Policejní specialisté učí zdravotníky jak si poradit s agresory

Verze pro tisk |

Útok ozbrojence, střelce nebo vyšinutého člověka v tak otevřené instituci, jakou je nemocnice není vůbec vyloučený. V českolipské nemocnici proto právě probíhá školení zdravotníků v dovednosti jak zpacifikovat agresory. Lékařům a sestrám radí, ale i ukazují řešení modelových i reálných situací policejní specialisté, zabývající se touto problematikou.

„V dnešní době se ve společnosti najdou lidé, kteří z různých důvodů, ať již náboženských, rasových, osobních či psychických, mají potřebu ublížit lidem ve svém okolí nebo je i připravit o život,“ uvedl lektor Jiří Basl. „Jejich útok přichází nečekaně a většinou je velmi brutální a šokující.“ Podle něj, může k útoku dojít prakticky kdekoliv a objekty nemocnice patří mezi nejrizikovější místa těchto útoků. „Z těchto důvodů je důležité věnovat pozornost svému okolí. Člověk, který se seznámí s problémem předem a začne o něm uvažovat, pak v nebezpečné situaci zareaguje rychleji a většinou správně,“ řekl Basl.

Zdravotníci v České Lípě se zatím setkávají především s agresivitou a napadáním od opilců nebo lidí pod vlivem drog. Přestože jim chtějí pomoci. Slovních útoků je nepočítaně. Ještě snesitelné je urážení zaměstnanců. Někdy dochází k přímému násilí. Útočníky pak musí zpacifikovat vyšší počet personálu a často je třeba i pomoc policie. Pro zdravotníky je tedy důležité naučit se takové situace zvládat a útoky odvrátit. Stejně jako zvládat doporučené postupy pro minimalizaci rizika a organizace pacientů v těchto krizových situacích.

Během vzdělávací akce „Ozbrojený útočník v nemocnici“ se od zkušených policejních instruktorů a vyjednávačů dozvěděli jakou volit taktiku v těžkých krizových situacích, které v době jejich služby mohou kdykoliv nastat. Nejde jen o „standardní“ vyhrožování násilím, ale zejména zbraní, výbušninou případně nebezpečnou látkou. Policisté učili personál nemocnice krizové komunikaci, i jak řešit barikádové stavy, braní rukojmích, vyhrožování nebo hrozbu násilím dalším osobám.

„Naši lidé jsou nadšení, o kurz je opravdu velký zájem, bohužel kvůli kvalitě tohoto školení je omezen počet účastníků, na každou akci může pouze pětadvacet zdravotníků,“ sdělila Lucie Křivánková z odboru řízení lidských zdrojů NsP. „Chystáme ještě další termíny.“ Toto školení je v souladu s doporučeným programem prevence Policie České republiky. 

alt
alt
alt
alt
Nahoru