Atleti v zimě nespí

Atleti nespí ani v zimě. Od počátku ledna se rozjíždí halová sezóna, do které už úspěšně nastoupili i atleti AC Česká Lípa. Ale přece jen dlouhé zimní večery přímo vybízejí k ohlédnutí za loňským rokem. A je to ohlédnutí velice příjemné.

Atleti si v loňském roce vedli velice úspěšně. Zásluhou na tom má výbor vedený Romanem Málkem, podpora města Česká Lípa a řady dalších subjektů a také neúnavná práce trenérů, kteří ve svém volnu pracují především s mládeží a mají velký podíl na dosažených výsledcích.

I když je atletika individuální sport, velká pozornost je věnována soutěži družstev. Již dlouhá leta je ozdobou oddílu družstvo žen, které startovalo v první lize a pod vedením Milana Németha staršího obsadilo pěkné šesté místo, což znamená, že českolipské atletky uvidíme v této soutěži i v příštím roce. Výborně si vedly také juniorky, které překvapivě porazily v krajském přeboru favorizovaný LIAZ Jablonec a postoupily na Mistrovství Čech, kde obsadily sedmé místo. Další družstva startovala v krajském přeboru a vybojovala několik krajských medailí. Muži obsadili třetí místo, mladší žáci byli druzí, nejmladší žákyně třetí a nejmladší žáci svoji soutěž korunovali vítězstvím ve finále krajského přeboru.

Ještě více se dařilo v soutěžích jednotlivců. Co do zisku republikových medailí a reprezentačních startů jde pravděpodobně o nejúspěšnější rok v takřka sedmdesátileté historii oddílu. Nejpilnějším sběratelem republikových medailí se stal Junior Josef Adámek, který získal v hale dva bronzy, jednak ve skoku vysokém a také v trojskoku. Opravdový vrchol přišel na juniorské mistrovství ČR v Třinci, kde suverénním způsobem vybojoval titul mistra ČR ve skoku vysokém výkonem 210 cm a v Kladně na MČR do 22 let přidal v téže disciplíně stříbro.

Co do kvality medailí ho překonala Kristýna Čechlovská. Měla sice o medaili méně, ale zato přivezla Zlato z disku v kategorii juniorek a také v kategorii do 22 let a stříbro v kladivu v juniorské kategorii. Navíc stříbro v disku do 22 let vybojovala Veronika Süssnerová, další úspěšná atletka našeho klubu. Na dvaadvacítkách přidala zlato Tereza Hrochová v běhu na 5000 m a českolipská výprava se tak zařadila na tomto mistrovství mezi nejúspěšnější kluby ČR.

Tito závodníci také reprezentovali ČR v mezistátních utkáních. V utkání do 22 let startovali diskařky Kristýna Čechlovská a Veronika Süssnerová a běžkyně Tereza Hrochová, za juniorskou reprezentaci potom startovala opět Kristýna Čechlovská v disku, ta sviji disciplínu vyhrála, Josef Adámek, ten byl třetí ve skoku vysokém a zmínit bychom měli i další juniorskou reprezentantku, trojskokanku Ivu Reicheltovou, která nyní nosí brněnský dres, ale žákovská léta prožila v AC Česká Lípa.

Medailovou kolekci doplnili běžci. Ondřej Chour vybojoval na mistrovství ČR v přespolním běhu v kategorii mužů mílařů stříbrnou medaili a Adéla Veselá přidala bronz v juniorské kategorii mistrovsví ČR v běhu na 10 km na Běchovicích.

Výčtem úspěchů bychom mohli pokračovat i nadále. Ať už dalšími starty na MČR či na významných závodech, 36 tituly krajských přeborníků, které závodníci AC Česká Lípa vybojovali atd. Ale atleti místo podřimování na vavřínech a počítání úspěchů, již opět trénují a také zaznamenali několik úspěchů v začínajícím roce 2017.