F. Chot: K městským slavnostem přispěli zastupitelé rekordem

Verze pro tisk |

Podle doyena zastupitelského sboru Ing. Jaromíra Štrumfy (ČSSD) totiž osm a půl hodiny trvající středeční jednání zastupitelstva České Lípy – od 14.00 do 22.30, byť včetně přestávek – takovým rekordem v trvání zastupitelstva je.

Tak to jen pro odlehčení. Naše jednání bylo jinak zdlouhavé, probíhaly složité diskuse nad záležitostmi někdy snad až okrajového charakteru. Z projednávaných záležitostí, podle mého osobního názoru, spíše pozitivních a posouvajících situaci a dění ve městě žádoucím směrem zmíním alespoň některé.

Za zcela zásadní považuji schválení Účetní závěrky města Česká Lípa (22 hlasů pro) a také schválení Závěrečného účtu města Česká Lípa, obojí za rok 2014 (23 hlasů pro). Přes veškeré výhrady, které je možno k hospodaření města v minulosti mít – ať jde o splátky úvěrů, zaměření (účelnost) některých investic a náklady na ně vynaložené – je jen a jen dobře, že město není v nějaké zásadně krizové finanční situaci, běžný provoz zvládá a „něco málo“ je k dispozici i na investice.

Samostatně k dotazu P. Skokana (Spolehnutí) při projednávání těchto bodů proběhla krátká diskuse na téma propadu daňových příjmů města v letošním roce. Tedy peněz, které vybírá na daních stát, ministerstvo financí, a přeposílá je územním samosprávným celkům – obcím, městům a krajům. To sice s rokem 2014 časově nesouvisí, ale věcně souvisí až dost. Informace vedoucího finančního odboru MěÚ pana Ing. Zachrly zněla, že propad nepřevyšuje 15 milionů korun. Brzy uvidíme, jak se naplní sliby pana Gregora, náměstka ministra financí o tom, že v období měsíců srpna a září by měly být propady postupně vyrovnány.

Velmi významný pro mnoho organizací, spolků, ale i jednotlivců byl blok bodů, ve kterém zastupitelstvo města rozhodovalo o schválení financí – dotací pro oblasti kultury, prevence kriminality, památkové péče, dále programů pro školství, děti a mládež, pro sociální oblast, pro životní prostředí a konečně pro oblast cestovního ruchu. Začnu právě posledně zmíněným cestovním ruchem.

Tento program byl jako celek po obsáhlé diskusi zrušen hlasy 14 zastupitelů (také jsem hlasoval pro zrušení) – největším argumentem bylo, že přihlášené projekty věcně zdaleka nenaplňují zamýšlenou podstatu – přímou podporu cestovního ruchu. Diskuse celkem asi 11 zastupitelů, z nichž mnozí vystoupili opakovaně, řešila především formální správnost (možnost) zrušit již vyhlášený dotační program, také technický postup uvažovaného zrušení – přijetí protinávrhu, zrušení původního usnesení …

Ostatní výbory či komisemi navrhované dotace byly schváleny hlasy vždy více jak 20 zastupitelů napříč politickým i koaličně/opozičním spektrem. Ukazuje se, že zejména pro oblast sportu je město, jeho dotace, naprosto zásadním zdrojem financování činnosti. V oblasti sociálních věcí pak významně doplňuje prostředky z kraje. Vzhledem k tomu, že obecný nedostatek financí právě na sociální záležitosti byl letos ještě „doplněn“ časovou prodlevou při přechodu financování z ministerstva práce a sociálních věcí na kraje a zároveň novelou zákona č. 250/2000 Sb. O rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, požádal jsem vedení města, aby ve druhém pololetí tohoto roku intenzivně hledalo jak možné zdroje, tak i cesty, jak, zejména organizacím zajišťujícím na dobrovolnické bázi sociální péči, pomoci.

Další skupina projednávaných materiálů se týkala majetkoprávních operací - buď záměrů, či přímo prodejů nemovitostí. K tomu opakovaně zdůrazním, že schválení záměru prodeje té které nemovitosti chápu především jako průzkum trhu – zda a případně za kolik je možno danou nemovitost prodat, nikoliv jako neměnný závazek města, že k prodeji má či dokonce musí dojít. To za prvé. A za druhé, vzhledem k tomu, že byly předloženy záměry na prodej celkem 7 domů (č.p. 135 – vedle Hotelu Morris/Moravanky, č.p. 137 – bývalá budova Městské policie na Škroupově náměstí, č.p. 164 – lékárna na náměstí T. G. Masaryka, č.p. 252 – rozpadající se dům v Sokolské ulici u parčíku na Jeřábkově náměstí, č.p. 459 – dům protilehlý předchozímu na rohu Klášterní ulice, č.p. 686 – v Moskevské ulici a EC2 – bývalé energocentrum na Špičáku) vesměs tedy v historickém centru města, zdůrazňuji svou připomínku z předchozího jednání zastupitelstva spočívající v tom, že město je ze zákona povinno se starat o svůj majetek a zajištění běžné údržby – pokud neumíme roky vyčistit žlaby okapů, svody, doplnit 2–3 odpadlé tašky ze střechy… - tak za řešení rozhodně nepovažuji konstatování, že domy „vyžadují milionové investice a je lepší je prodat“.

Přibližně v 19.45 hodin, tedy po bezmála šesti hodinách trvání zastupitelstva, se dostal na pořad jednání bod číslo 22 – Zprávy o činnosti neškolských příspěvkových organizací. Od počátku jednání byli také přítomni jejich ředitelé – Mgr. Kučerová za Lipý, PhDr. Kroulíková za Městskou knihovnu, Mgr. Stehlíková za Sociální služby města, Mgr. Císař za Sport Česká Lípa a pochopitelně Bc. Novák za Kulturu Česká Lípa, neboť je zastupitelem.

Následovala tři čtvrtě hodiny (hodinu a čtvrt včetně přestávky) trvající změť dotazů, připomínek, výtek, vzájemného hodnocení postojů a názorů… okolo jediné věci, jediného člověka – zastupitele Tomáše Bindera (ČSSD) a jeho „dohody o pracovní činnosti“ s příspěvkovou organizací Sport. Snad nejkouzelnější byla určitá etapa, kdy část zastupitelů, k výzvě E. Vlastníkové (ČSSD), která sama začala, postupně do mikrofonů čestně prohlašovala, že nemají žádnou pracovní smlouvu se žádnou příspěvkovou organizací města… Na mne se nedostalo, takže alespoň takto: ani já nemám žádnou dohodu se žádnou příspěvkovou organizací města.

Za sebe uvedu pouze následující: ředitel Mgr. Císař informaci nijak netajil – je zmíněna v písemné zprávě pro jednání zastupitelstva. Vedení města „mohlo dojít“, že určitá skupina zastupitelů si tuto příležitost nenechá ujít a mělo tomu „jít naproti“ - aktivnějším, dřívějším zveřejněním celé záležitosti. Za okrajové považuji, že se nejedná o dohodu podle zákoníku práce (DPP či DPČ), ale o smluvní vztah firma – firma, tedy p.o. Sport a OSVČ Tomáš Binder.
Rozhodující pro mne bude výsledek práce p. Bindera – zejména zda se mu podaří řešit problém vody pro kropení fotbalového hřiště v areálu na ulici 5. května (Lokomotiva), který město odkoupilo za téměř 2 miliony korun rozhodnutím minulého zastupitelstva.

V této bohaté a jednostranné diskusi se poněkud vytratily a byly upozaděny další neškolské příspěvkové organizace. Byl jen malý pokus o obdobnou show u p.o. Lipý – opět personální věci. Za zcela správné považuji poděkování paní ředitelce Kroulíkové (a celému kolektivu) za mnohaletou výbornou práci Městské knihovny. Dále k mému dotazu paní starostka veřejně potvrdila, že Mgr. Stehlíková s koncem prázdnin skončí ve vedení p.o. Sociální služby (byla jmenována ředitelkou krajského zařízení) a bude tedy vypsáno výběrové řízení na tento post. Na pana Bc. Nováka a p.o. Kultura se ani nedostalo…

Poté jednání zastupitelstva pokračovalo ještě cca hodinu – do půl jedenácté – projednáváním zejména informačních bodů, které rozhodně nejsou nezajímavé, ale zcela jistě by se nezajímavým z hlediska rozsahu stal tento článek.

Závěrem přeji všem čtenářům krásné léto – prozatím je počasí opravdu letní.

František Chot,
zastupitel České Lípy a Libereckého kraje 

Nahoru

Komentáře

Re: K městským slavnostem přispěli zastupitelé rekordem

Budou zprávy o činnosti neškolských příspěvkových organizací veřejně k nahlédnutí na webu města či dané organizace?

Nahoru

Re: K městským slavnostem přispěli zastupitelé rekordem

Dobrý den

Výroční zprávy za celý rok mají organizace vesměs na svých webových stránkách. Tady šlo o určitou formu "operativních"zpráva za I. Q. Ty jsou dostupné, spolu s dalšími podkladovými materiály, na odkazu: http://mucl.cz/customers/mucl/ftp/File/OKT/Sekretariat/zastupitelstvo/2015_06_24/10ZM.pdf

S pozdravem, F. Chot

Nahoru

Re: K městským slavnostem přispěli zastupitelé rekordem

Tak nevím jestli jsem nebyl na jiném zasedání zastupitelstva ale o poměru firma-firma nepadlo slovo. Pokud je mi známo tak bylo vždy kladeno že se jedná o formu dohody. Asi chodíme každý na jinou radnici.

Nahoru