MěÚ Česká Lípa

Nahoru