Červený kohout odnesl do nenávratna kus historie

Verze pro tisk |

„Červený kohout odnesl do nenávratna kus historie města Česká Lípa,“ komentuje následky rozsáhlého požáru domu na rohu Berkovy a Zámecké ulice českolipská starostka Romana Žatecká.

„Je to velmi smutný pohled. Vždyť jde o významnou kulturní památku, která pochází z roku 1771, kdy rozlehlý kamenný dům vybudovali v centru našeho města Kounicové. Věřím, že torzo vyhořelého domu nebude ve městě strašit navěky a jeho majitel najde cestu obnovy. Pro nás je nyní důležité, aby byl dům staticky zajištěn a bylo zaručeno bezpečí kolemjdoucích. V tuto chvíli už je průjezdná i Berkova ulice, která byla kvůli požáru uzavřena. I nadále však zůstává neprůchodný chodník, aby v bezprostřední blízkosti domu byla zajištěna bezpečnost chodců.“

Podle starostky je v tuto chvíli ještě příliš brzo na úvahy, do jaké míry by se mohlo v pomoci s následnou obnovou angažovat samo město. „Tato kulturní památka má svého majitele, který jistě ověřuje, jak moc je dům poškozen, co bude potřeba opravit a kolik to bude stát peněz. Podle prvních informací byl objekt pojištěný. Samozřejmě jsem připravena k jednání o možných formách pomoci. To, jestli někdy uvidíme Kounicův dům opět v jeho původní podobě a kdy, je v první řadě na majiteli a odbornících, město Česká Lípa bude samozřejmě vnímat volání o pomoc. Nyní je nutné, aby vlastník této památky nahlásil městu Česká Lípa, konkrétně jeho úseku památkové péče, poškození objektu a bez odkladu zbytky domu zajistil tak, aby se odvrátilo nebo alespoň zmírnilo jeho další poškozování, což jsou povinnosti vlastníka kulturní památky vyplývající přímo ze zákona. Dnes jsme byli zatím informováni o tom, že posudek statika bohužel moc příznivý není,“ dodává starostka, která věří, že majitel udělá vše pro to, aby se do domu opět vrátil život.

Před rokem 1989 sloužil dům Kouniců jako sídlo Svazarmu. Dnes ho vlastní jeho nástupnická organizace, Sdružení sportovních svazů ČR, která rozlehlé prostory pronajímala různým subjektům.  

Nahoru