Koupí Česká Lípa rozhlednu na Špičáku?

Verze pro tisk |

Letos 28. srpna uplynulo právě 130 let od doby, co byla po požáru a následné rekonstrukci znovu slavnostně otevřena rozhledna na českolipském Špičáku. A dvacet let od doby, co už tam veřejnost nesmí. Jen vzácně současný majitel lidi na věž pustí. Hrozily by jim prý zdravotní problémy v důsledku elektromagnetického záření z vysílacích zařízení, která jsou tam umístěna. Ale víc asi vadí, že majitel rozhledny musí po nich uklízet odpadky. Soudím tak z toho, že i na nové sloupské rozhledně jsou vysílací zařízení, a přece je návštěvníkům přístupná.

Teď možná svitla naděje, že rozhledna by zase mohla sloužit veřejnosti. Na zářijové jednání zastupitelstva města byl už po několikáté předložen záměr prodat současnému majiteli rozhledny pozemky, které tam má zatím jen pronajaty. Zastupitelstvo dosud vždy prodej odmítlo. Není divu, pro Českolipáky je tahle rozhledna srdeční záležitostí, a to i když necháme stranou, že odnikud není takový nádherný rozhled po širokém okolí a na desítky kilometrů daleko, jako právě odtud – naši předkové dobře věděli, kde tu rozhlednu staví. Prodej pozemků by tedy byl mnohými oprávněně chápán jako nepřátelský čin, jako flagrantní upřednostnění soukromého zájmu před veřejným.

Stalo se ovšem poprvé, že k věci přišel říct pár slov sám současný majitel rozhledny. A překvapivě prohlásil, že on vlastně ty pozemky kupovat nepotřebuje, nájemní smlouva je kvalitní a jeho užívací práva mu bezpečně zaručuje. Co víc, on nakonec nepotřebuje ani tu rozhlednu. Bude-li mít město o ni zájem, prodá mu ji.

Asi nejen mně v tu chvíli vrtalo hlavou, proč se tedy stále opakují pokusy pozemky mu prodat. A připomněl jsem panu místostarostovi svůj snad rok starý návrh, aby vedení města začalo jednat o odkoupení rozhledny. Tehdy mi odpověděl, že by proti jednání o koupi nic neměl, kdyby ovšem majitel chtěl rozhlednu prodat. A o tom že nic neví.

Tak doufejme, že se teď jednat začne. Výsledky jednání jistě těžko předjímat, bude záležet na ceně, určitě se také ozvou ti, co budou jako vždy tvrdit, že město potřebuje důležitější věci. Je ale fakt, Česká Lípa je se svou nepřístupnou rozhlednou v dnešní době docela raritou - vždyť rozhledny jsou čím dál populárnější, každou chvíli se někde otevírá nějaká nová, dokonce pořízená z nejrůznějších dotačních peněz.

A protože současný majitel se na zastupitelstvu prezentoval jako štědrý mecenáš města, který je vždy ochoten něco pro občany udělat, věřím, že případná cena rozhledny by nebyla taková, aby město od koupi odradila.
 

alt
alt
alt
Nahoru