CPI Byty chce do bytů investovat 300 milionů

Verze pro tisk |

Nabízíme vám další tiskovou zprávu společnosti CPI Byty, která vlastní v České Lípě velkou část sídliště Sever několik domů na Kopečku.  Ohlášené zvyšování nájemného od ledna 2011 budou v regulovaných bytech společnosti CPI BYTY, a.s. doprovázet také investice do bytového fondu.

Jen v první etapě vyčlenila společnost 300 milionů korun na nová okna, jejichž výměna byla zahájena již v létě tohoto roku. Další investice se dotknou oprav střech a fasád nebo společných prostor.

Nájemníci bytových domů si léta stěžují na špatný stav objektů. „Otevřeně jsme říkali, že dokud budou značnou část našich bytů tvořit byty s regulovaným nájemným, které je daleko pod cenou nutnou alespoň na běžnou údržbu (60 Kč/m2), nebudeme zásadnější investice provádět. Prostředky by totiž nutně musely jít z peněz nájemníků, kteří platí nájemné tržní, což nepovažujeme za férové, zvláště když tito tvoří pouhou pětinu z celkového počtu nájemníků,“ odůvodnil ředitel společnosti Zdeněk Havelka.

Výměna oken začala již v červenci tohoto roku zkušební fází v České Lípě, na kterou od podzimu navazuje již ostrá výměna starých oken za nová plastová v dalších městech. „To zvýší nejen komfort bydlení, ale především sníží výdaje na topení, což se opět pozitivně projeví na měsíčním rozpočtu nájemníků,“ popsal Havelka. Ještě do konce tohoto roku by firma chtěla vyměnit zhruba 100 oken v každém regionu.
„S výměnou začínáme u bytů s tržním nájemným. Nově budou do harmonogramu zahrnuty také byty, kde nájemníci s dosud regulovaným nájemným podepíší dodatky se zvýšeným smluvním nájmem od ledna 2011. Právě při podpisu těchto dodatků nájemník dostává certifikát, kterým se společnost zavazuje k výměně oken i u jeho bytu do určitého data. Chceme tak nájemníkům zaručit, že právě zvýšené nájemné garantuje investice do jejich bydlení,“ potvrzuje Havelka.

Společnost CPI BYTY začala vyjednávání o výši smluvního nájemného v polovině září. „Převážná část nájemníků zatím dodatky podepsala. Dokázali si totiž spočítat, že i po určitém navýšení budou jejich nájmy stále nejnižšími v republice. Spolu s investicemi do nových oken navíc prokazatelně ušetří za výdaje na teplo 5 Kč/m2, což je např. u bytu o velikosti 60 m2 celých 300 Kč měsíční úspory,“ propočítává Daniel Bacík, obchodní ředitel CPI BYTY.

Obchodní ředitel doporučuje, aby se lidé na jednání dostavili a o podmínkách s firmou alespoň jednali. Naráží tak na povinnost v zákoně, která snahu o dohodu ukládá oběma stranám, tedy i nájemníkům. „Pokud se nájemník na jednání nedostaví na základě prvního dopisu, zašleme mu druhou výzvu,“ říká Bacík.

V případě, že nájemníci se zvýšením nájemného nebudou souhlasit, existují podle Bacíka dvě možnosti. „Mohou dát výpověď z nájmu a z bytu odejít. V případě, že chtějí zůstat a na nové výši nájemného se nedohodneme, dává nám zákon jedinou možnost, a to obrátit se na soud,“ říká ředitel. Soud tak musí podle zákona spor vlastníka a nájemníka vyřešit tím, že stanoví odpovídající nájemné.

„Otázkou není, zda máme či nemáme právo nájemné zvedat. Toto právo je nám dáno platnou legislativou. Soud bude pouze posuzovat, zda je námi navrhovaná částka za metr čtvereční oprávněná. Může se s námi shodnout, může stanovit hladinu o něco nižší, ale může také dojít k paradoxní situaci a jím navržená částka smluvního nájemného může být i vyšší. Protože tam, kde my přihlížíme k sociálním aspektům, soud přihlížet nemusí a bude vycházet pouze z průměrného tržního nájmu v dané lokalitě,“ popisuje Bacík. Neexistuje totiž dosud legislativa, která by soudcům radila, podle čeho mají nový nájem konkrétně stanovovat.

Nájemníci by si tak měli uvědomit, že vyšší nájemné je od ledna nemine. V případě soudu budou navíc muset rozdíl mezi regulovaným nájemným a nájemným stanoveným soudem od ledna 2011 nakonec doplatit a to i s penále za opožděnou platbu a možnými soudními výlohami.


 

Nahoru