Autor - Jiří Gottlieber

T. Matonoha: Jsme ztřeštěná a originální kapela, tak jako Kluzó

4.2.2019 22:23 | Hudba

Brněnský rodák, herec, komik a muzikant Tomáš Matonoha se před pěti lety rozhodl oslovit svého dlouholetého kamaráda, pianistu a českolipského rodáka Zdeňka Krále, aby s ním založil kapelu. Přibrali dívčinu se sametovým hlasem Vendulu Příhodovou známou z televizních obrazovek a muzikálových pódií a namíchali šanson, jazz, pop, folk či rock, který zabalili do komorního hudebně kabaretního hávu a přijíždějí k nám.

P. Fajt: Kamila je kombinací anarchie, talentu a profesionality

17.12.2018 08:06 | Film

Brněnský hudebník, neortodoxní bubeník, hudební aranžér, skladatel či producent je známý na hudební scéně od 90. let. Zakladatel skupin Dunaj či Bittová & Fajt, autor mnohé divadelní hudby nebo pořadatel projektu Slet bubeníků vystoupí v České Lípě s izraelským živlem, zpěvačkou a pianistkou Kama Kamilou.

Atila Vörös: Tohle je má nejdůležitější kniha

13.12.2018 08:02 | Literatura

Leží přede mnou nádherná vínová kniha s laminovaným potahem, kovovými rohy a realisticky vykreslenou zvířenou. Když ji otevřu, zařve na mě rozzuřená hlava lva s hubou od krve. „Já vím, kniha není pro nejmenší, ale na druhou stranu myslim, že to pro ně Ezop ani nezamýšlel,“ říká k objemné knize, která obsahuje na 300 celostránkových kreseb, její autor, českolipský výtvarník, malíř a ilustrátor Atila Vörös. Kniha vyšla v listopadu letošního roku a práce na ní zabrala celý rok.

Prokešová: Rodí se stále víc dětí, které mají těžkou vadu sluchu

10.12.2018 11:13 | Ostatní kultura

Advent s Ozvěnou je již třetím rokem tradiční předvánoční charitativní akce pořádaná v České Lípě. Letos se bude konat nově v Centru textilního tisku u vodního hradu Lipý, ale opět s cílem získat finanční prostředky na pomoc dětem se sluchovým postižením. O akci jsme si povídali s ředitelkou nadačního fondu Pavlou Prokešovou.

Den#4 ČDP: Páteční večer přinesl uvolnění

20.10.2018 14:52 | Divadlo

Páteční den přinesl opět nádherný programový nápor, tak jak tomu bylo prvního dne.

Den#2 ČDP: Divadlo Continuo ťalo do živého

18.10.2018 08:11 | Divadlo

Oproti prvnímu festivalovému dni byl druhý den ve znamení jediné inscenace. Ovšem jaké! Na sever Čech dorazil prvně legendární soubor z jihočeských Malovic Divadlo Continuo. Jeho suverenita pak ťala do diváků od prvních okamžiků.

Aneta Christovová: Na Českolipsku se mejdany zasekly v roce 2011

17.9.2018 19:03 | Hudba

Aneta je českolipská rodačka zabydlená v Praze a má touhu a chuť rozdmýchat stojatou vodu českolipských party. Svou energii i profesní zkušenosti nabídla nejznámějšímu klubovému prostoru v České Lípě FTC Luxor a v září přichází s první akcí z plánované série TRASH. Kde se nápad vzal, proč k němu došlo a proč zrovna ve městě, ve kterém již nežije?

Petr Nárovec: Po letošních pašijích si dáme pauzu

23.3.2018 08:08 | Divadlo

Tradiční představení o posledních dnech Ježíše Krista v lidské schránce se opět odehraje na Velký pátek a opět půjde o jedno z nejkolosálnějších uvedení her v naší republice díky 40 zkušeným i začínajícím hercům a šermířům v dobových kostýmech, vše za doprovodu živého orchestru ZUŠ Česká Lípa. Od svého začátku v roce 2004 stojí za inscenací členové divadelního souboru Osli, resp. Petr Brambor Nárovec se svou ženou Ivankou.


Jiří Charvát: Český stand-up nemá nic na srdci

22.3.2018 06:03 | Divadlo

Jiří Charvát není spisovatel, komik, copywriter, performer, kreslíř ani scenárista. Je vědomí. Říká lidem, co nechtějí slyšet. A oni se smějí. Tak je psáno na jeho webu iwrite.cz.
Dvakrát vyhrál Mistrovství ČR ve slam poetry, napsal knihy Eskejp: Na útěku z kanceláře a Qejci: Existenciální sperma komiks. Na konci měsíce přijede po druhé do České Lípy se svou Stand-up Factory vol. 2.

Michal Panáček: Mohaupt jako vzor občanské angažovanosti

14.3.2018 06:54 | Lípa Musica

Kruh přátel hudby Lípy Musicy připomene další osobnost českolipské minulosti
Březnový koncert Kruhu přátel hudby uvede věhlasný smyčcový soubor Zemlinského kvarteto. Jeho program bude složený z děl hudebních velikánů Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka. Druhý jmenovaný byl pedagogem českolipského skladatele Franze Mohaupta, o němž bude mít před koncertem popularizačně naučnou přednášku historik, člen Vlastivědného spolku Českolipska, Michal Panáček. Ten nám poskytl krátký rozhovor o tom, kým byl Franz Mohaupt, čím byl pro Českou Lípu přínosem a proč má v městském parku vlastní kašnu. Vezměte krátký rozhovor o této osobnosti jako pozvánku na březnový večer.