Městský park se upraví podle původního projektu

Verze pro tisk |

Syté a jasné oranžové tečky nyní svítí na některých stromech v českolipském městském parku. Označují ty dřeviny, které by měly v rámci projektu na revitalizaci parku jít k zemi. S největší pravděpodobností jich bude 91. Tedy tolik, kolik určuje původní projekt.

Českolipská radnice v červnu letošního roku získala na revitalizaci Městského parku téměř třímilionovou dotaci z Evropského fondu regionálního rozvoje a Státního fondu životního prostředí. Zároveň s přijetím dotace však zastupitelé ustanovili speciální komisi, která měla nutnost kácení všech stromů znovu posoudit.

„Komise se sešla na začátku července a park společně s autorkou projektu a dendroložkou prošla. Navrhla některé stromy – zejména stříbrné smrky na náměstíčku a část aleje u kostela - nepokácet. Zároveň navrhla pokácet několik úplně suchých stromů nad rámec projektu. Na základě tohoto usnesení komise jsme poté zpracovali změnu projektu a poslali k odsouhlasení poskytovateli dotace,“ upřesnil místostarosta České Lípy Tomáš Vlček.

Se změnou projektu, tak jak ji navrhla komise, však nesouhlasili odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny. Přitom jejich kladné stanovisko je podmínkou pro to, aby město získalo dotaci i na tento změněný projekt.

„Agentura souhlasila s navrženým kácením navíc, naopak byla zásadně proti ponechání části aleje u kostela i proti nekácení stříbrných smrků na náměstíčku. Dle jejich vyjádření stromy na místě neplní žádnou estetickou ani biologickou funkci a naopak brání průhledu a růstu dalších vzácnějších stromů,“ doplnil Tomáš Vlček.

Aby město tedy o získanou dotaci a vynaložené úsilí na projektu nepřišlo, rozhodli se zastupitelé zrevitalizovat park podle původního projektu. Na začátku září tak město vypíše výběrové řízení na zhotovitele stavby, projekt by se poté měl zrealizovat v první polovině roku 2015.

„Je pravdou, že členové komise s naprostou většinou návrhů obsažených v původním projektu souhlasili. Proto se zastupitelstvo rozhodlo původní projekt podpořit. V průběhu realizace projektu se však ještě můžeme pokusit jednat s dotačním fondem o dílčích, drobných změnách v projektu. Bude poté záležet jen na nich, jak se ke změnám postaví,“ uzavřel Tomáš Vlček s tím, že věří, že si lidé na změny v parku brzy zvyknou a nový vzhled parku se jim bude líbit.

Projekt na revitalizaci městského parku má město zpracovaný již od roku 2007, aktualizován byl v roce 2013. Jeho cílem je dodat parku barevnost, rozmanitost, mladou tvář a energii k dalšímu růstu a rozvoji dřevin. Projekt nemá v úmyslu změnit tvář městského parku, připravit ho o krásná místa či o stromy, které jsou pro něj charakteristické. Naopak, jeho cílem je doplnit do něj dřeviny, které v něm chybí a zbavit ho stromů, které jsou nemocné, vykloněné, suché, anebo prorůstají většími, příliš blízko sebe stojícími stromy.

Projekt však samozřejmě počítá s rozsáhlou novou výsadbou. Nově tak v parku poroste celkem 85 nových stromů, jako jsou jabloně, habry, javory, tisy nebo třešně. Kromě nich pak projekt počítá také s výsadbou zhruba devíti set kusů větších i menších kvetoucích i nekvetoucích keřů, které nyní v parku výrazně chybí. Celkové náklady na projekt se vyšplhají na 3,8 milionů korun, město díky dotaci zaplatí z vlastní kasy necelý jeden milion korun.

Městský park uměle založil českolipský Okrašlovací spolek v roce 1875. Jeho základní funkcí bylo především poskytovat Českolipanům místo pro odpočinek a vzájemné setkávání. Tuto funkci plní park dodnes. Hnízdí zde na 45 druhů ptáků, v parku – v jeho lesní i parkové části – lze rozpoznat na 80 druhů dřevin, jehličnatých i listnatých stromů.  

Nahoru