Otec a syn Svitákovi: Dubnové středy budou opět patřit Lize škol

Verze pro tisk |

Začátkem dubna se rozjede další ročník oblíbené Ligy škol. Tento sportovní svátek, který je určen především pro děti, má dlouhodobě pod patronací rodina Svitákových. S oběma Miloslavy, otcem a synem, přinášíme rozhovor. Nejdříve dejme přednost tomu staršímu.

Dělám, co si Miloš na mě vymyslí, říká s úsměvem Miloslav Sviták starší

Jak a kdy vlastně vznikl ten nápad založit Ligu škol?
Nápad vznikl na sklonku minulého století v hlavě Romana Málka (bývalý dlouholetý předseda českolipského atletického klubu – pozn. autora). Já jako učitel jsem to považoval za nesmysl, kdo by chodil odpoledne, po vyučování. (úsměv)

Které školy se hned zapojily a jak celkově měly zájem?
Více či méně všechny českolipské školy a asi i většina z okolí. Pokud se objevil učitel, který si vzal akci za svou, bylo to výrazně vidět. Potom škola byla v popředí, ale z těch dalších chodili alespoň jednotlivci. Jinak musím konstatovat, že výrazně vede ženský prvek, nejčastěji se kormidla chopily paní učitelky a vychovatelky. 

Z dlouhodobého hlediska, kterým školám se historicky nejvíce daří?
V historii bylo období, kdy si výborně vedla Slovanka, Cvikov či Zákupy. V posledních letech se na špici umisťují ZŠ 28. října a Pátova škola.

Stávalo se, že díky Lize škol pak děti začaly chodit k vám do atletického klubu?
Ano, mnohé naděje přišly právě díky Lize škol. S některými jsme se domluvili na závodech, některé postrčily paní učitelky, jako třeba paní Zelinková ze Špičáku, nebo paní Hejlová za Slovanky a jiné. Dalším se zde atletika zalíbila a přišly sami.

Jaká je teď tvá funkce v Lize škol?
Teď dělám, co si Miloš na mě vymyslí a vůbec se nenudím. Je to velice pestré, takové pomocné práce všeho druhu. (úsměv)


 

Budeme spíše doufat, že se vyhneme zániku, říká Miloslav Sviták mladší

Budou letos nějaké změny oproti minulým rokům?
Liga škol se chystá na svůj 18. ročník a příliš velké změny už nejsou snadno proveditelné. Vesměs se snažíme udržovat zajeté koleje, ale i letos se pokusíme přijít s menší inovací. Chceme, aby si závodníci mohli něco odnést. Vloni jsme ve spolupráci se společností Hervis Sport přidali slevové poukázky ke každému startovnímu číslu, a to se nám povedlo pro letošek zachovat. Ta připravovaná novinka by se měla objevit až na posledním kole, kde vlastně všichni především čekají na vyhlášení. Naším cílem je připravit tématický fotokoutek, ve kterém by si mohli účastníci fotografii nechat i vytisknout. Jinak každý rok se najde spousta lidí, kteří přicházejí s nápady, které nám ulehčí pořádání, zlepší průběh apod. Problém je, že spousta možností není na akci tohoto rozměru možná.

Například?
Například se nabízí otázka, proč už jsme nezavedli přihlášky předem? Vždyť by se zkrátily ty nekonečné fronty před začátkem? Jde o to, že třeba část dětí, co by se přihlásila, se nemusí nakonec dostavit a ve výsledku by se vše zpozdilo kvůli vyvolávání chybějících závodníků.

Co všechno obnáší organizovat Ligu škol?
Každý, kdo pořádá podobně velkou akci, odpoví, že spousta dřiny, nervů a stresu. Já se poslední roky snažím omezovat přípravu jen na tu dřinu, bohužel letos byla omezena podpora z mnoha směrů. Především finanční podpora je výrazně nižší a pak samozřejmě je nasnadě to staré známé nepopulární řešení ve formě startovného, ale to jsme rezolutně smetli ze stolu. A sentiment mi nedovolí tuto akci nechat padnout, takže se holt musím podívat hlouběji do vlastní kapsy. Každopádně pokud nedokážeme sami zajistit zdroje pro fungování takto významné akce pro mládež, tak pak nebude možné v dalších letech pokračovat, byť by mohla přitáhnout spousty dětí k atletice.

Děje se něco podobného i v jiných městech?
Děje i neděje. Vše, z čeho se Liga škol skládá, se někde odehrává. Pokud budeme hledat akci pro školní mládež, je to Pohár rozhlasu, který má i celonárodní návaznost, ale to je vždy jen pro ty nejlepší z každé školy. Od této akce se Liga škol odlišuje, tím že se odehrává ve volném čase, a ne během výuky. Díky tomu může závodit opravdu každý, všichni mají šanci se předvést. Liga škol tak, jak ji pořádáme u nás, je jedna jediná, rádi bychom ji dostali do dalších měst, ale to jsou teď jen sny a budeme spíše doufat, že se vyhneme zániku.

Program

1. kolo (Středa 4. 4.)

60 metrů (všechny kategorie)
Hod míčkem (potěr, nejmladší žactvo, mladší žactvo)
Vrh koulí (starší žactvo, dospělí)

2. kolo (Středa 11. 4.)

60 metrů překážek (všechny kategorie dívek)
Skok daleký (všechny kategorie dívek)
Skok vysoký (všechny kategorie chlapců)

3. kolo (Středa 18. 4.)

Skok vysoký (všechny kategorie dívek)
60 metrů překážek (všechny kategorie chlapců)
Skok daleký (všechny kategorie chlapců)

4. kolo (Středa 25. 4. 2018)

400 metrů (potěr)
800 metrů (všechny ostatní kategorie)
 

Nahoru