Zdařilý vícebojařský víkend

V Praze na Slavii se od pátku do neděle konalo Mistrovství ČR ve vícebojích. Jedná se o mimořádně úspěšnou disciplínu české atletiky a tomu odpovídala i kvalitní a početná účast.

A i když Roman Šebrle pro zranění nestartoval a Tomáš Dvořák zde působil již jen jako trenér, bylo na co koukat. V mužské kategorii atakoval hranici světové třídy Adam Sebastian Helcelet z Dukly Praha, loni ještě junior. Nakonec do 8000 bodů ještě malinko scházelo, ale každopádně tento závodník ukázal, že talenty v Čechách stále máme. V této nejsledovanější kategorii měli své zastoupení i atleti ze Cvikova. Trenér Václav Libich sem přivezl Jakuba Jandu, a ten si vedl velmi dobře. Výkonem 6452 bodů vybojoval pěkné desáté místo a radost mohl mít především z oštěpu, který poslal 51,39 metru daleko. Nejvíce bodů 767 mu přinesla výška, kde zdolal 196 cm, ale v této disciplíně letos už Kuba překonal 204 cm, což je na desetibojaře opravdu vynikající výkon.

O medaile a tituly se bojovalo i v mládežnických kategoriích a také tady padaly výborné výkony a plnily se limity na Mistrovství světa a Evropy v jednotlivých kategoriích. V těchto soutěžích měl své zástupce i AC Česká Lípa. Již účast v této soutěži je velkým úspěchem, ale s tím se naši atleti nespokojili a útočili na svá maxima. Hned dvojnásobné zastoupení jsme měli v kategorii dorostenek zásluhou trenéra Jaroslava Hochmuta. Sedmiboj lépe absolvovala Gabriela Daníčková, která obsadila v mistrovské soutěži deváté místo a vylepšila si osobní rekord v této kategorie na 3685 bodů. Dvanáctá byla Barbora Vachtová, která nasbírala 3497 bodů. Děvčatům se dařilo především v bězích a Gábina dobře zvládla i skok daleký.

V kategorii žáků startoval ve žlutomodrých barvách našeho clubu Patrik Stupka. Stejně jako děvčata startoval v pátek a v sobotu, ale čekal ho devítiboj. Žáci mají o jeden běh méně než muži, jinak absolvují všechny disciplíny. Patrik trochu pokazil úvodní překážky, ale potom se již lepšil. V sobotu si vylepšil osobní rekordy v běhu na 60 m a kouli, a jelikož i v dalších disciplínách se k nim přibližoval, vytvořil si osobní rekord 3961 bodů a obsadil patnácté místo. Trochu ho sice mohla mrzet těsně nezdolaná hranice čtyř tisíc bodů, ale útěchou mu bylo, že oplatil porážku z krajského přeboru Jabloneckému Schubertovi.

Posledním želízkem v ohni byla v kategorii mladších žákyň Ivana Reicheltová. Jelikož tato kategorie nemá mistrovství v jednotlivých disciplínách, byl zájem o pětiboj veliký. Ze čtyřiceti přihlášených děvčat bylo vybráno 21 nejlepších a nechyběl zde nikdo, kdo by mohl zasáhnout do pořadí na předních místech. Iva se měla podle papírových předpokladů pohybovat okolo 6. místa. Do závodu se vrhla s vervou a překonávala jeden osobní rekord za druhým. Pouze v dálce ji o pět centimetrů odolal. Ve vyrovnaném závodě zpočátku držela třetí až čtvrté místo, aby se před závěrečnou osmistovkou ocitla nečekaně na 2. Pozici. Bohužel, ani osobní rekord 2:40 min v běhu na 800 m nestačil na udržení medaile a tak Iva skončila s výbornými 2879 body na 4. místě.

Ani po tomto náročném mistrovství nebudou atleti odpočívat, neboť již v sobotu pokračuje atletická liga a v neděli přebory dorosteneckých a juniorských družstev.