Nové českolipské nádraží už částečně v provozu

Verze pro tisk |

Vypadá to, že Ježíšek dorazil do České Lípy v týdenním předstihu. Ten železniční. V sobotu 17. prosince byla pro cestující otevřena nová výpravní budova moderního nádraží, zprovozněny podchody na jednotlivá nástupiště i výtahy pro rodiče s kočárky a pro lidi s pohybovými problémy.

Po měsících provizoria a nepohodlí, citelného zejména v chladných a sychravých měsících roku, konečně pohodlné čekání na vlak v teple i ve velmi příjemném prostředí. Většina čekajících proto oželela i jinde běžné stánky s občerstvením. Snad i ty časem přibudou.

Modernizace nádraží bude pokračovat, dokončena by měla být v srpnu příštího roku. Krátce před 150. výročím napojení města na železniční síť. První vlak přijel do České Lípy od Bakova 14. listopadu 1867. 

Když byl v roce 2013 projednáván (a posléze schválen) nový územní plán města, výhledu železniční dopravy v něm byla věnována minimální pozornost s tím, že se tu žádný velký pokrok nečeká a v podtextu bylo naznačeno, že snad ani není potřebný.

Jeho zpracovatelé se pořádně sekli. Jsem rád. Hlavně ale, že budeme mít jedno z nejmodernějších nádraží v republice. A možná časem přibudou v regionu i další modernizované tratě. Nejpotřebnější by byla ta do Litoměřic. Tudy totiž povede vysokorychlostní trať z Drážďan na Prahu, což by umožnilo něco v Lípě naprosto nevídaného - cestování vlakem až do centra Prahy zhruba za hodinu. 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru