Erasmáci v Lípě #4: Den mezinárodní kuchyně s dobrovolníky

Verze pro tisk |

Jak probíhal Den mezinárodní kuchyně na Euroškole? Tentokrát se s reportáží z dobrovolnického světa Erasmus+ hlásí Ruska Maria.

Texty píší dobrovolníci v angličtině, tedy nikoli ve svém rodném jazyce. Tyto texty jsou poté dále překládány dobrovolnicí Farní charity Česká Lípa do češtiny.

 

 

Malý most

Workshop, jakožto jeden z druhů neformálního vzdělávání, je nejlepším způsobem, jak se učit, tvořit a rozvíjet. Hry s diskuzemi, kdy se nikdo nebojí sdílet s druhými své nápady a myšlenky, jsou za určitých okolností mnohem lepším nástrojem, než formální vzdělávání s učitelem a knížkami. Dává to příležitost nejen ukázat druhým, kým jsme, ale také jak nestandartně třeba můžeme smýšlet.

Farní charita EVS Team se rozhodl experimentovat a prověřit, jak výhodné je neformální vzdělávání, a to ve spolupráci se studenty a učiteli Euroškoly, od nichž konkrétní nápad na téma workshopu vzešel.

Z toho mála, co jsme mohli jakožto dobrovolníci zatím vidět, Euroškola Česká Lípa poskytuje vzdělání studentům mimo jiné také v oblasti hotelnictví a cateringu. K tomu jsou používána moderní zařízení, technologie a studenti jsou povzbuzováni jak v nezávislosti, tak v zodpovědnosti vůči studiu.

Jedním z oborů studovaných na této škole je obor Hotelový management a turismus, ve kterém se studenti učí, jak pečovat o turisty, ale i o prostírání stolů a poskytování informací hostům.

A právě s těmito studenty jsme společně absolvovali “Den mezinárodní kuchyně”. Společně jsme vařili jídla z různých kuchyní, bavili se a smáli.
A ačkoliv by se mohlo zdát, že jsme se pouze bavili, nebylo tomu tak! Všichni společně jsem se procvičili v anglickém jazyce, naučili jsme se nová slovíčka, a to především z oblasti vaření a stolování, dozvěděli jsme se mnohé o našich kuchyních a kulturách.

“Atmosféra na této škole byla opravdu velmi přátelská. Cítila jsem se tam velmi hezky, studenti měli zájem se dozvědět o mé zemi, kultuře, zvycích. Studenti pro nás připravili úžasný program, a to včetně prezentace o České repulice. České tradiční menu bylo výborné, byť velmi odlišné od jídel nás ostatních. Cítila jsem se tam, jako bych byla mezi letitými přáteli,” komentovala workshop Sally z Gruzie.

A ačkoliv jsme vařili celé dlouhé čtyři hodiny, zbylo nám ještě mnoho energie, a to především na zdolání celého menu, ve kterém nechyběl ani závěrečný zákusek, moravské koláče.

A jak na závěr řekla paní ředitelka Petra Kašparová: “V tomto obtížném čase je velmi důležité společně stavět malé mosty mezi zeměmi, učit se toleranci a otevřít svou mysl. A tento den jsme právě jeden takový most společně postavili.” 

#3 Zahraniční dobrovolníci nejen o počasí a předsudcích

#2 Zahraniční dobrovolníci a jejich sportovní zážitky

#1 Česká Lípa je malé město, ale k pohodlnému životu je tu vše 

#0 Šest zahraničních dobrovolníků na rok v České Lípě 

alt
alt
alt
Nahoru