Extra vydařená baráž o extraligu

Verze pro tisk |

Již dva roky účinkují českolipské atletky v nejvyšší soutěži, atletické extralize. Naše výborné družstvo nemůže konkurovat několika velkým oddílům se silným finančním zázemím, především těm pražským, které zabezpečují českou reprezentaci, ale jinak patří k tomu nejlepšímu v ČR.

Deváté místo v nejvyšší soutěži mu zajistilo účast v baráži, do které postupuje osmý a devátý z extraligy (poslední sestupuje  přímo do nižší soutěže) a nejlepší dvě družstva z každé skupiny první ligy.  Osm ženských a osm mužských družstev se sešlo v sobotu 4. září v Olomouci, poprat se o tři místa v nejvyšší soutěži. Českolipské družstvo, vedené Milanem Némethem, do Olomouce dorazilo již v pátek večer, aby nastoupilo k veledůležitému závodu dobře připravené. Dobře připravení však přijeli i soupeři, a tak se dal očekávat velký boj.

První disciplínou byl závod na 3000m chůze a Česká Lípa, především díky chodecké skupině novoborského  trenéra Petra Choděry, se do soutěže vtrhla velkolepým způsobem. 36 bodů a vítězství Adély Frydrychové v čase 15:33,8, to byl vynikající úvod. Od třetího do pátého místa se seřadily Havranová, Staňková a Svitáková, sedmé místo přidala Dita Půčková. Bylo jasné, že další průběh nebude tak jednoznačný a také se pořadí přelévalo po každé disciplíně. Podíváme se na další disciplíny z pohledu českolipského družstva.

Od sprintů se nic nečekalo, o to milejším překvapením bylo 3. místo Evy Jeníkové v běhu na 200 m  za 25.90 s. Tři body přidala za 8. místo v běhu na 400 m Ivana Slaměná. V běhu na 800 m obsadila čtvrté místo Petra Kuříková za 2:17.37 min a šestá byla Olga Půčková.  Petra Kuříková dokázal vyhrát ještě běh na 1500 m za 4:49.44 min a pátá zde byla Ivana Loubková, devátá talentovaná Tereza Hrochová.  A to  Ivana Loubková měla za sebou již druhé místo v běhu na 5000 m za 18:02.30, třetí zde byla její sestra Kateřina a šestá Veronika Hanzlová.

V běhu na 400 m př. opět zářila  Eva Jeníková, která zvítězila časem 62.13, výborné 6. místo přidala Markéta Šourková. Běh na 3000 m překážek přinesl další body za čtvrté místo Jany Novákové, čas 12:15.24. a za sedmé místo Gabriely Grulichové. Kamila Ajšmanová byla sedmá ve skoku vysokém 155 cm, a trojskoku za 11.09 m.

Vynikající byly vrhačky. Kladivo sice přineslo jen jeden bod za 10. místo Lucie Vaníčkové, ale ostatní vrhy vše vynahradily. V hodu oštěpem byla třetí Veronika Süssnerová 39,10m, sedmá Tereza Pokorná a devátá Barbora Závůrková. Úplným triumfem skončil disk a koule. Českolipská děvčata obsadila první tři místa. Disk vyhrála Tereza Pokorná 40,62 m před Lucií Vaníčkovou a Barborou Závůrkovou, v kouli byla naopak první Lucie Vaníčková výkonem 13,44 m, před Barborou Závůrkovou a Terezou Pokornou.

V závěru přispěly svým dílem i štafety. V běhu na 4x100 m vybojovala 7. místo časem 51.85 s. štafeta ve složení Jeníková, Süssnerová, Slaměná, Šourková. V běhu na 4x400 m byla třetí štafeta ve složení Jeníková, Půčková, Kuříková, Šourková, čas 4:06.50 min a osmá byla štafeta ve které běžela Slaměná, Süssnerová, Nováková, Frydrychová.

Konečným výsledkem bylo suverénní vítězství družstva AC Česká Lípa. To že atletická doba extraligová v České Lípě bude pokračovat již třetí sezonu je veliký úspěch a poděkování patří jednak děvčatům, která k závodu přistoupila velice zodpovědně a s maximálním nasazením a také všem trenérům, kteří tomuto krásnému sportu věnují svůj volný čas a jejich jedinou odměnou bývají dobré výsledky svěřenců. Tentokrát to byla odměna velice příjemná a jistě nejen pro trenéry, ale i pro všechny fanoušky českolipského sportu a atletiky především.

Tentokrát se na bodovaná místa vešly všechny závodnice České Lípy, přesto na závěr něco statistiky. Nejvíc bodů pro družstvo vybojovala v baráži Tereza Pokorná (trenér Václav Libich) 23 bodů, Jeníková Eva  (D.Jandová) 22 bodů, Vaníčková Lucie (P. Kopřiva) 21 bodů.

A na závěr optimistický pohled na závěrečnou tabulku prolínací soutěže o účast v extralize

1       AC Česká Lípa                                                  220.50

2       AK Zlín                                                             206.00

3       SK Nové Město nad Metují                              172.00

4       TJ Sokol Kolín-atletika                                      146.50

5       TJ Lokomotiva Břeclav                                     125.50

6       AK ŠKODA Plzeň                                            123.00

7       Sokol České Budějovice                                   061.00

8       A. C. Sparta Praha                                             057.50

Nahoru