Nádherný závod, smutný konec (MČR dorosteneckých družstev)

Pátek 28. 9. 2012 byl dnem, kdy se mimo jiné konalo mistrovství České republiky dorosteneckých družstev. Těsně, ale spravedlivě se sem v předchozím týdnu kvalifikovalo družstvo dorostenek AC Česká Lípa. Postup z pátého místa sice na první pohled nedával moc šancí na boj o medaile, ale vedoucí družstva Jaroslav Hochmut věděl, že se o svůj úspěch dorostenky poperou.

Finále se konalo v Jablonci nad Nisou, kde v tomto ročním období nejde očekávat nějaké příznivé počasí, ovšem štěstí stálo na atletické straně a prvním startovním výstřelem chodecké disciplíny vysvitlo sluníčko, které vydrželo téměř celý závod a svítilo na výborný výkon českolipských atletek. Ty opět ovládly první disciplínu, chůzi (1. Adéla Frydrychová, 2. Viktorie Michutová), a věřily, že čelní příčky budou držet co nejdéle. Teprve prvním rokem starší žákyně Kristýna Čechlovská sice sotva postoupila do finále oštěpu, tam však přišel její „velehod“ a výkonem 40,13m porazila své až o 3 roky starší soupeřky. Jedná se samozřejmě o oddílový rekord 500g náčiním, kterým se od letošního roku hází. Skok o tyči znamenal, kvůli neobsazení této disciplíny, pokles na druhou příčku za pozdějšího suverénního vítěze Škodu Plzeň, ale vše vynahradili kladivářky, které svými výkony obsadily nečekané třetí a čtvrté místo v pořadí Petra Kopřivová (41,20m) a Sára Lea Exnerová(38,86m) v nových oddílových rekordech. O udržování slibného náskoku se dále starala svými osobními rekordy zejména opět nejúspěšnější českolipská atletka Ivana Reicheltová, která obsadila třetí místo v dálce výkonem 533cm, čtvrté místo v trojskoku za 11,06m a čtvrté místo na krátkých překážkách výborným oddílovým rekordem 15,18s. Znamenité výkony předvedly na 100m  Šárka Kalvová (12,76s) a Michaela Sejkorová(12,77s) a na 200m Šárka Kalvová(26,47s). Významně družstvu pomohly i vytrvalkyně Tereza Hrochová (druhá na 1500m), Daniela Bendová (třetí na 1500m př.) a Daniela Černá (šestá na 3000m). Svůj den měla i Patricie Malá, která se blýskla čtvrtým místem ve výšce za 156cm, přidala slušné body v disku a hlavně svým drtivým finišem dotáhla druhou sprinterskou štafetu České Lípy k vítězství ve druhém běhu a celkově sedmému místu. První štafeta ve složení Kalvová, Bendová, Kozáková a Sejkorová skončila čtvrtá ve výborném čase 50,92s, přesto mohl být výsledek ještě lepší při lepší předávce mezi druhým a třetím úsekem.

Před poslední disciplínou 4x400m si českolipský tým držel druhou pozici před svými soupeři z Tábora, Slavií Praha a Jabloncem. Při nasazení tří štafet se jevila medailová šance velice reálně, ovšem štěstí se tentokrát od českolipského družstva odvrátilo. První štafeta v prvním běhu sice začala dobře, ale těsně před první předávkou došlo ke kolizi zapříčiněné zřejmě nevolností, pádu závodnice a ztracené naději na pojistkový bodový zisk. Druhá štafeta sice zabojovala a vyhrála druhý běh, ale čas byl bohužel horší než prvních sedmi štafet z prvního běhu a třetí štafeta na body nedosáhla. Výsledek byl šokující. Českolipské družstvo skončilo páté se 146 body, Jablonec čtvrtý se 147 body a o půl bodu více měly třetí Slavia Praha a druhý Tábor. Takto vyrovnaný výsledek je opravdu kuriozní.

Těžko se z tohoto pohledu vysvětluje, jak výborný výkon děvčata podala a jak suverénně nejmladší tým soutěže potrápil favority, ale pamatujme si toto družstvo pro příští rok, kdy promluví do pořadí určitě ještě hlasitěji. V té hlasitosti patří družstvu a jejím příznivcům první místo co do povzbuzování. Atmosféra byla vynikající a atletky spolu se svými trenéry a vedoucím Jaroslavem Hochmutem si závody až na závěrečnou tečku vychutnaly. Přejeme hodně dalších úspěchů.