Atleti v Třinci vydolovali zlato

Týden po MČR dospělých se konalo v Třinci Mistrovství ČR v atletice juniorů a dorostu. Čtyřčlennou skupinku juniorů vyslala i AC Česká Lípa.

V sobotu nastoupila k běhu na 100 m sprinterka Petra Bracháčková. Po zranění se nestačila dostat do optimální forrmy a tak doběhla v rozběhu pátá za 13,28 s a to na finále nestačilo. Podobně si vedla i Patricie Malá v běhu na 100 m překážek, kde doběhla v rozběhu pátá za 17,21 s. a v dálce obsadila třinácté místo výkonem rovných 5 m. Tím že na MČR se dostanou jen ti nejlepší, už účast potěší. S pouhou účastí se nechtěli spokojit další dva účastníci, ale naopak cílem bylo vítězství. Již v sobotu dopoledne nastoupila Kristýna Čechlovská k hodu kladivem, které je pro ni spíše doplňkovou disciplínou. Týna si v něm vybojovala stříbrnou medaili výborným výkonem 49,25 m a odešla se připravovat na neděli. V neděli dopoledne odstartovala její hlavní disciplína, disk, v němž s přehledem vedla české juniorské tabulky. Soutěž byla poznamenána již na začátku prudkým lijákem. V neregulérních podmínkách první dva pokusy nevyšly a tak třetí pokus, který měl zajistit finále, absolvovala Kristýna v mokrém kruhu z místa, bez otočky. Disk doplachtil až za 40 m a znamenal vedení v soutěži. Ve zlepšujících se podmínkách se lepšila i Týna a tak po šesti pokusech odcházela z kruhu s výkonem 44,72 m, více než 4m před druhou Korečkovou z Pardubic a dokonce neskutečných 11 m před třetí Veselou z Brna. Po zisku titulu nastoupila do koulařského kruhu, kde si vylepšila osobní rekord na 12,06 m a skončila čtvrtá. Zlato, stříbro a čtvrté místo, to byla výborná bilance Kristýny. Jako kandidát na medaili cestoval do Třince i Josef Adámek. Jeho hlavní zbraní měl být skok vysoký. Po opatrném začátku na 183 cm pokračoval poněkud nervózním výkonem na výškách 193,196, a 199 cm, vše na druhý pokus. Na 202 cm, již zůstali jen tři závodníci, takže medaile byla jistá a s tím již zcela zmizela Pepova nervozita. Tuto výšku překonal na první pokus a čekal, jak odpoví soupeři. Soupeři však již laťku nedokázali překonat a tak nastal čas pro Pepovo sólo. Nejprve si nechal zvýšit laťku na 205, nový osobní rekord a zdolal ji na první pokus, stejně jako výšku 208 cm. V prudkém větru a začínajícím dešti překonal na třetí pokus o centimetr oddílový rekord, který držel již 21 let Jiří Hanák, výkonem 210 cm. Druhý den nastoupil Josef Adámek k trojskoku. I zde měl šanci na medaili a zdálo se, že je vše na dobré cestě. Pepa si vylepšil osobák na výborných 14,61 cm a ještě ve chvíli, kdy do konce zbývaly poslední čtyři skoky, byl s přehledem na druhém místě. V tu chvíli se soupeři vybičovali k vynikajícím výkonům, zcela změnili letošní české juniorské tabulky a odsunuli Pepu na nepopulární čtvrté místo. Po vynikající sobotě a kvalitním osobním rekordu v trojskoku (za ten předchozí se dostal hned čtyřikrát) na smutek nezbylo místo. Zbývá doplnit, že již o týden dříve měli vytrvalecké disciplíny předsunuty dorostenky a zde byla 6. na 3000 m Adéla Veselá.

Příznivce českolipské atletiky by mohl zajímat start dalších juniorek, které v žákovském věku odstartovali do české špičky z České Lípy. Jednou byla Šárka Kalvová, v současné době Slavia Praha, která byla čtvrtá v běhu na 200 m časem 25,61 s a šestá na 100 m za 12,79 s a v běhu na 100 m překážek za 15,37. Druhou byla Ivana Reicheltová, která absolvovala trojskok a umístila se výkonem 12.12 m na druhém místě. Ivana Reicheltová bude s Kristýnou Čechlovskou a Josefem Adámkem reprezentovat ČR na mezistátním utkání družstev juniorů a juniorek v Maďarském Miskolci, které se koná již tento pátek 1. července.