Městští strážníci dopadli žháře krátce po činu

Černá kronika
Verze pro tisk |

V úterý 28. března kolem třetí hodiny nad ránem zadrželi městští strážníci na sídlišti Sever v České Lípě mladíka, kterého podezřívali z úmyslného zapálení kontejnerů na domovní opad. Krátce před tím totiž hořelo hned na několika místech na sídlišti Špičák a Sever.

Konkrétně se jednalo o požár tří plastových kontejnerů na tříděný odpad na sídlišti Špičák a jednoho kontejneru na komunální odpad na sídlišti Sever. Ty si vyžádaly nejen výjezd příslušníků Hasičského záchranného sboru, ale také škodu 28 000 korun. 

Mladík, který se po městě v inkriminované době potuloval, u sebe neměl žádný průkaz totožnosti a to, že se zdržoval v blízkosti kontejnerů, vysvětloval tím, že v nich hledal jídlo. Strážníci mu neuvěřili a vzhledem ke všem okolnostem ho předvedli na služebnu místního obvodního oddělení policie. Zde se policistům přiznal nejen k úmyslnému zapálení všech kontejnerů, které hořely v úterý nad ránem, ale také k založení požáru šesti plastových kontejnerů na domovní odpad na českolipském sídlišti Sever dne 31. prosince loňského roku. Tehdy způsobil společnosti Marius Pedersen a. s. škodu za 31 000 korun. Policisté mu již v této souvislosti ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci.

Další z černé kroniky

Kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy v Kvítkově

13.4.2017 21:44 | Vlasta Suchánková

Krajští kriminalisté ukončili vyšetřování smrti dvou osob nalezených v Kvítkově. Jednalo se o vraždu a sebevraždu. Pachatel si sám vzal život.

Policisté služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Libereckého kraje ukončili v těchto dnech vyšetřování případu, který se stal v listopadu loňského roku v obci Kvítkov na Českolipsku.

Případem, na jehož počátku bylo nejprve oznámení matky o pohřešování 26leté dcery, se po jejím vypátrání a nalezení začali okamžitě zabývat krajští kriminalisté. Ženu nalezli policisté v rámci pátrací akce následující den po oznámení, tedy 19. listopadu 2016, v odstaveném autě poblíž lesa v Kvítkově bez známek života. Současně byl v lese nalezen i 51letý muž, bývalý partner mladé ženy, rovněž mrtvý.

V rámci vyšetřování nařídili kriminalisté na Ordinariátu soudního lékařství Krajské nemocnice Liberec soudní pitvu, která měla objasnit příčinu úmrtí. Z výsledků vyplynulo, že mladá žena zemřela následkem uškrcení, u 51letého muže došlo ke smrti v důsledku oběšení. Kromě soudní pitvy byla prováděna i další znalecká zkoumání, například z oboru genetiky, a souběžně probíhalo
i vyšetřování okolností smrti muže a ženy. V rámci něho kriminalisté detailně zmapovali veškeré události, které předcházely nálezu obou mrtvých.

Na základě vyšetřování a z výsledků znaleckých zkoumání kriminalisté zjistili, že 51letý muž svou bývalou partnerku v odstaveném autě usmrtil, a poté sám spáchal sebevraždu v nedalekém lese. Případ kriminalisté odložili, neboť muž, který byl zodpovědný za usmrcení 26leté ženy, se sám připravil o život. Vzhledem k tomu, že nelze trestně stíhat osobu, která zemřela, kriminalisté případ kvalifikovaný jako zločin vraždy podle § 140 odst. 1 tr. zákoníku, odložili. 

Dobré skutky se nevyplácejí

30.3.2017 18:29 | Ivana Baláková

V neděli 26. března kolem 23. hodiny oslovil místního muže v Zoubkově ulici v České Lípě u jeho dodávkového vozidla neznámý cizinec a lámanou češtinou se ho dotazoval na cestu do Prahy. Českolipan mu chtěl pomoci, přičemž při tom pro lepší názornost potřeboval mapu, pro kterou si došel do zadní části vozidla.

Cizinec u něj chvíli postával jako, když neumí do pěti počítat, pak se ale osmělil, popadl mobilní telefon, který ve vozidle uviděl a utekl s ním. Hned na to oznamovatel uslyšel, jak se za rohem rozjelo nějaké auto tak rychle, že mu hvízdaly gumy. S ním nejspíš cizinec i s jeho mobilem za 5 500 korun ujel. Jednalo se o telefon značky Huawei P 9. V tomto případě se skutečně potvrzuje pravdivost starého českého přísloví : "Za dobrotu na žebrotu".

Jelen překvapil v borském kopci řidičku renaultu

22.3.2017 18:55 | Ivana Baláková

V pondělí 20. března kolem 18.45 projížděla 60letá řidička osobního vozidla značky Renault Megane Scenic z Práchně do Nového Boru po silnici I/13, když jí na přímém úseku silnice v klesání vběhl do jízdní dráhy statný jelen.

Zaskočená řidička nemohla na tak krátkou vzdálenost nehodě zabránit a střetla se s ním. Jelen srážku nepřežil, ovšem posádka renaultu vyvázla z dramatické nehody bez zranění. Hmotnou škodu na vozidle odhadli policisté na 40 000 korun.

Zloděj se vloudil mezi filmaře

9.3.2017 20:43 | Ivana Baláková

V sobotu. března  natáčela Česká televize u Dolanského rybníku ve Stvolínkách pohádku o vodníkovi a na pomocných pracech se podílel i 40letý potápěč, který pro film připravoval zázemí pro scény pod vodou. Když byl s touto prací hotov kolem 16.15, vylezl z vody a svůj potápěčský oblek si nechal odkapat na zábradlí na hrázi rybníku.

Protože tu bylo v tu dobu stále hodně lidí od filmu, vzdálil se pracovně asi na 45 minut od hráze, a předpokládal, že mu zde oblek nikdo neukradne. Mýlil se, v 17. hodin už ho tu nenašel. Jedná se o potápěčskou kombinézu sytě červené barvy s černými chrániči kolen a hýždí, opatřenou tmavě zelenými holinkami. Na zádech má nápis RESCUE a majitel si ji cení na 30 000 korun.

Pokud by se policistům obvodního oddělení policie v Žandově podařilo krádež objasnit a zloděje potápěčského obleku vypátrat, může ho soud poslat až na dva roky do vězení.

Hosta restaurace uhodil lahví do hlavy

28.2.2017 19:03 | Ivana Baláková

V pátek 24. února večer se postarali o pořádné pozdvižení v restauraci v Jablonném v Podještědí dva 34letí hosté. Jeden z nich měl slovně urazit servírku, což druhého muže natolik rozčílilo, že ho praštil prázdnou lahví od piva do hlavy a způsobil mu tím tržnou ránu. Potom se ještě spolu poměrně surově poprali.

Svou roli v incidentu nepochybně sehrál i vypitý alkohol. Host, který se choval neslušně k servírce, do policejního protokolu uvedl důvod svého chování, nad kterým zůstává rozum stát. Podle jeho vyjádření si před incidentem koupil k pivu slané brambůrky, které si odložil na výherní automat. Potom z resturace odešel, a když si na ně vzpomněl, vrátil se pro ně zpátky. Protože je tu už nenašel, domáhal se jich u servírky.

To, co následovalo, jsme už popsali. Policisté nyní v této souvislosti vyslýchají nejen oba aktéry incidentu, ale také svědky, kteří mu byli přítomni. Vzhledem k tomu, že při útoku nikomu nevzniklo vážné zranění, budou se oba nejspíš zodpovídat jen z přečinu výtržnictví.

Prodala školákům tvrdý alkohol

20.2.2017 21:05 | Ivana Baláková

Z přečinu podání alkoholu dítěti se zodpovídá 32letá obchodnice z Českolipska. Ta v závěru měsíce ledna letošního roku prodala ve své večerce dvěma nezletilým školákům v průběhu jednoho odpoledne celkem tři půllitrové lahve vodky. Dvě z nich vypili společně s dalšími dvěma vrstevníky během krátké doby, a proto se vrátili do obchodu pro třetí lahev, kterou už dopít nezvládli.

Jednomu z nich se totiž náhle udělalo natolik nevolno, že upadl na zem a přestal je vnímat. Kluci se naštěstí zachovali v této situaci velmi rozumně. Nic netajili a okamžitě informovali o špatném zdravotním stavu svého kamaráda jednoho z rodičů, který pak zajistil chlapcův odvoz do nemocnice. Laboratorní vyšetření jeho krve potvrdilo, že měl v sobě 2,4 promile alkoholu. Díky včasné pomoci je nyní v pořádku. Obchodnici, která mu přístup k tvrdému alkoholu umožnila, hrozí odnětí svobody až na jeden rok.

Agresor s baseballovou pálkou skončil ve vazební věznici

14.2.2017 22:16 | Ivana Baláková

V sobotu 11. února kolem 8. hodiny ranní přijel na školení do České Lípy 40letý živnostník ze středních Čech. Své vozidlo zaparkoval v Bulharské ulici u hotelu Olympia. Ve chvíli, kdy vystoupil z vozidla a chystal se auto zamknout, kolem něj projelo tmavé osobní vozidlo značky BMW, jehož nepozorný řidič mu málem přejel nohu. Muž na něj proto gestikuloval rukama, aby mu dal najevo, co se stalo. Z tmavého BMW však ihned po této drobné nepříjemnosti vyskočil spolujezdec s baseballovou pálkou v ruce a začal ho s ní mlátit. Napadený rány částečně vykrýval svojí taškou, kterou si chránil hlavu a obličej. Později mu na pomoc přiběhl jeho bratr, který od útočníka schytal také několik ran pálkou do hlavy a utrpěl přitom rovněž zranění.

Útočník se snažil z místa incidentu odjet se svým známým, v čemž mu zabránili další účastníci školení a přivolaní policisté. Policisté zjistili, že s baseballovou pálkou útočil 28letý muž s trvalým bydlištěm na Mimoňsku, který se už v minulosti opakovaně dopustil násilných trestných činů. Jeho sobotní incident kvalifikovali jako přečin výtržnictví a současně také jako pokus o zločin těžkého ublížení na zdraví, za který pachateli hrozí trest v rozpětí od pěti do dvanácti let odnětí svobody. Poté, co ho vyslechli jako obviněného, podali státnímu zástupci podnět na jeho vzetí do vazby. Důvodem byla obava, že by ve svém násilné trestné činnosti na svobodě pokračoval. Obviněný včera odpoledne na základě rozhodnutí soudu putoval do vazební věznice.

Muž chtěl pokousat strážníka

6.2.2017 19:34 | Ivana Baláková

Z násilí proti úřední osobě se zodpovídá 37letý Českolipan. Ve středu 1. února kolem půl šesté v podvečer kontrolovala dvoučlenná hlídka strážníků v Hrnčířské ulici v České Lípě veřejný pořádek, který zde před tím měli podle telefonátů místních občanů narušovat dva opilí muži.

Než ale stačili na místě cokoliv zjistit, "nalepil" se na ně 37letý opilý Českolipan, který se s nimi chtěl za každou cenu konfrontovat. Nejprve je slovně napadal a po chvilce do nich začal i strkat, přičemž jeho agresivita slovní i fyzická rychle narůstala. Nakonec jednoho ze střážníků napadl úderem pěstí do obličeje a ještě se ho snažil kousnout do ruky, to se mu naštěstí nepodařilo. Když ho hlídka zpacifikovala a provedla u něj dechovou zkoušku na alkohol, uzázalo se, že má v sobě přes dvě promile alkoholu. Českolipan si již včera ve zkráceném přípravném řízení převzal záznam o podezření ze spáchání přečinů násilí proti úřední osobě a výtržnictví, za což mu nyní hrozí až čtyřletý pobyt za mřížemi. 

Vydával se za svého bratra

1.2.2017 18:45 | Ivana Baláková

V září loňského roku pokutovali policisté v Novém Boru v ulici T. G. Masaryka 56letého řidiče osobního vozidla za to, že během jízdy nebyl připoután bezpečnostním pásem. Šofér svůj přestupek uznal a převzal od si nich složenku na pokutu na místě nezaplacenou, ale protože u sebe neměl potřebné doklady, žádali od něj policisté jeho identifikační údaje.

V té chvíli jim nahlásil jméno, příjmení a datum narození svého o tři roky staršího bratra, kterému je podobný. Složenku nikdy nezaplatil a proto pokutu po jeho bratrovi Městský úřad v České Lípě začal vymáhat. Teprve potom vyšel najevo podvod 56letého muže a policisté mu v této souvislosti již předali ve zkráceném přípravném řízení záznam pro důvodné podezření ze spáchání přečinu poškození cizích práv, kterého se na svém blízkém příbuzném dopustil.

Loupež si seniorka vymyslela

19.1.2017 18:04 | Ivana Baláková

Dne 9. ledna oznámila 64letá žena z České Lípy policistům loupežné přepadení. Do úředního protokolu uvedla, že ji téhož dne kolem 13.30 v samém centru České Lípy na křižovatce ulic Jiráskova a Mariánská přepadl lupič. Ten byl podle ní maskovaný v obličeji kuklou a poté, co vyšla z trafiky na ulici, ji měl zezadu na tělo přiložit nůž a požadovat na ní peníze.

Oznamovatelka mu podle svých slov ze strachu o život dala všechny peníze, které měla u sebe, což představuje částku 3 300 korun. S těmi pak měl lupič z místa činu uprchnout. I přesto, že si policisté jen těžko dovedli představit, že by někdo na sebe za bílého dne na rušné ulici na sebe upozorňoval maskováním v obličeji, žena na svém oznámení trvala.

Zhruba týdenní vyšetřování ale vyloučilo, že by se něco takového mohlo stát. Maskovaného muže kromě domnělé oběti nikdo neviděl a bezpečnostní kamery ho také nezaznamenaly. Žena se nakonec pod tíhou argumentů kriminalistů přiznala k tomu, že si přepadení vymyslela. Peníze, které měla údajně odevzdat ozbrojenému lupičovi, totiž zpronevěřila. Patřily její blízké příbuzné, která jí peníze svěřila proto, aby jimi na poště zaplatila složenky. V inkriminovaný den s penězi nešla na poštu, ale do restaurace, kde všechny peníze prohrála v automatech. Potom se bez peněz styděla přijít domů a proto si vymyslela historku o přepadení.

Opilec přešel jen o pár metrů dál

15.1.2017 21:22 | Eva Vlastníková

Na parkovišti u Sportareálu se povaloval opilý muž. Hlídka výjezdu zjistila, že se jedná o známého bezdomovce, který se po požití alkoholu nedokázal postavit na vlastní nohy. Strážníci jej nejprve probudili a pak mu pomohli, aby se rozchodil.

Muže se jim povedlo přivést k vědomí, a protože nebyl v ohrožení života, nebyl důvod volat rychlou záchrannou službu. Vzhledem k silné opilosti muže nebylo možné ani provést dechovou zkoušku. Strážníci muže usadili na teplovod za Sportareálem.

Stejně opilého muže probouzeli strážníci na zastávce MHD před okresním soudem. Byl také pod vlivem alkoholu, po probuzení komunikoval a mohl chodit, takže z místa odkráčel po svých. Nicméně o dvě hodiny později se po dalším oznámení musela hlídka na místo vrátit. Nalezla stejného muže tentokrát u zadního vjezdu do soudní budovy. Opět mu pomohli se probrat a z místa odejít.
 

V kraji zemřelo nejméně lidí od roku 2012

12.1.2017 18:02 | Vlasta Suchánková

V roce 2016 bouralo v Libereckém kraji 4 086 řidičů. I když je to o 197 více, než v roce 2015, přesto je letos méně mrtvých na silnicích. Zbytečně vyhaslo 19 životů, v roce 2015 zemřelo při dopravních nehodách 23 osob. Počet těch nejhorších následků - usmrcení při nehodě - je v roce 2016 nejnižší od roku 2012.

Nejčastější příčinou dopravních nehod v roce 2016 byl nesprávný způsob jízdy (2002) a rychlá jízda (720). Nejvíce nehod se stalo v obci, a to 2599. Dnem, kdy řidiči nejvíce havarovali, byl pátek..

Některé z vážných nehod se smrtelnými následky:
- 5. 2. 2016 - Železný Brod - řidič v osobním voze Fiat Panda vyjel z vozovky, v jízdě pokračoval přes chodník, porazil dopravní značení a značku a další reklamní cedule a nakonec s vozem skončil v náhonu vodní elektrárny - řidič byl ve vážném stavu převezen do nemocnice, kde následující den zemřel 

- 5. 4. 2016 - řidič osobního vozu Škoda jel po silnici I. třídy č. 13 v katastru obce Pertoltice - ve směru od Habartic na Frýdlant. Po projetí pravotočivé zatáčky nezpřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky, dostal smyk a havaroval do stromu. Řidiče ve vážném stavu transportoval do nemocnice vrtulník. Řidič bohužel ještě týž den v nemocnici umírá 

Do Kauflandu si přišel pro uzeniny a alkohol

6.1.2017 11:54 | PČR

Recidivista znovu kradl.

V úterý odpoledne zadrželi pracovníci ostrahy v českolipském Kauflandu 28letého zákazníka, který si odtud chtěl odnést nezaplacené zboží v hodnotě 470 korun. Mladík si v prodejně uschoval pod bundu uzeniny a půllitrovou lahev meruňkovice a pak prošel kolem pokladen bez toho, aby za svůj "nákup" zaplatil. Přivolaní policisté navíc zjistili, že byl v nedávné době za podobný delikt již pravomocně odsouzen, a tak ho nyní v této souvislosti čeká další řízení před soudem. Odtud může odejít až s tříletým trestem odnětí svobody. 

Podezřelého cestujícího odzbrojila prvosledová hlídka

4.1.2017 15:20 | PČR

Ozbrojený mladík přicestoval do České Lípy vlakem.

Včera krátce po 22. hodině přijalo operační středisko Krajského ředitelství policie Středočeského kraje prostřednictvím tísňové linky 158 informaci o tom, že se na vlakovém nádraží v Bakově nad Jizerou pohybuje po nástupišti mladý muž se střelnou zbraní v ruce. Podle volajícího tam k žádnému incidentu nedošlo a mladík, na kterého upozornil, na nikoho nemířil a ani ze zbraně nevystřelil.

Policisté z Mladoboleslavska na tuto informaci samozřejmě okamžitě reagovali a vyjeli na místo, ovšem podezřelý mladík mezi tím odjel vlakem směrem na Českou Lípu. Středočeské operační středisko proto požádalo o součinnost liberecké krajské ředitelství policie. Vzhledem k tomu, že se ve vlaku směřujícím na Českou Lípu zdržoval ozbrojený muž, vyslalo operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje na vlakové nádraží nejen policisty obvodního oddělení v České Lípě, ale také speciálně vyškolené a vyzbrojené policisty z prvosledové hlídky. Ti pak v České Lípě obsadili vagon, ve kterém se podezřelý nacházel a s namířenou pistolí ho přiměli, aby s nimi spolupracoval. Při osobní prohlídce pak u něj zajistili plynovou pistoli se zásobníkem, ve kterém byl jeden náboj. Jednalo se o 19letého mladíka z Královéhradecka, který do České Lípy přijel údajně za prací. To, že manipuloval se zbraní na nástupišti vlakového nádraží v Bakově nad Jizerou, nepopíral. Uvedl, že se ve večerních hodinách, kdy čekal na další spoj, na nádraží necítil bezpečně, a proto demonstrativně nosil plynovou pistoli v ruce. Konkrétně měl mít strach z jedné skupinky lidí.

Tentokrát se tedy nakonec nejednalo o nebezpečného ozbrojence na veřejnosti, nicméně policisté k přijatému oznámení přistupovali velmi obezřetně s cílem v co možná nejkratším čase podezřelou osobu zajistit a odzbrojit. S ohledem na tragické události ve světě z loňského, ale také už i letošního roku, nemohou žádné, byť jen potenciální riziko podcenit. 

Žhář udeřil poslední den v roce

2.1.2017 19:50 | PČR

V České Lípě někdo úmyslně zapálil čtyři kontejnery na odpad.

Dne 31. prosince mezi půlnoci a půl třetí nad ránem někdo úmyslně zapálil čtyři plastové kontejnery na tříděný odpad umístěné v Okružní ulici a dále pak na křižovatce ulic Zoubkova a Severní na sídlišti Sever v České Lípě. Podle předběžných odhadů činí způsobená škoda nejméně 35 000 korun, ale může být i vyšší. Co neznámého žháře k takovému činu vedlo, zjistí policisté až po jeho dopadení. Zodpovídat se bude v této souvislosti z přečinu poškození cizí věci. Případem se nyní velmi intenzivně zabývá místní obvodní oddělení policie. Požár lokalizovali příslušníci hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.