Desátý ženský desetiboj s rekordy

O minulém víkendu se v České Lípě konal 10. ročník ženského desetiboje. Od mužského desetiboje se ten ženský liší jen tím, že jsou přehozeny technické disciplíny mezi prvním a druhým dnem. Příležitost zazávodit si využila dvacítka závodníků, často specialisté na některé atletické disciplíny, což se také projevilo zajímavými výkony.

Závodníkům se dařilo především v prvních disciplínách, neboť dva dny na prudkém slunci sebraly více sil, než jednotlivé atletické disciplíny.

Ve startovním poli převažovali domácí závodnici a závodnice, pětičlenné zastoupení měl Slovan Liberec, v jehož barvách startovala pětice veteránů. Mezi děvčaty byla favoritkou desetiboje žákyně Ivana Reicheltová, původem českolipská závodnice, která nyní obléká dres JAC Brno a ta také vyhrála časem 13,7 s úvodní běh na 100 m. V kategorii mužů zvítězil Daniel Byrtus z FTVS Praha časem 11.7. Potom se soutěžící přesunuli na disk a tam se blýskla Kristýna Čechlovská, která vystřídala na čele republikových tabulek žákyň v hodu 0,75 kg těžkým diskem další českolipskou atletku Patricii Malou, po té co toto náčiní doplachtilo na 34,77 m. Výkon je i novým oddílovým rekordem. Kvalitní výkon předvedl liberecký veterán Zdeněk Kašpar, který poslal kilový disk na metu 38,83m. V 65 letech vynikající výkon a kvalitní byl i výkon 36,28 m Kuby Eflera, což je naopak českolipská naděje v kategorii žactva.

Následovala tyč a zde padl další oddílový rekord, tentokrát dorostenecký. Postaral se o něj Patrik Stupka výkonem 345 cm. V ženských kategoriích předvedla nejlepší výkon Ivana Reicheltová, když zdolala 245 cm. Alena Svitáková vytvořila výkonem 175 cm český veteránský rekord v kategorii na 45 let. Postupem času začala přicházet únava a tak i když 44,57 m Patrika Stupky, či 36,24 m Kristýny Čechlovské jsou kvalitní výkony republikové úrovně, tak velkou pozornost nevzbudili, neboť oba umí ještě o nějaký metr dál. Závěrečný sobotní běh na 400 m vyhrál Radek Bekr za 56,2 s a Ivana Reicheltová za 68,4 s.

Druhý den se začalo překážkami. V běhu na 110 m byl nejrychlejší Patrik Stupka, čas 17,6 s, v ženských kategoriích byla nejrychlejší Ivana Reicheltová, která uběhla 100 m s překážkami za 16,1 s. V dálce doskočil nejdál cvikovský Tomáš Dostál 525 cm a Ivana Reicheltová 512 cm. Kouli poslal nejdále žák Jakub Effler, 11,45 a opět Ivana Reicheltová 11,05 m. Ve skoku vysokém zvítězil Daniel Byrtus 163 cm a v ženách Kamila Ajšmanová157 cm. Závěrečný běh na 1500 m vyhrál Radek Bekr za 4:51,0 a Tereza Hrochová 4:55,0.

V celkovém účtování zvítězil domácí Patrik Stupka 4615 bodů a brněnská Ivana Reicheltová 4278 bodů. Výkony ovlivnilo velké vedro, které s každou disciplínou ubíralo síly. Každopádně ale nezkazilo náladu účastníků, kteří si závod patřičně užili.

Tuto neděli 28.7. se na vrhačském stadionu za kolejemi koná Vrhačská tour, kde budou startovat nejlepší českolipští závodnici, ale tak jako v minulých letech se očekávají i někteří vrhači z české špičky. Začíná se v 10,00 hodin a očekávat lze zajímavou podívanou, na kterou jste všichni zváni.