Českolipští atleti opět v české špičce!

Poslední srpnový víkend se na kladenském Sletišti konalo Mistrovství ČR v atletice do 22 let. Zúčastnila se ho i skupina atletů AC Česká Lípa, která odjížděla s medailovými ambicemi, které naplnila ještě o něco lépe, než se čekalo.

Naší nejúspěšnější disciplínou byl disk žen. Veronika Süssnerová i Týna Čechlovská v této kategorii letos moc soupeřek, které by je dokázaly ohrožovat, nenašly a to potvrdily i v neděli na Kladně. Tentokrát byla úspěšnější juniorka Kristýna Čechlovská, která rozhodla hned prvním pokusem, který měřil 44,41 m. Veronika Süssnerová začala výkonem zhruba o metr kratším a v následujících pokusech přidávala na konečných až na 43,94 m, za které brala stříbro. Na zbytek republiky zbyl jen Bronz. Ten si odvezla za 42,50 m Barbora Tichá z Chrudimi. Ještě před diskem navíc absolvovala Kristýna Čechlovská hod kladivem, a i tady si nevedla špatně. Nakonec obsadila čtvrté místo dobrým výkonem 49,08 m.

Velkou radost nám také přinesla nejdelší běžecká disciplína běh na 5 000 m žen. Z počátku se oddělila sedmičlenná skupina, ve které jsme měli dvojnásobné zastoupení a to Terezu Hrochovou a Štěpu Bisovou. Skupina se postupně zmenšovala, jak jednotlivé závodnice nestačily nasazenému tempu až 500 m před cílem zůstaly na čele Eliška Auersvaldová z Čáslavi a Tereza Hrochová z České Lípy. O dalších 100 m ani to již neplatilo, neboť Tereza při vběhnutí do posledního kola měla asi třímetrový náskok, a ten nekompromisně navyšovala, takže cílem probíhala nikým neohrožovaná, ve výborném osobním rekordu 18:24,53 min. Velmi dobře si vedla i nejmladší účastnice tohoto běhu dorostenka Štěpa Bisová. Zhruba po dvou kilometrech se sice neudržela vedoucí skupiny a z rychlého tempa musela trochu slevit, ale pořád běžela velice slušně a odměnou ji bylo šesté místo a kvalitní osobní rekord 19:32,31 min.

Další disciplínou, na kterou jsme upínali pozornost, byl skok vysoký mužů. Zde nastoupil letošní juniorský mistr ČR Josef Adámek, který svedl napínavý souboj o titul s Kolínským Matyášem Daleckým, dvojnásobným mistrem ČR z předchozích let. Přes to, že Pepa výborně bojoval a k osobní rekordu chybělo jen velmi málo, nakonec na zkušenějšího soupeře nestačil. Dalecký získal titul i do třetice výkonem 211 cm a Josef Adámek vybojoval krásné druhé místo výborným výkonem 208 cm. Přes dva metry se dostal ještě třetí Jan Štěpánek ze Svitav, ale ten sledovou souboj o zlato z uctivé vzdálenosti 202 cm.

Další účastníci zde již byli spíše získávat zkušenosti, ale je velice dobré, že mají takovou výkonnost, která jim umožňuje start na vrcholných domácích soutěžích. V kouli mužů to byla hned dvojice atletů a to Miroslav Špaček, který obsadil deváté a Jan Effeler desáté místo. Hned ve dvou technicky náročných disciplínách startoval Patrik Stupka. Jak ve skoku o tyči tak i v oštěpu obsadil shodně třinácté místo.

Velice lichotivé je i postavení našeho clubu co do zisku medailí. AC Česká Lípa obsadila vynikající sedmé místo za třemi silnými Pražskými kluby, Brnem Plzní a Pardubicemi, tedy za oddíly, které v této kategorii čerpají z výhody, že k nim přicházejí vysokoškoláci za studiem.

O tomto víkendu nás čekají soutěže družstev a to v sobotu nastoupí v Jablonci juniorská družstva, v neděli se koná v Liberci krajský přebor družstev dospělých.